Uzmana Sor Son Haberler
Uzmana Sor Son Haberler

Gürcistan`a Pasaportsuz Giriş 1 TL

Gürcistan`a geçiş sadece 1 TL olunca Batum`a Hücum başladı. Gürcistan’a giriş o kadar kolay ki. Kimlik gösterip giriş çıkış formunu 1 TL’ye alıyoruz. Kimlik, form göster, polisin elindeki bilgisayar kamerasına gülümse. Bizim taraf tamam. Aynı şey bir daha ve “Batum’a hoş geldiniz!” Yaya giriyorsanız kısıtlama yok, araçlar ancak ayda dört kez girebiliyor. O da benzin […]

07 Haziran 2012 - 16:58 'de eklendi ve 1487 kez görüntülendi. A+A-

Gürcistan`a Pasaportsuz Giriş 1 TL

Gürcistan`a geçiş sadece 1 TL olunca Batum`a Hücum başladı.

Gürcistan’a giriş o kadar kolay ki. Kimlik gösterip giriş çıkış formunu 1 TL’ye alıyoruz. Kimlik, form göster, polisin elindeki bilgisayar kamerasına gülümse. Bizim taraf tamam. Aynı şey bir daha ve “Batum’a hoş geldiniz!”

Yaya giriyorsanız kısıtlama yok, araçlar ancak ayda dört kez girebiliyor. O da benzin yüzünden. Çünkü Batum’da benzinin litresi 2.25 Lari (yaklaşık 2.90 TL) ve herkes benzinini buradan alıyor. Hopa’daki ve Kemalpaşa’daki iki benzin istasyonu da bu yüzden iflas bayrağını çekmiş! Sınırdan Batum’un merkezine uzaklık 20 kilometre. Yaya girersem ortada kalırım sanmayın, tam girişte minibüsler ve taksiler bekliyor sizi. Yolda Fuat Batum’a yeni gelenlerin düştüğü tuzağı anlatıyor bize. Şehir merkezine gelmeden Gonio diye bir yerden geçiyorsunuz. Burası pek “nezih” bir mahalle sayılmaz; üçüncü sınıf pavyonlar, randevu evleri, moteller… Loş ışığı gören “Batum’a geldim” diye atıyormuş kendini buraya. Fuat’ın söylediğine göre bu bölgede 1500 hayat kadını çalışıyormuş.

Gonio’da duraklamadan doğrudan merkeze gidiyoruz. Burada iki ayrı hayat var. Biri tamamen turistik; her bina “janjanlı”. Havaalanı kontrol kulesinden tutun da devlet dairesine kadar!

Diğeri ise dökülen toplu konutlar, barakaya benzeyen evler, yoksulluğun ve yoksunluğun hemen kendini gösterdiği sokaklar…

Batum, Sovyet mirası geniş meydanlarından ve caddelerinden hemen sezilen; kapitalizme kendini tamamen teslim ettiği de birinci saniyede anlaşılan bir şehir. Dört bir yan inşaat, her birinin kapısından ünlü bir otel zincirinin adı yazıyor.

HAKİM DİL TÜRKÇE

Şu anda Türkiye’den gelenler için en revaçta olan yerler Sheraton, Radisson ve Intourist otelleri. Ki bu otellerin çoğu Türk işadamlarına ait. İlk durağımız Sheraton Peace Casino. Kapıda Gürcü aksanlı bir Türkçeyle karşılaşıyoruz: “Merhaba, ilk kez geliyorsunuz?” Evet, ilk kez… Yine kimlik gösterme ve kameraya gülümseme seansı yaşıyoruz. Giriş ücreti yok. Kamera, fotoğraf makinesi yasak!

