Editörün Seçtikleri

Anasayfa » Beslenme ve Diyet » Sigara Bıraktıktan Sonra Kilo Alma Nasıl Engellenir
Sigara Bıraktıktan Sonra Kilo Alma Nasıl Engellenir

Sigara Bıraktıktan Sonra Kilo Alma Nasıl Engellenir

Amerika’ da her yıl yaklaşık 443.000 ölümün yada her 5 ölümden birinin nedeni olan sigara nikotinin güçlü bağımlılık yapan etkisi nedeniyle zor bırakılıyor. Birde bu zor olayı başaranların kilo alma korkusu var. British Medical Journal’da yayınlanan bir meta-analiz raporuna göre sigarayı bıraktıktan sonra kilo alma oranı eskiye oranla daha yüksektir. Ortalama olarak 1 yılda 6.5 kg. Ancak %16 ‘sının bıraktıktan sonra kilo kaybettiği görülmüştür. Derlemede kilo alımının önüne geçen bir ilaç desteği olmadığı ifade ediliyor. Bupropion, nikotin yerine koyma ve vareniklinin tedavilerini uygulayanlarında hiçbirşey kullanmayanlarla aynı oranda kilo aldığı yansıtılmış. Ancak bireysel kilo yönetim programlarının sigaranın bırakılmasına engel olmadan kilo kaybını sağlayabileceği ifade edilmiştir.

Sigara beyinde açlık merkezini baskıladığı için kişinin birşeyler yeme isteğini baskılıyor. Ancak çoğunun 20 yıldan fazla süredir sigara içtiği 40.000 kişinin katıldığı çalışmada fazla kilolu veya obez olanların sayısı 24.500 kişiyle daha yüksektir. Daha da önemlisi sigara tüketmenin gençler üzerinde onları fazla kilolu olmaktan koruduğu fikrini destekleyen bir çalışma yoktur. Sigaranın bırakılması ardından yapılacak en iyi işlerden biri toksinlerden biraz daha uzaklaşmak ve meşguliyet yaratma adına yapmaktan zevk aldığınız bir spora başlamak olabilir. Ya da kendinize bir hobi edinip boşluk duygusunun sizde oluşturabileceği açlık duygusunu baskılayabilirsiniz. Tabi en başında hayatınızda yaptığınız bu büyük değişikliği dengeli ve yeterli beslenmeye önem vermekle taçlandırın.

Birkaç atıştırma önerisi

* C vitamini içeriği zengin olan çilek, böğürtlen, yaban mersini, ananas, mango gibi sevebileceğiniz meyveleri küçük küçük keserek prebiyotik ve probiyotik içeriği zengin olan yoğurdunuzun içine atıp tüketin.

* Hazırlaması zor geldiyse 110 -125 ml arasındaki sütlü tatlınızı yada hazır meyveli yoğurdunuzu tüketebilirsiniz.

* 1 çay bardağı tuzsuz sevdiğiniz bir kuruyemiş de iyi bir seçenek yanına 3-4 adet yulaflı krakerde ekleyebilirsiniz.

* İsterseniz yulaf unundan kuru meyvelerle tatlandırdığınız 1 dilim kekin yanına 1 fincan sütlü filtre kahvenizi ekleyin.

Bu seçenekler sayamayacağım kombinasyon da çeşitlenebilir. Önemlisi sizin önünüze koyacağınız hedef ve o amaca sımsıkı bağlanmanız.

DYT. AYŞE GÜL GÜVEN

DYT. AYŞE GÜL GÜVEN’e Beslenme, zayıflama, diyet önerileri hakkında Soru Sorun

Yazar Hakkında: Dyt. Ayşe Gül Güven
1986 yılında KIRKLARELİ’inde doğan Ayşe Gül GÜVEN 2009 yılında BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ beslenme ve diyet etik bölümünden başarıyla mezun oldu.Ekim 2010’da İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ METABOLİZMA ANABİLİM DALINDA BESLENME üzerine yüksek lisans eğitimi devam etmekte olan beslenme ve diyet uzmanı sırasıyla 1 yıl süren INTERNATIONAL HOSPİTAL BAKIRKÖY ACIBADEM HASTANESİ YILDIZ YEMEK SAN. ve TİC. LTD.ŞT MEMORIAL HOSPITAL (OKMEYDANI) ANK DIŞKAPI ÇOCUK HASTALIKLARI EĞT VE ARAŞTRMA HST BAŞKENT ÜNV.YAPRCK PSİKOSOSYAL REHABİLATASYON MERKEZİ ANK. BŞKNT.ÜNV.TIP FAK.TÜP BEBEK MERKEZİ BAŞKNT ÜNV. HST.ÜMİTKÖY SEMT POLİKLİNİĞİ BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ ANKARA HASTANESİNDE staj dönemini tamamladı. 2008 yılında 6.ULUSLARARASI BESLENME VE DİYETETİK KONGRESİ 2009 yılında ÇOCUK VE ERGENLERDE AĞIRLIK YÖNETİMİ KURSUNA KATILDI. 2009 yılında JFK HASTANESİ ‘nde çalıştı. 2010 yılı içerisinde HİSTORİA A.V.M ‘DE sunum ve söyleşiler gerçekleştirdi. 2010 yılında UNİVERSAL HASTANELER GRUBU bünyesindeki ÖZEL UNIVERSAL AKSARAY HASTANESİ VE TAKSİM ALMAN HASTANELERİNDE görev yaptı.
İlginizi Çekebilir
Yorumlar
Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Footer Menü 1
Menü özelliğini panelden aktif etmeniz gerekmektedir. (Footer Menü 1)
Footer Menü 2
Menü özelliğini panelden aktif etmeniz gerekmektedir. (Footer Menü 2)
Footer Menü 3
Menü özelliğini panelden aktif etmeniz gerekmektedir. (Footer Menü 3)
Footer Menü 4
Menü özelliğini panelden aktif etmeniz gerekmektedir. (Footer Menü 4)
Tema Tasarım | Osgaka.com