Monodoks Kapsül

Konu Hakkında Uzmanlara Soru Sormak için TIKLAYIN

Her kapsül 100 mg Doksisiklin’e eşdeğer Doksisiklin hiklat ihtiva eder.

İlaç Eşdeğerleri

1 DOKSIN 100 MG 8 KAPSÜL Mustafa Nevzat İlaç Sanayi A.Ş. 8699541150903 1.83 YTL

Uzman Doktorlara Soru Sormak için TIKLAYIN

Monodoks hem gram-pozitif hem de gram-negatif mikroorganizmalara tesir eden geniş spektrumlu, kuvvetli bir antibiyotiktir. Monodoks bakteriyolojik testlerle Doksisiklin’e hassas olduğu saptanan mikroorganizmaların meydana getirdiği enfeksiyonlarda kullanılmalıdır. Alt solunum yolu enfeksiyonları: Streptococcus, Staphylococcus, Pneumococcus, H. influenzae, Klebsiella pneumoniae’nın hassas suşlarının sebep olduğu bronkopnömoni, lober veya multilober pnömoni, Gastrointestinal enfeksiyonları: E. hystolytica, patojenik E. coli’nin hassas suşları, Shigella ve Salmonella türlerinin sebep olduğu gastrointestinal enfeksiyonlar; Ürogenital sistem enfeksiyonları: Sistit, pyelonefrit, üretrit, prostatit, trigonit, gonokoksik üretrit; Jinekolojik enfeksiyonlar: İltihabi pelvis hastalıkları ve akut puerperal enfeksiyonlar Oftalmolojik enfeksiyonlar: Gonococcus, Staphylococcus ve H. influenzae’nın sebep olduğu oftalmik enfeksiyonlar. K.B.B enfeksiyonları: Tonsillit, otitis media, sinüzit, farenjit, bronşit; Dermatolojik enfeksiyonlar: Staphylococcus aureus, Staphylococcus albus, Streptococcus, E. coli ve Klebsiella Aerobacter grubunun hassas suşlarının sebep olduğu paronikia, impetigo, sellülit, furonküloz, abse; enfekte travmatik ve post operatif yaralar, enfekte ekzema, omfalit, acne conglobata, acne vulgaris. Diğer enfeksiyonlar: Pasteurella, Brucella, Bakteroid’ler, Psittakosis, Listeria, Spiroketler, N. menengitis, v.s’nin sebep olduğu hastalıklarda endikedir.

Doksisiklin Nedir ve Ne İçin Kullanılır?

Doksisiklin bir antibiyotiktir ve vücuttaki bakterilerle savaşır. Doksisiklin tetrasiklin grubu antibiyotiklerden biridir.

Doksisiklin aşağıdaki durumlar ile ilgili bir ilaçtır:

 • göz enfeksiyonları;
 • solunum yolu enfeksiyonları (bademcik iltihabı, sinüzit, bronşit, farenjit, orta kulak iltihabı, zatürre gibi);
 • idrar yolu enfeksiyonları [sistit (idrar kesesi iltihaplanması), idrar kanalı iltihabı, prostat iltihaplanması, böbrek iltihaplanması gibi];
 • mide – bağırsaklar ile ilgili enfeksiyonlar;
 • kadın üreme organları ile ilgili enfeksiyonlar;
 • deri ve yumuşak doku enfeksiyonları (apse, çıban, kıl kökü iltihaplanması, akne, yara enfeksiyonları gibi).

Doksisiklin burada yer almayan diğer tedavi edici amaçlar için de kullanılıyor olabilir.

Doksisiklin Hakkında Bilmem Gereken En Önemli Bilgiler Nelerdir?

Eğer hamileyseniz doktorunuzun izni olmadan bu ilacı kullanmayınız. Doksisiklin anne karnındaki bebeğe zarar verebilir. İleriki zamanlarda dişlerde kalıcı renk bozukluğu oluşumu bebekte görülebilecek problemlerden biridir.

Doksisiklin doğum kontrol haplarının etkisini azaltabilir. Doksisiklin kullanımı sırasında hamileliği engellemek için ikinci bir doğum kontrol yöntemi (prezervatif vb. ) kullanınız.

Doksisiklin anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğin kemik ve diş gelişimini etkileyebilir. Eğer bebek emziriyorsanız doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.

