Uzmana Sor Son Haberler
Uzmana Sor Son Haberler

GEBZE- Orhangazi- İzmir Otoyolu Projesi İzmit Körfez Geçişi Asma Köprüsü

Hizmete geçmesiyle, sürücülerin İzmit üzerinden dolaşırken büyük sıkıntılar yaşadığı, 1 saati aşkın zaman ve yakıt harcadığı İzmit Körfezi’ni geçme süresi 6 dakikaya indirecek olan İzmit Körfez Geçişi Asma Köprüsü’ndeki çalışmalarda önemli mesafeler alındı.     KÖRFEZ KÖPRÜSÜ’NDEKİ ÇALIŞMALAR Hizmete geçmesiyle, sürücülerin İzmit üzerinden dolaşırken büyük sıkıntılar yaşadığı, 1 saati aşkın zaman ve yakıt harcadığı İzmit […]

26 Eylül 2012 - 0:40 'de eklendi ve 660 kez görüntülendi. A+A-

GEBZE- Orhangazi- İzmir Otoyolu Projesi İzmit Körfez Geçişi Asma Köprüsü


Hizmete geçmesiyle, sürücülerin İzmit üzerinden dolaşırken büyük sıkıntılar yaşadığı, 1 saati aşkın zaman ve yakıt harcadığı İzmit Körfezi’ni geçme süresi 6 dakikaya indirecek olan İzmit Körfez Geçişi Asma Köprüsü’ndeki çalışmalarda önemli mesafeler alındı.

 

 

KÖRFEZ KÖPRÜSÜ’NDEKİ ÇALIŞMALAR

Hizmete geçmesiyle, sürücülerin İzmit üzerinden dolaşırken büyük sıkıntılar yaşadığı, 1 saati aşkın zaman ve yakıt harcadığı İzmit Körfezi’ni geçme süresi 6 dakikaya indirecek olan İzmit Körfez Geçişi Asma Köprüsü’nde de çalışmalarda önemli mesafeler alındı.

Projeye göre 2015’te bitmesi planlanan İzmit Körfez Geçişi Asma Köprüsü tamamlandığında, İstanbul’dan çıkıp Bursa ve İzmir istikametine gidecek araçlar İzmit Körfezi’ni dolaşmayacak, özellikle yaz aylarında ve bayram tatilleri arife ve tatil sonlarında feribot iskelelerinde yaşanan izdiham olmayacak.

GEBZE- Orhangazi- İzmir Otoyolu Projesi kapsamında, Kocaeli’nin Dilovası İlçesi’ndeki Dilburnu ile Yalova’nın Altınova İlçesi sınırları içinde kalan Hersek Burnu arasına yaptırılacak Körfez Köprüsü inşaatında kuru havuz ve kalıcı dolgu çalışmaları sürüyor. Projenin çok önemli aşamalarından biri olan tabliye, kule ve tam köprü modeli rüzgar tünellerinin testleri de tamamlandı.

1550 metre orta açıklığı ve 2 bin 682 metre uzunluğu ile dünyanın en büyük orta açıklıklı asma köprüleri arasında yer alacak olan köprünün sondaj ve zemin inceleme çalışmaları, konusunda uzman dünyaca ünlü Fugro firması tarafından yapıldı.

İzmit Körfez Geçişi Asma Köprüsü’nün kuzey ankraj (Dilovası) ve güney ankraj (Altınova Hersek) bölgelerindeki şantiyelerin kurulum çalışmaları sürdürülürken, güney ankraj bölgesindeki ’kuru havuz’ ve ’kalıcı dolgu’ çalışmalarına Temmuz ayı içerisinde başlandı ve halen devam ediyor.

İSTANBUL-İZMİR OTOYOLUNUN PARÇASI

Karayolları Genel Müdürlüğü yetkililerinin DHA’ya yaptığı açıklamada, İstanbul- İzmir karayolu yolculuğunu 3.5- 4 saate kadar indirecek olan Gebze- Orhangazi- İzmir Otoyolu projesi güzergahının Avrupa yolları kapsamında bulunan E-Yolları ağında yer alan ve TEM (Trans European North-South Motorway Project) güzergahının bir parçası olduğu hatırlatıldı.