Herhangi bir beş yıldızlı otel kumarhanesi gibi; rulet, blackjack, poker masaları ve slot makineleri…

Şöyle bir bakınca anlıyoruz ki içerideki herkes Türkiye’den gelmiş. Zaten Gürcü krupiyeler ve garsonlar dahil, hakim dil Türkçe. Hemen bir tepsi uzanıyor burnuma, içki dolu. Yemek, içmek bedava. Cebinizde 10 dolar da olsa, burada bir gece geçer rahatlıkla.

Karı koca gelenler de var, yalnız gelen erkekler de. Rizeli gemici Hasan Bey her hafta geldiğini anlatıyor. Ama büyük paralarla oynamıyor, “eğlencesine”.


AŞK UĞRUNA KUMAR

Asıl dert bir başkasında. Rulet masasına yapışmış, neredeyse her numaraya marka koyan birinde. Trabzonlu, adını söylemiyor. “Şu an 2 bin TL içerdeyim” diyor fısıldayarak. Ama derdi paradan büyük. Bu kumarhanede çalışan bir kıza aşık olmuş, onun uğruna her hafta geliyormuş. “Bazen bin TL kazanıyor, bazen 3 bin TL kaybediyorum”.

Tam bu sırada hikayenin kahramanı güzeller güzeli bir kız geliyor masaya. Bizimki elini tutuyor kızın, “Yaktın beni” diyor. Kıkırdıyor adının Nura olduğunu öğrendiğim kız.

Sheraton’dan çıkıp Radisson’a giriyoruz. Görüntü benzer: Tepsilerde viskiler, rakılar, elma dilimleri, kenarda açık büfe…

Kumarhane yetkilisi olduğu takım elbisesinden belli olan birinin telefonda ettiği şu cümle kalıyor bana Radisson’dan: “175 bin kaybetti, hala devam ediyor”. O 175 binin hangi para birimi olduğunu sormaya yüreğim elvermiyor.

KAHVENİN LÜKS HALİ

Ertesi akşam yine dökülüyoruz yollara. Sınırda cumartesi bir başka. Bu kez bir buçuk saatte ancak geçiyoruz. Bu kez durağımız SSCB zamanından kalan Intourist Oteli. Bir başka ülkede olduğumuza bin şahit gerek. Lobideki televizyonda Show TV açık, ‘Eve Düşen Yıldırım’ izleniyor. Kumarhanedeki ekranda ise Star açık. Bayern Münih-Chelsea Şampiyonlar Ligi finali oynuyorlar.

Ola ki gelenler yabancılık çekmesin diye meyve suları Dimes, biralar Efes, peçeteler Selpak, kahveler Kurukahveci Mehmet Efendi. Rakı kısmına hiç girmeyeyim.

Zaten kapalı yerlerde sigara serbest; içerideki ortam herhangi bir kahvehanenin bir tık lüksü, içkilisi görünümünde.

Elde iskambil, ağızda sigara, rakı yanı ince belli bardakta çaylar ve servis yapan uzun bacaklı, akça pakça kızlar.

Maç, son dakikalarında hareketlenince ekrana yaklaşıyorum. Arkamdan bir ses: “Ha bu ne maçidur da?”

Maç bitince aşağıya, Intourist’in diskosuna iniyoruz. Adı Discorium; giriş kadınlara bedava, erkeklere 10 lari.

DİSKODA SERDAR ORTAÇ

İçerideki görüntüyü özetlersek: Kırmızı ışık altında masalar; ortada koca bir pist, barda bekleşen devasa topuklu genç kızlar ve kenarda onları süzen erkek grupları. ve tamamen “dım tıs” müzik.

Saat sabahın 2’si ama henüz ortam ısınmamış. Üzerinde “rezerve” notu olan masaların yarısı boş. Zaman geçtikçe masalar doluyor; “şişede durduğu gibi durmadığını” hatırlatan dans figürleri başlıyor. Tam çıkarken hoparlörlerden bangır bangır tanıdık bir ses geliyor: “Kafamda deli sorular / Kolayca sevemiyorum”. Tabii ki Serdar Ortaç!