Eğer Doksisiklin’e ve / veya ilacın bileşiminde bulunan diğer maddelerden birine alerjiniz varsa ya datetrasiklin grubu diğer ilaçlara* alerjiniz varsa bu ilacı kullanmayınız.

*tetrasiklin grubu ilaçlar [tetrasiklin hidroklorür (Tetra, Tetralet, Tetramin)] )

Doksisiklin kullanmadan önce, böbrek hastalığınız veya karaciğer hastalığınız varsa doktorunuza söyleyiniz. Bu durumlardan herhangi birine sahipseniz Doksisiklin kullanımı sizin için uygun olmayabilir ya da ilacı güvenli şekilde kullanabilmeniz için dozaj ayarlamalarına veya özel gözetime ihtiyaç duyabilirsiniz.

 

Doksisiklin’i 8 yaşından küçük çocuklara vermeyiniz. Doksisiklin çocuğun dişlerinde kalıcı şekilde sararma veya grileşmeye sebep olabilir ve çocuğun gelişimini etkileyebilir.

 

Kullanılmamış ve tarihi geçmiş olan Doksisiklin kapsülleri atınız. Son kullanma tarihi geçmiş ilacı kullanmayınız. Son kullanma tarihi geçmiş Doksisiklin kullanımı böbreklerde hasara yol açabilecek tehlikeli bir sendroma sebep olabilir.

Doksisiklin Kullanmaya Başlamadan Önce Sağlık Uzmanıma Bildirmem Gerekenler Nelerdir?

Eğer Doksisiklin’e ve / veya ilacın bileşiminde bulunan diğer maddelerden birine alerjiniz varsa ya datetrasiklin grubu diğer ilaçlara* alerjiniz varsa bu ilacı kullanmayınız.

*tetrasiklin grubu ilaçlar [tetrasiklin hidroklorür (Tetra, Tetralet, Tetramin)] )

Doksisiklin kullanmadan önce, böbrek hastalığınız veya karaciğer hastalığınız varsa doktorunuza söyleyiniz. Bu durumlardan herhangi birine sahipseniz Doksisiklin kullanımı sizin için uygun olmayabilir ya da ilacı güvenli şekilde kullanabilmeniz için dozaj ayarlamalarına veya özel gözetime ihtiyaç duyabilirsiniz.

 

Gonore (bel soğukluğu) için Doksisiklin kullanıyorsanız doktorunuz frengi veya cinsel yolla bulaşan başka bir hastalığınız olmadığından emin olabilmek için testler (tahliller) yapabilir.

Gebelik ya da Emzirme Döneminde Doksisiklin Kullanabilir miyim?

Uzman Doktorlara Soru Sormak için TIKLAYIN

FDA gebelik kategorisi D. Doksisiklin anne karnındaki bebeğe zarar verebilir. İleriki zamanlarda dişlerde kalıcı renk bozukluğu oluşumu bebekte görülebilecek problemlerden biridir. Eğer hamileyseniz doktorunuzun rızası olmadan Doksisiklin kullanmayınız. Eğer tedavi sırasında hamile kalırsanız doktorunuza söyleyiniz. Doksisiklin doğum kontrol haplarının etkisini azaltabilir. Doksisiklin kullanımı sırasında hamileliği engellemek için hormonal olmayan (kondom, diyafram, spermisid gibi) ikinci bir doğum kontrol yöntemi kullanınız.

Doksisiklin anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğin kemik ve diş gelişimini etkileyebilir. Eğer bebek emziriyorsanız doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.

Araç ve Makine Kullanırken Doksisiklin Kullanabilir miyim?

 

Bu ilacın araç ve makine kullanımı üzerine bilinen bir etkisi yoktur.

Doksisiklin’i Nasıl Kullanmalıyım?

Bu ilacı tam olarak size belirtilen (reçete edilen) şekilde kullanınız. Bu ilacı doktorunuz tarafından size reçete edilenden daha fazla dozda veya daha uzun süre boyunca kullanmayınız. Reçetenizdeki talimatlara mutlaka uyunuz.

Doksisiklin’i yemeklerle birlikte veya aç karnına alabilirsiniz. Ancak midede tahriş varlığında ilacın tok karnına alınması önerilir.

