Uzmana Sor Son Haberler
Uzmana Sor Son Haberler

GEBZE- Orhangazi- İzmir Otoyolu Projesi İzmit Körfez Geçişi Asma Köprüsü

Hizmete geçmesiyle, sürücülerin İzmit üzerinden dolaşırken büyük sıkıntılar yaşadığı, 1 saati aşkın zaman ve yakıt harcadığı İzmit Körfezi’ni geçme süresi […]

26 Eylül 2012 - 0:40 'de eklendi ve 261 kez görüntülendi. A+A-Hizmete geçmesiyle, sürücülerin İzmit üzerinden dolaşırken büyük sıkıntılar yaşadığı, 1 saati aşkın zaman ve yakıt harcadığı İzmit Körfezi’ni geçme süresi 6 dakikaya indirecek olan İzmit Körfez Geçişi Asma Köprüsü’ndeki çalışmalarda önemli mesafeler alındı.

 

 

KÖRFEZ KÖPRÜSÜ’NDEKİ ÇALIŞMALAR

Hizmete geçmesiyle, sürücülerin İzmit üzerinden dolaşırken büyük sıkıntılar yaşadığı, 1 saati aşkın zaman ve yakıt harcadığı İzmit Körfezi’ni geçme süresi 6 dakikaya indirecek olan İzmit Körfez Geçişi Asma Köprüsü’nde de çalışmalarda önemli mesafeler alındı.

Projeye göre 2015’te bitmesi planlanan İzmit Körfez Geçişi Asma Köprüsü tamamlandığında, İstanbul’dan çıkıp Bursa ve İzmir istikametine gidecek araçlar İzmit Körfezi’ni dolaşmayacak, özellikle yaz aylarında ve bayram tatilleri arife ve tatil sonlarında feribot iskelelerinde yaşanan izdiham olmayacak.

GEBZE- Orhangazi- İzmir Otoyolu Projesi kapsamında, Kocaeli’nin Dilovası İlçesi’ndeki Dilburnu ile Yalova’nın Altınova İlçesi sınırları içinde kalan Hersek Burnu arasına yaptırılacak Körfez Köprüsü inşaatında kuru havuz ve kalıcı dolgu çalışmaları sürüyor. Projenin çok önemli aşamalarından biri olan tabliye, kule ve tam köprü modeli rüzgar tünellerinin testleri de tamamlandı.

1550 metre orta açıklığı ve 2 bin 682 metre uzunluğu ile dünyanın en büyük orta açıklıklı asma köprüleri arasında yer alacak olan köprünün sondaj ve zemin inceleme çalışmaları, konusunda uzman dünyaca ünlü Fugro firması tarafından yapıldı.

İzmit Körfez Geçişi Asma Köprüsü’nün kuzey ankraj (Dilovası) ve güney ankraj (Altınova Hersek) bölgelerindeki şantiyelerin kurulum çalışmaları sürdürülürken, güney ankraj bölgesindeki ’kuru havuz’ ve ’kalıcı dolgu’ çalışmalarına Temmuz ayı içerisinde başlandı ve halen devam ediyor.

İSTANBUL-İZMİR OTOYOLUNUN PARÇASI

Karayolları Genel Müdürlüğü yetkililerinin DHA’ya yaptığı açıklamada, İstanbul- İzmir karayolu yolculuğunu 3.5- 4 saate kadar indirecek olan Gebze- Orhangazi- İzmir Otoyolu projesi güzergahının Avrupa yolları kapsamında bulunan E-Yolları ağında yer alan ve TEM (Trans European North-South Motorway Project) güzergahının bir parçası olduğu hatırlatıldı.

Bu yolun Türkiye’nin yük ve yolcu taşımacılığında trafik talebinin en yoğun olduğu ana karayolu koridorlarından olduğu da belirtilen açıklamada, 377 kilometre otoyol ile 44 kilometre bağlantı yolu olmak üzere toplam 421 kilometrelik projenin gerçekleştirilmesiyle Marmara Bölgesi ile Ege Bölgesi, otoyol ağı ile bağlanmış olacağı hatırlatılarak çalışmalarla ilgili olarak şu bilgilere yer verildi:

“Mevcut Gebze- Orhangazi -İzmir aksının trafik yükü yüzde 30 nispetinde azalacaktır. Ulaşım İstanbul’dan Bursa’ya 1 saate, İzmir’e 3.5- 4 saate, Eskişehir’e 2- 2.5 saate inecektir. Büyük turizm projesi olan Güney Ege Bölgesi’ne ve Antalya’ya ulaşım daha kısalacaktır. Balıkesir ve Manisa sanayi yatırımları için yeni çekim alanı olacaktır. Güzergah çevresinde yer alan Eskişehir- Bozüyük- Bilecik Bölgesinin sanayisine olumlu katkı sağlayacaktır. İzmir Limanı, Marmara Bölgesi Limanları ve yapımı planlanan Çandarlı Limanı ile bağlantı sağlanacaktır.”


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
AK Partili Tekden: Koalisyon dönemlerinde ülkemiz gelişememiş AK Partili Tekden: Koalis...

KAYSERİ, (DHA) – AK Parti Kayseri Milletvekili Kemal T...

Söke Otogarı’nda bıçaklı kavga: 1 ölü Söke Otogarı’nda bı...

Burhan CEYHAN/SÖKE (Aydın), (DHA) – AYDIN’ın Sök...

Kula’da otomobil tarlaya uçtu: 1 ölü, 3 yaralı Kula’da otomobil ta...

Hasan YİĞEN/KULA (Manisa), (DHA) – MANİSA’nın Ku...

Klasik otomobilcilerden “30 Ağustos” kutlaması… Klasik otomobilcilerden &...

  Arzu KAYA/İSTANBUL, (DHA) İstanbul Klasik Otomob...

Trakya’da Zafer Bayramı coşkusu Trakya’da Zafer Bayramı c...

Engin ÖZMEN- Ali Can ZERAY- Ünsal YÜCEL- Ruhan YALÇIN- Mehme...

Zafer Bayramı’nı deniz altında bayrak açarak kutladılar Zafer Bayramı’nı de...

Ahmet ACAR/KAŞ (Antalya), (DHA) – ANTALYA’nın Ka...

Aydın’da büyük zafer kutlamasına ilgi az oldu Aydın’da büyük zafe...

Cem ULUCAN/AYDIN, (DHA) – AYDIN’da 30 Ağustos Za...

Uşak 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlaması Uşak 30 Ağustos Zafer Bay...

Yavuz KUŞDEMİR/UŞAK, (DHA)- UŞAK’ta 30 Ağustos Zafer B...

Nazilli Belediyespor lige hazır Nazilli Belediyespor lige...

NAZİLLİ, (DHA)- SPOR Toto 2’nci Lig Beyaz Grup’t...

Silvan’da patlama: 1 ölü, 1 yaralı Silvan’da patlama: ...

Ergün YILMAZ/SİLVAN (Diyarbakır), (DHA)- DİYARBAKIRR...

Magazin HABERLERİ