Etrafıma bakınca Hopalı Selçuk’un söyledikleri geliyor aklıma: “Gençler hadi neyse de, en çok yaşlı adamlar çarpıldı burada. Emekli maaşlarını kızlara kaptırdılar. Zaten kızlar kimin maaşı ne zaman ödenir bilir, ona göre ararlar. Bizim orada bir amca var, kızlara ’40 yıl önce neredeydiniz?’ deyip duruyor”.

40 yıl önce onlar çok başka bir hayat yaşıyorlardı, bugün çok başka. Ama Batum’un hali gösteriyor ki 5 yıl sonra daha da değişecek buralar.

Herkesin ortak görüşü, “Türkleri sevmiyorlar, 2 seneye kalmaz vize koyarlar”. Bunda bu topraklarda sık görülen “Bizimle kalkınır sonra bizi tanımazlar” ruh hali de var elbet. Ama Selçuk’un söylediği de yalan değil: “Hem kaba davranıyoruz onlara, hem de kadınlarına başka gözle bakıyoruz. Niye sevsinler bizi?”

Batum’daki lüks otellerin önlerinde park halindeki otomobillerin çoğunun plakası 53, 61, 08’le başlıyor.

HOPA’NIN HAVALİMANI BAŞKA BİR ÜLKE

THY’nin uçuşu bir miktar tuhaf. Batum-Hopa uçuşu olarak geçiyor, Artvin’e gitmek için de aynı hattı kullanıyorsunuz. İstanbul’dan Dış Hatlar’dan ama pasaportla değil nüfus cüzdanıyla geçtik. İnişimiz Batum Havaalanı’naydı. Pasaport kuyruğunu pas geçip üzerinde “Hopa Yolcuları Bekleme Salonu” yazan kapıdan girdik. Dışarıda bizi bekleyen Havaş otobüsüne doğru meyletmiştik ki biri Türkçe bağırdı: “İçeri girin!” Sebep? “Sayacaklar sizi”. Efendim? “Otobüse sayıyla alınacaksınız”. Sizi bize sayıyla verdiler diyor yani.

Bu işlem bittikten sonra otobüse yerleştik ve resmi olarak giriş yapmadığımız bir ülkenin yollarında seyahate başladık.

Sarp sınır kapısına giden yol yemyeşil; incir ağaçları, asmalar, çamlar… Kiril alfabesiyle yazılı tabelaların arasından birden Türkçe “Hemşinlilerin Yeri” beliriyor, o bitiyor “Döviz TL” yazıları başlıyor.

CEPTEN KONTROL

HAVAŞ, sınır kapısından hiç duraklamadan geçiyor. Öyle ya, biz Gürcistan’a girmedik ki işlem yapalım. Türkiye tarafına gelince otobüse bir polis biniyor, kimlik kontrolüne başlıyor. Yöntem şu: Kimliğimizi alıyor, kulağıyla omzu arasına sıkıştırdığı cep telefonuna vatandaşlık numaramızı söylüyor, karşı taraftan onay alıyor.

Yaklaşık 20 dakikalık bir yolculuktan sonra üzerinde Batum Hopa Terminali yazan, adı terminal kendi otobüs durağı bir yere varıyoruz.

Dönüş iyiden iyiye tuhaf. THY’nin sitesinde uçuş saati Batum uçuşuna bakarsanız 17.00, Hopa uçuşuna bakarsanız 14.00 görünüyor. İkisi aynı uçuş, aradaki saat farkı da bir; e geri kalan iki saat nereye gitti?

Meğerse 14.00 Hopa’dan kalkan otobüsün saati, 17.00 ise uçağın. Bizim kafamız epey karıştı, sizinki karışmasın.

Kaynak: Milliyet

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Şişli’de ‘domuz bağı’ ile cinayet – Radikal Şişli’de ‘domuz bağı’ ...

Gürcistan`a geçiş sadece 1 TL olunca Batum`a Hücum başladı. Gürcistan’a giriş o kadar kolay ki. Kimlik gösterip giriş çıkış formu...

