Tetradox Kapsül 100mg Doksisiklin hiklat

Konu Hakkında Uzmanlara Soru Sormak için TIKLAYIN

Tetradox Kapsül

İlaç Etken Maddesi: Doksisiklin hiklat
Tetrasiklin grubu ilaçlar tetrasiklin hidroklorür içeren ilaçlar: Tetra, Tetralet, Tetramin
Tetradox Kapsül
Her bir kapsülde; 100 mg Doksisiklin’e eşdeğer Doksisiklin hiklat bulunur.

Protein sentezi inhibitörü tetrasiklin grubu antibiyotik.

Yetişkin ilk gün 2 x 100mg.

Sonra 100mg/gün. Bir veya iki dozda.

Şiddetli enfeksiyonlarda 2x100mg.

Bu etkin maddeyi içeren ilaçlar :

MONODOKS 100 MG 14 KAPSÜL – DEVA

TETRADOX 100 MG 14 KAPSÜL – ACTAVIS

Doksisiklin Nedir ve Ne İçin Kullanılır?

Doksisiklin tetrasiklin grubu antibiyotiklerden biridir.

solunum sistemi enfeksiyonları;
üreme / boşaltım sistemi enfeksiyonları;
göz enfeksiyonları;
mide – bağırsaklar ile ilgili enfeksiyonlar;
ağır akne;
deri ve yumuşak doku enfeksiyonları.

Doksisiklin Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Eğer hamileyseniz doktorunuzun izni olmadan bu ilacı kullanmayınız. Doksisiklin anne karnındaki bebeğe zarar verebilir. İleriki zamanlarda dişlerde kalıcı renk bozukluğu oluşumu bebekte görülebilecek problemlerden biridir.

Doksisiklin doğum kontrol haplarının etkisini azaltabilir. Doksisiklin kullanımı sırasında hamileliği engellemek için ikinci bir doğum kontrol yöntemi (prezervatif vb. ) kullanınız.

Doksisiklin anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğin kemik ve diş gelişimini etkileyebilir. Eğer bebek emziriyorsanız doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.

Eğer Doksisiklin’e ve / veya ilacın bileşiminde bulunan diğer maddelerden birine alerjiniz varsa ya da tetrasiklin grubu diğer ilaçlara* alerjiniz varsa bu ilacı kullanmayınız.

Doksisiklin kullanmadan önce, böbrek hastalığınız veya karaciğer hastalığınız varsa doktorunuza söyleyiniz. Bu durumlardan herhangi birine sahipseniz Doksisiklin kullanımı sizin için uygun olmayabilir ya da ilacı güvenli şekilde kullanabilmeniz için dozaj ayarlamalarına veya özel gözetime ihtiyaç duyabilirsiniz.

Doksisiklin’i 8 yaşından küçük çocuklara vermeyiniz. Doksisiklin çocuğun dişlerinde kalıcı şekilde sararma veya grileşmeye sebep olabilir ve çocuğun gelişimini etkileyebilir.

Kullanılmamış ve tarihi geçmiş olan Doksisiklin kapsülleri atınız. Son kullanma tarihi geçmiş ilacı kullanmayınız. Son kullanma tarihi geçmiş Doksisiklin kullanımı böbreklerde hasara yol açabilecek tehlikeli bir sendroma sebep olabilir.

Doksisiklin Kullanmaya Başlamadan Önce Sağlık Uzmanıma Bildirmem Gerekenler Nelerdir?

Eğer Doksisiklin’e ve / veya ilacın bileşiminde bulunan diğer maddelerden birine alerjiniz varsa ya da tetrasiklin grubu diğer ilaçlara* alerjiniz varsa bu ilacı kullanmayınız.

Doksisiklin kullanmadan önce, böbrek hastalığınız veya karaciğer hastalığınız varsa doktorunuza söyleyiniz. Bu durumlardan herhangi birine sahipseniz Doksisiklin kullanımı sizin için uygun olmayabilir ya da ilacı güvenli şekilde kullanabilmeniz için dozaj ayarlamalarına veya özel gözetime ihtiyaç duyabilirsiniz.

Gonore (bel soğukluğu) için Doksisiklin kullanıyorsanız doktorunuz frengi veya cinsel yolla bulaşan başka bir hastalığınız olmadığından emin olabilmek için testler (tahliller) yapabilir.

Gebelik ya da Emzirme Döneminde Doksisiklin Kullanabilir miyim?

FDA gebelik kategorisi D. Doksisiklin anne karnındaki bebeğe zarar verebilir. İleriki zamanlarda dişlerde kalıcı renk bozukluğu oluşumu bebekte görülebilecek problemlerden biridir. Eğer hamileyseniz doktorunuzun rızası olmadan Doksisiklin kullanmayınız. Eğer tedavi sırasında hamile kalırsanız doktorunuza söyleyiniz. Doksisiklin doğum kontrol haplarının etkisini azaltabilir. Doksisiklin kullanımı sırasında hamileliği engellemek için hormonal olmayan (kondom, diyafram, spermisid gibi) ikinci bir doğum kontrol yöntemi kullanınız.

Doksisiklin anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğin kemik ve diş gelişimini etkileyebilir. Eğer bebek emziriyorsanız doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.


Doksisiklin’i Nasıl Kullanılır?

Doksisiklin’i yemeklerle birlikte veya aç karnına alabilirsiniz. Ancak midede tahriş varlığında ilacın tok karnına alınması önerilir.

Doksisiklin kapsülün her dozunu bol miktarda sıvı (su, meyva suyu) ile birlikte alınız. Böylece ilacın yemek borusunda tahriş yapma ve ülsere yol açma riski azalır.

Doz aşımı belirtileri şu gibi durumları içerebilir: Mide bulantısı, kusma ve ishal.

Doksisiklin Etkileşimler?

Antibiyotik ilaçlar ishale sebep olabilir ve bu durum yeni bir enfeksiyonun belirtisi olabilir. Eğer sulu veya kanlı ishaliniz varsa doktorunuzu arayınız. Doktorunuz söylemedikçe ishali durdurmak için herhangi bir ilaç kullanmayınız.

Güneş ışınlarına veya yapay UV ışınlarına (güneş lambaları veya solaryum gibi) maruz kalmaktan kaçınınız. Doksisiklin cildinizi güneş ışınlarına karşı hassas hale getirebilir ve güneşe maruz kaldığınızda güneş yanıkları oluşabilir. Eğer güneşli bir havada dışarıda olmanız gerekiyorsa en az 15 faktör güneş koruyucu krem kullanınız ve koruyucu giysiler giyiniz.

Doksisiklin kullanımından önceki veya sonraki 2 saat içinde demir takviyeleri, multivitamin, kalsiyum takviyeleri, antiasit* veya müshil ilaçları kullanmayınız. Bu tür ürünler Doksisiklin’in etkisini azaltabilir.

Doksisiklin’in Yan Etkileri

Alerjik reaksiyon belirtileri olan şu sıkıntılardan herhangi bir ya da birkaçına sahipseniz Doksisiklin kullanımını durdurunuz ve hemen acil sağlık yardımı alınız: ürtiker (kurdeşen); nefes almada zorluk; yüzde, dudaklarda, dil ya da boğazda şişkinlik.

Aşağıdaki ciddi yan etkilerden herhangi birine sahipseniz Doksisiklin kullanımını durdurunuz, hemen doktorunuzu arayınız ve acil sağlık desteği isteyiniz:

ciddi kabartılar, ciltte soyulma, kırmızı cilt döküntüsü (isilik, kabartı vb. );
kolay kanama ve çürük oluşumu, alışılmadık güçsüzlük, halsizlik.
Daha hafif yan etkilerin görülmesi daha muhtemeldir, hafif yan etkiler:

dilde şişme, yutma, yutkunma sorunları;
hafif mide bulantısı, kusma, ishal;
iştah kaybı;
rektal veya genital bölgede yara veya şişlik.
Bu liste görülebilecek bütün yan etkilerin eksiksiz bir listesi değildir, burada yer alanlar dışında başka yan etkiler de görülebilir. Alışılmadık ya da sıkıntı yaratan bir durumla karşılaştığınızda doktorunuza başvurunuz. Yan etkiler ile ilgili tıbbi tavsiyeler için doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Doksisiklin ile Etkileşen Diğer İlaçlar

penisilin grubu ilaçlar [benzilpenisilin (Kristapen, Kristasil, Penicillin-G Potasyum); fenoksimetilpenisilin (Cliacil, Penoksil, Pen-Os); prokain benzilpenisilin (Devapen, İecilline, Pencain-K); benzatin penisilin (Benzapen, Depopenisilin); benzil penisilin ve prokain penisilin kombinasyonu (Deposilin, Penadur); flukloksasilin (Flix, Floksin); amoksisilin (Alfoxil, Amoksina, Amoxicil, Helipak, Largopen); ampisilin (Alfasilin, Ampisina, Makrosilin, Penbisin); ampisilin ve fenazopiridin hidroklorür kombinasyonu (Azosilin); ko-amoksilav (Amoklavin, Amoksilav BID, Augmentin, Bioment BID, Croxilex BID, Klamoks BID, Klavunat); ampisilin ve sulbaktam kombinasyonu (Alfasid, Ampisid, Combicid, Duobak, Duobaktam, Duocid, Sulcid); bakampisilin (Bakamsilin, Penbak); piperasilin (Pipraks); piperasilin ve tazobaktam kombinasyonu (Tazocin); Tikarsilin (Timentin) vb. ];
kanın pıhtılaşmasını önleyen ilaçlar [varfarin sodyum (Coumadin)];
antiasitler [alüminyum hidroksit (Dank, Kompensan); hidrotalsit (Talcid); magnezyum-kalsiyum preparatları (Rennie, Rennie Duo); vb. ];
demir ve / veya kalsiyum takviyeleri;
multivitaminler;
barbitüratlar [fenitoin (Epdantoin, Hidantin); fenobarbital (Luminal, Phenobarbitalum)];
karbamazepin (Karazepin, Karbalex, Karbasif, Karberol, Kazepin, Tegretol, Temporol, Teril);
fenitoin sodyum (Epanutin, Epitoin, Phenhydan, Phenytoin, Epdantoin, Hydantin);
doğum kontrol hapları [klormadinon asetat & etinil estradiol (Belara); etinil estradiol & dezojestrel (Desolett, Myralon); etinil estradiol & jestoden (Ginera); etinil estradiol & levonorjestrel (Microgynon, Miranova, Preven); etinil estradiol & drospirenon (Yasmin); levonorjestrel (Norlevo) vb. ].

Ne Aradılar:

  • tetradox
  • HELIPAK
  • tetradox 100 mg

Konu Hakkında Uzman Doktorlara Soru Sormak için TIKLAYIN

Soru / Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir