FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Sağlık Haberleri 17 Nisan 2020 1055 Görüntüleme

Remdesivir Nedir Ne İçin Kullanılır

Remdesivir Nedir Ne İçin Kullanılır

Remdesivir (geliştirme kodu GS-5734), nükleotid analogları sınıfına ait yeni bir antiviral ilaçtır. Gilead Sciences tarafından Ebola virüsü hastalığı ile Marburg virüsü enfeksiyon tedavisi için geliştirilmiş ilacın, daha sonra aralarında respiratuvar sinsitiyal virüsü, Junin virüsü, Lassa ateşi virüsü, Nipah virüsü, Hendra virüsü ve koronavirüslerin de (MERS ve SARS virüsleri dahil) yer aldığı diğer tek sarmallı RNA virüslerine karşı antivirütik aktivite gösterebildikleri bulunmuştur.

Formül: C27H35N6O8P
Diğer adlar: GS-5734
DrugBank: DB14761
Molar kütle: 602.585 g·mol−1
ChemSpider Kimliği: 58827832

İlaç, SARS-CoV-2 ile Nipah ve Hendra virüs enfeksiyonlarında kullanımı için araştırma altındadır. Diğer koronavirüs enfeksiyonlarına karşı başarı göstermiş oldğundan ötürü Gilead, SARS-CoV-2 enfeksiyonlarına karşı Amerika’da doktorlara ilacı sunmakta, Çin’e ise şiddetli semptomları olan veya olmayan enfekte bireylerin tedavisinde ilacın etkinliğini araştıran çalışmaların yürütülmesi için maddeyi sağlamaktadır.

Chicago Üniversitesi’nde yapılan çalışmaya göre ebolaya karşı geliştirilen Remdesivir adlı ilaç, 113’ü ağır durumda olan 125 corona hastası üzerinde denendi.

Tüm hastalara damar yoluyla Remdesivir uygulandı. Ateşlerinin düştüğü, nefes alma sorunlarının ortadan kalktığı görüldü. Tüm hastalar bir hafta içinde taburcu edildi.

Başta Almanya, Danimarka ve ABD olmak üzere hastanelerden geçtiğimiz hafta ilaçla ilgili ilk olumlu sonuçlar gelmişti.  İlacın henüz genel kullanımına izin verilmesi için bir süre gerektiğinden, ancak ağır hastalara uygulanmasına yasal izin çıkmıştı. Şimdi yeni bulguların, ilacın genel kullanımına ilişkin süreci hızlandırması ve iki haftaya dünya çapında onayın çıkması bekleniyor.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Tema Tasarım | Osgaka.com