Son Dakika Haberleri:  Teknede ele geçirildi – Doğan Haber Ajansı Son Dakika Haberleri: Teknede ele geçir...

Gürcistan`a geçiş sadece 1 TL olunca Batum`a Hücum başladı. Gürcistan’a giriş o kadar kolay ki. Kimlik gösterip giriş çıkış formu...

Son Durum  MPİ 6 Şubat C.Tesi Sayısal Loto Sonuçlarını Deklare Etti 6 Bilen Var mı/Milli Piyango En Son Sayısal Sonucu – İnternet Ajans Son Durum MPİ 6 Şubat C.Tesi Sayısal Lo...

Gürcistan`a geçiş sadece 1 TL olunca Batum`a Hücum başladı. Gürcistan’a giriş o kadar kolay ki. Kimlik gösterip giriş çıkış formu...

D-100 Karayolu Göztepe kavşağı şüpheli paket nedeniyle 1 saat trafiğe kapatıldı – CNN Türk D-100 Karayolu Göztepe kavşağı şüpheli p...

Gürcistan`a geçiş sadece 1 TL olunca Batum`a Hücum başladı. Gürcistan’a giriş o kadar kolay ki. Kimlik gösterip giriş çıkış formu...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Şişli’de ‘domuz bağı’ ile cinayet – Radikal Şişli’de ‘dom...

Şişli'de hırsızlık amacıyla girdikleri evde yaşlı karı-...

Son Dakika Haberleri:  Teknede ele geçirildi – Doğan Haber Ajansı Son Dakika Haberleri: Te...

ANTALYA'nın Kaş İlçesi'nde jandarmanın limana demi...

Son Durum  MPİ 6 Şubat C.Tesi Sayısal Loto Sonuçlarını Deklare Etti 6 Bilen Var mı/Milli Piyango En Son Sayısal Sonucu – İnternet Ajans Son Durum MPİ 6 Şubat C....

Şans oyunları hastalarının merakla beklediği sayısal loto so...

D-100 Karayolu Göztepe kavşağı şüpheli paket nedeniyle 1 saat trafiğe kapatıldı – CNN Türk D-100 Karayolu Göztepe ka...

D-100 Karayolu, Göztepe Kavşağı mevkiinde orta refüjdeki şüp...

Flaş:  Suriyelilerin kaldığı 3 katlı bina çöktü – Sabah Flaş: Suriyelilerin kald...

Gaziantep'te Suriyelilerin kaldığı 3 katlı bina çöktü. ...

Yeni Haber  Lise Öğrencisinin ‘Daeş Terör Örgütü’ Şakası Adliyelik Oldu – Haberler Yeni Haber Lise Öğrencis...

Sakarya'da akıllı telefonlarda kullanılan bir uygulama ...

Yeni Haber  Bursa Karacabey’de göle ördek avlamaya giden Emniyet Müd. Yrd. Sedat Erdoğan kayboldu! Öldü mü? – İnternet Ajans Yeni Haber Bursa Karacab...

Bursa Karacabey'de göle ördek avlamaya giden Emniyet Mü...

Yeni Gelişme  Silivri’de deniz 70 metre çekildi – CNN Türk Yeni Gelişme SilivriR...

Silivri'de deniz yaklaşık 70 metre çekildi. Deniz suyun...

Son Dakika Haber Odunlarına BOMBA Koyup Patlattılar O Yetmedi Şimdide Telefonlarına. BOMBA Soktular!!! – Trabzon Köprübaşı Haberleri Son Dakika Haber Odunları...

Malatya'da çok korkunç bir olay yaşandı Odunun içine ko...

İşte Sivasspor’un yeni hocası! – Milliyet İşte Sivasspor’un y...

Spor Toto Süper Lig takımlarından Medicana Sivasspor, teknik...

Magazin HABERLERİ