Doksisiklin kapsülün her dozunu bol miktarda sıvı (su, meyva suyu) ile birlikte alınız. Böylece ilacın yemek borusunda tahriş yapma ve ülsere yol açma riski azalır.

Bu ilacı doktorunuz tarafından reçete edilen sürenin tamamı boyunca kullanmalısınız. Kendinizi iyi hissetseniz bile ilacın kullanımını durdurmayınız. Enfeksiyon vücudunuzdan tamamiyletemizlenmeden de belirtilerinizde iyileşme olabilir. Ancak, enfeksiyonun tamamiyle temizlenmesi için ilacı size belirtilen sürenin tamamı boyunca kullanmalısınız.

Doksisiklin genel soğuk algınlığı veya grip gibi virüs enfeksiyonlarını tedavi etmeyecektir.

Bu ilacı sizinle aynı belirtilere sahip olsa dahi başka kişilere vermeyiniz.

Eğer herhangi bir ameliyat geçirmeniz gerekirse cerrahınıza Doksisiklin kullandığınız süreyi tam olarak bildiriniz. İlacı kullanmayı kısa bir süreliğine durdurmanız gerekebilir.

Kullanılmamış ve tarihi geçmiş Doksisiklin kapsülleri atınız. Son kullanma tarihi geçmiş ilacı kullanmayınız. Son kullanma tarihi geçmiş Doksisiklin kullanımı böbreklerde hasara yol açabilecek tehlikeli bir sendroma sebep olabilir.

Bir Doz Almayı Unutursam Ne Olur?

Eğer bir doz almayı unuttuysanız hatırladığınız an bu dozu alınız. Eğer hatırladığınızda bir sonraki dozun vakti yaklaşmışsa almadığınız dozu atlayınız ve ilacı planladığınız düzende almaya devam ediniz. Unuttuğunuz dozu telafi etmek için çift doz ilaç almayınız.

Fazla Doz Alırsam Ne Olur?

Eğer ilacınızdan almanız gerekenden çok daha fazla dozda aldığınızı düşünüyorsanız hemen bir acil servisi arayarak yardım isteyiniz.

Doz aşımı belirtileri şu gibi durumları içerebilir: Mide bulantısı, kusma ve ishal.

Doksisiklin Kullanırken Nelerden Kaçınmalıyım?

Antibiyotik ilaçlar ishale sebep olabilir ve bu durum yeni bir enfeksiyonun belirtisi olabilir. Eğer sulu veya kanlı ishaliniz varsa doktorunuzu arayınız. Doktorunuz söylemedikçe ishali durdurmak için herhangi bir ilaç kullanmayınız.

Güneş ışınlarına veya yapay UV ışınlarına (güneş lambaları veya solaryum gibi) maruz kalmaktan kaçınınız. Doksisiklin cildinizi güneş ışınlarına karşı hassas hale getirebilir ve güneşe maruz kaldığınızda güneş yanıkları oluşabilir. Eğer güneşli bir havada dışarıda olmanız gerekiyorsa en az 15 faktör güneş koruyucu krem kullanınız ve koruyucu giysiler giyiniz.

Doksisiklin kullanımından önceki veya sonraki 2 saat içinde demir takviyeleri, multivitamin, kalsiyum takviyeleri, antiasit* veya müshil ilaçları kullanmayınız. Bu tür ürünler Doksisiklin’in etkisini azaltabilir.

 

*antiasitler [alüminyum hidroksit (Dank, Kompensan); hidrotalsit (Talcid); magnezyum-kalsiyum preparatları (Rennie, Rennie Duo); diğer kombine antasit preparatları (Bismomagnesie, Protab)] )

 

Doksisiklin’in Yan Etkileri

Alerjik reaksiyon belirtileri olan şu sıkıntılardan herhangi bir ya da birkaçına sahipseniz Doksisiklin kullanımını durdurunuz ve hemen acil sağlık yardımı alınız : ürtiker (kurdeşen); nefes almada zorluk; yüzde, dudaklarda, dil ya da boğazda şişkinlik.

Aşağıdaki ciddi yan etkilerden herhangi birine sahipseniz Doksisiklin kullanımını durdurunuz, hemen doktorunuzu arayınız ve acil sağlık desteği isteyiniz:

 • ciddi kabartılar, ciltte soyulma, kırmızı cilt döküntüsü (isilik, kabartı vb. );
 • kolay kanama ve çürük oluşumu, alışılmadık güçsüzlük, halsizlik.