Bu yolun Türkiye’nin yük ve yolcu taşımacılığında trafik talebinin en yoğun olduğu ana karayolu koridorlarından olduğu da belirtilen açıklamada, 377 kilometre otoyol ile 44 kilometre bağlantı yolu olmak üzere toplam 421 kilometrelik projenin gerçekleştirilmesiyle Marmara Bölgesi ile Ege Bölgesi, otoyol ağı ile bağlanmış olacağı hatırlatılarak çalışmalarla ilgili olarak şu bilgilere yer verildi:

“Mevcut Gebze- Orhangazi -İzmir aksının trafik yükü yüzde 30 nispetinde azalacaktır. Ulaşım İstanbul’dan Bursa’ya 1 saate, İzmir’e 3.5- 4 saate, Eskişehir’e 2- 2.5 saate inecektir. Büyük turizm projesi olan Güney Ege Bölgesi’ne ve Antalya’ya ulaşım daha kısalacaktır. Balıkesir ve Manisa sanayi yatırımları için yeni çekim alanı olacaktır. Güzergah çevresinde yer alan Eskişehir- Bozüyük- Bilecik Bölgesinin sanayisine olumlu katkı sağlayacaktır. İzmir Limanı, Marmara Bölgesi Limanları ve yapımı planlanan Çandarlı Limanı ile bağlantı sağlanacaktır.”


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Yeni Gelişme  Büşra Taşlı’nın ölümüne neden olan psikolog serbest bırakıldı Yeni Gelişme Büşra Taşlı’nın ölüm...

Hizmete geçmesiyle, sürücülerin İzmit üzerinden dolaşırken büyük sıkıntılar yaşadığı, 1 saati aşkın zaman ve yakıt harcadığı İzmit Körf...

Milli Piyango Milli Piyango

Hizmete geçmesiyle, sürücülerin İzmit üzerinden dolaşırken büyük sıkıntılar yaşadığı, 1 saati aşkın zaman ve yakıt harcadığı İzmit Körf...

Bomba Gelişme ‘Türkiye kalan kriterleri zamanında karşılayamaz’ Bomba Gelişme ‘Türkiye kalan krite...

Hizmete geçmesiyle, sürücülerin İzmit üzerinden dolaşırken büyük sıkıntılar yaşadığı, 1 saati aşkın zaman ve yakıt harcadığı İzmit Körf...

Flaş Flaş Flaş  Cumhurbaşkanı Erdoğan: ‘En Fazla Kıtlığını Çektiğimiz Konunun Başında Adalet Geliyor’ Flaş Flaş Flaş Cumhurbaşkanı Erdoğan: &...

Hizmete geçmesiyle, sürücülerin İzmit üzerinden dolaşırken büyük sıkıntılar yaşadığı, 1 saati aşkın zaman ve yakıt harcadığı İzmit Körf...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Son Haber Hande Yener ile sevgilisi Ozan Öğüt evlenecekler mi? Son Haber Hande Yener ile...

Son Haber Hande Yener ile sevgilisi Ozan Öğüt evlenecekler m...

Son Dakika Gelişmesi Kısmetse Olur 31. haftanın final bölümünde kim elenecek? Son Dakika Gelişmesi Kısm...

Son Dakika Gelişmesi Kısmetse Olur 31. haftanın final bölümü...

Haber Detayları: Güven ile Yılmaz’ın çapkınlık gecesi Haber Detayları: Güven il...

Haber Detayları: Güven ile Yılmaz’ın çapkınlık gecesi ...

Son Dakika Haber Kördüğüm 18. yeni bölümde sürpriz karşılaşma! Son Dakika Haber Kördüğüm...

Son Dakika Haber Kördüğüm 18. yeni bölümde sürpriz karşılaşm...

Şok:  Diriliş Ertuğrul 58. bölüm fragmanı izleyiciyle buluştu Şok: Diriliş Ertuğrul 58...

Şok: Diriliş Ertuğrul 58. bölüm fragmanı izleyiciyle buluştu...

Haber Detayları: Şafak Sezer kalp krizinden sonra ilk kez… Haber Detayları: Şafak Se...

Haber Detayları: Şafak Sezer kalp krizinden sonra ilk kez...

Haber Detayları: Palmira’da savaşın ardından konser Haber Detayları: Palmira&...

Haber Detayları: Palmira’da savaşın ardından konser Ru...

Son Dakika Gelişmesi Ünlüler Beşiktaş İçin Çiçek Açtı Son Dakika Gelişmesi Ünlü...

Son Dakika Gelişmesi Ünlüler Beşiktaş İçin Çiçek Açtı son ge...

Son Dakika Haber Survivor 2016’da Avatar Atakan mı Semih mi elenecek? Son Dakika Haber Survivor...

Son Dakika Haber Survivor 2016’da Avatar Atakan mı Sem...

Son Dakika Gelişmesi Mekanın kapanmasına aldırmadı Son Dakika Gelişmesi Meka...

Son Dakika Gelişmesi Mekanın kapanmasına aldırmadı hakkındak...

Magazin HABERLERİ