Daha hafif yan etkilerin görülmesi daha muhtemeldir, hafif yan etkiler:

 • dilde şişme, yutma, yutkunma sorunları;
 • hafif mide bulantısı, kusma, ishal;
 • iştah kaybı;
 • rektal veya genital bölgede yara veya şişlik.

Bu liste görülebilecek bütün yan etkilerin eksiksiz bir listesi değildir, burada yer alanlar dışında başka yan etkiler de görülebilir. Alışılmadık ya da sıkıntı yaratan bir durumla karşılaştığınızda doktorunuza başvurunuz. Yan etkiler ile ilgili tıbbi tavsiyeler için doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Doksisiklin ile Etkileşen Diğer İlaçlar Hangileridir?

Aşağıdaki ilaçlardan herhangi birini kullanıyorsanız Doksisiklin kullanmadan önce doktorunuza söyleyiniz:

 • penisilin grubu ilaçlar [benzilpenisilin (Kristapen, Kristasil, Penicillin-G Potasyum); fenoksimetilpenisilin (Cliacil, Penoksil, Pen-Os); prokain benzilpenisilin (Devapen,İecilline, Pencain-K); benzatin penisilin (Benzapen, Depopenisilin); benzil penisilin ve prokain penisilin kombinasyonu (Deposilin, Penadur); flukloksasilin (Flix, Floksin); amoksisilin (Alfoxil, Amoksina, Amoxicil, Helipak, Largopen); ampisilin (Alfasilin, Ampisina, Makrosilin, Penbisin); ampisilin ve fenazopiridin hidroklorür kombinasyonu (Azosilin); ko-amoksilav (Amoklavin, Amoksilav BID, Augmentin,Bioment BID, Croxilex BID, Klamoks BID, Klavunat); ampisilin ve sulbaktam kombinasyonu (Alfasid, Ampisid, Combicid, Duobak, Duobaktam, Duocid,Sulcid); bakampisilin (Bakamsilin, Penbak); piperasilin (Pipraks); piperasilin ve tazobaktam kombinasyonu (Tazocin); Tikarsilin (Timentin) vb. ];
 • kanın pıhtılaşmasını önleyen ilaçlar [varfarin sodyum (Coumadin)];
 • antiasitler [alüminyum hidroksit (Dank, Kompensan); hidrotalsit (Talcid); magnezyum-kalsiyum preparatları (Rennie, Rennie Duo); vb. ];
 • demir ve / veya kalsiyum takviyeleri;
 • multivitaminler;
 • barbitüratlar [fenitoin (Epdantoin, Hidantin); fenobarbital (Luminal,Phenobarbitalum)];
 • karbamazepin (Karazepin, Karbalex, Karbasif, Karberol, Kazepin, Tegretol,Temporol, Teril);
 • fenitoin sodyum (Epanutin, Epitoin, Phenhydan, Phenytoin, Epdantoin,Hydantin);
 • doğum kontrol hapları [klormadinon asetat & etinil estradiol (Belara); etinil estradiol & dezojestrel (Desolett, Myralon); etinil estradiol & jestoden (Ginera); etinil estradiol & levonorjestrel (Microgynon, Miranova, Preven); etinil estradiol & drospirenon (Yasmin); levonorjestrel (Norlevo) vb. ].

Bu liste Doksisiklin ile etkileşebilecek tüm ilaçların listesi değildir ve Doksisiklin ile etkileşebilecek daha farklı ilaçlar da olabilir. Doktorunuza kullanmakta olduğunuz bütün reçeteli, reçetesiz ilaçlar ve diğer alternatif tıp metotları hakkında bilgi veriniz. Bunlar vitaminler, mineraller, bitkisel ürünler ya da başka bir hekim tarafından size verilen ilaçlar hakkında olabilir. Hekiminize danışmadan başka bir ilaç kullanmaya başlamayınız.

Uzman Doktorlara Soru Sormak için TIKLAYIN

Ne Aradılar:

 • monodoks
 • monodoks kullananlar
 • monodoks ne işe yarar
 • doksisiklin
 • monodoks alkol etkileşimi

Konu Hakkında Uzman Doktorlara Soru Sormak için TIKLAYIN

Soru / Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir