Uzmanlara Soru Sormak için TIKLAYIN
Ana Sayfa Kadın Hastalıkları 2 Mart 2012 70 Görüntüleme

Ertesi Gün Hapı ve Merak Edilenler

Ertesi Gün Hapı ve Merak Edilenler

Ertesi gün hapı nedir?

Ertesi gün hapı, istenmeyen gebelikleri önlemek için sadece acil durumlarda kullanılan bir ilaçtır. Bilinenin aksine ertesi gün hapı bir doğum kontrol yöntemi değildir.

Ertesi gün hapı kullanmayı gerektiren acil durumlar nelerdir?

 • Korunmasız cinsel ilişki;
 • Cinsel ilişki sırasında prezervatifin yırtılması / delinmesi / kayması;
 • Cinsel ilişki sırasında spiralin (rahim içi aracın) yerinden çıkması;
 • Doğum kontrol hapının unutulması;
 • Tecavüz.

Bu saydığımızdurumlar kişilerin doğum kontrol yöntemi uygulayamadıkları ya da uyguladıkları doğum kontrol yönteminde sorun yaşadıkları durumlardır. Böyle durumlarda istenmeyen gebelikleri önlemek için çok kısa bir süre ve sınırlı sayıda imkan vardır.

Ertesi gün hapı ne zaman kullanılır?

Ertesi gün hapı korunmasız cinsel ilişki sonrasında ne kadar erken kullanılırsa, gebeliği önleyici etki de o kadar başarılı olur. Ertesi gün hapı korunmasız cinsel ilişki sonrasındaki 72 saate kadar alınabilirse de korunmasız ilişkiden sonraki ilk 12 saat içinde alınması en çok tavsiye edilendir.

Ertesi gün hapını ilk 72 saatten sonra alırsam gebeliği önleyebilir miyim?

Bu konuda net bir şey söylemek mümkün değil. Ertesi gün hapı korunmasız cinsel ilişkiden sonra ne kadar erken –tercihen ilk 12 saat içerisinde- alınırsa gebeliği önleyici etkisi de o denli yüksek olur. Korunmasız ilişkiden sonra geçen zamana bağlı olarak gebeliği önleyici etkinlik azalır. İlacın ilk 72 saatten sonraki etkinliği ise bilinmemektedir.

Ertesi gün hapı gebeliği kesin önler mi?

Yapılan klinik çalışmalarda, ülkemizde bulunan ertesi gün hapının gebeliği %85 önlediği gösterilmiştir. Ancak ilacın bu etkisini gösterebilmesi doğru kullanılması ile yakından ilişkilidir.

Ertesi gün hapının doğru kullanımı nasıl olmalıdır?

Ertesi gün hapı korunmasız cinsel ilişkiden sonra mümkün olduğu kadar çabuk, en geç 72 saat içerisinde alınmalıdır. İlacın kutusundan çıkan 2 tablet aynı anda ve 1 bardak su ile birlikte alınır. İlaç alımı sonrasındaki 3 saat içerisinde kusma veya ishal meydana gelirse ertesi gün hapı alımı tekrarlanmalıdır.

Ertesi gün hapı gerçekten işe yarar mı?

Herhangi bir doğum kontrol yönteminin kullanılmaması veya kullanılan doğum kontrol yönteminin sekteye uğraması dünyanın sonu değildir. Eğer elinizi çabuk tutarsanız hala gebeliği önleyebilirsiniz. Bunun için önünüzdeki ilk 72 saati çok iyi değerlendirmeniz gerekir.

Gebelik ilişki sonrasında hemen gerçekleşmez. Döllenmenin gerçekleşmesi ve döllenmiş yumurtanın rahme tutunması için birkaç gün geçmesi gerekir. Bu yüzden korunmasız ilişki sonrası ertesi gün hapı kullanmak gebeliği önlemek için geç değildir.

Pek çok kişi ertesi gün hapını ilişkiden sonra yalnız 1 gün içinde alabileceğini zannetmektedir. Oysa ki ertesi gün hapı; ilişki sonrasında en yüksek korumayı ilk gün kullanıldığında sağlamakla birlikte, ilişki sonrasındaki 3 güne (72 saate) kadar kullanılabilmektedir.

Eğer ertesi gün hapınızı doğru şekilde ve ilişkiden sonra mümkün olduğu kadar çabuk kullanırsanız, ertesi gün hapınızın gebeliği önlemesi kuvvetle muhtemeldir. Ancak şu gerçeği de göz ardı etmemek gerekir, ertesi gün hapı uygun şekilde kullanıldığında %85’lik bir koruma sağlar.Gebelikten tamamen korur demek mümkün değildir.

Ertesi gün hapının koruma sağladığı nasıl anlaşılır?

Eğer ertesi gün hapını doğru şekilde kullandıysanız ve adetiniz beklediğiniz tarihlerde her zaman olduğu gibi (kanamanızın miktarı, rengi, kıvamı, vs. bakımından) gerçekleştiyse; ertesi gün hapının gebeliği önlemede başarılı olduğunu söyleyebiliriz.

Bazen stres, ertesi gün hapı kullanımı gibi nedenlerden ötürü adet kanaması gecikebilir. Eğer adet kanamanız beklediğiniz tarihten birkaç gün sonra dahi gerçekleşmezse, gebelik ihtimalini göz önüne alınız ve test yaptırarak kesin sonucu öğreniniz.

Ertesi gün hapı kullanmanın ne gibi riskleri vardır?

Ertesi gün hapı kullanımı herkes için uygun olmayabilir. Eğer;ertesi gün hapının bileşiminde bulunan maddelerden birine alerjiniz varsa,kullanacağınız ertesi gün hapı ile etkileşebilecek ilaçlar kullanıyorsanız veya gebeyseniz ertesi gün hapı kullanımı sizin için uygun olmayabilir.

Gebelik veya ilacın bileşiminde bulunan maddelerden birine alerji varlığında ertesi gün hapı kullanılmamalıdır. Diğer durumlarda ise ertesi gün hapı kullanılmadan önce mutlaka doktora veya eczacıya danışılmalıdır.

Ertesi gün hapının yan etkileri nelerdir?

Ertesi gün hapı kullananlarda en sık görülen yan etkiler; mide bulantısı, karın ağrısı, baş dönmesi, halsizlik, baş ağrısı ve ara kanamadır. Ayrıca meme hassasiyeti de görülebilir.

Yukarıda saydığımız yan etkiler ertesi gün hapı alımından sonraki birkaç gün boyunca görülebilir. Ancak şunu da belirtmemizde fayda var ki, yan etkiler ilacı kullanan kişilerde görülme ihtimali olan etkilerdir. İlacı kullanan herkesde görülmedikleri gibi görülmeleri de gerekmez.

Ara kanamalar bazen damla halinde veya düzensiz şekilde olup gelecek adet dönemine kadar sürebilir.Bazen de adet tarihinde değişiklik olabilir. İlacın bir yan etkisi olarak, adetin beklenen tarihten birkaç gün önce veya sonra gerçekleşmesi normaldir. Ancak adet kanamanız beklediğiniz tarihten birkaç gün sonra dahi gerçekleşmezse gebelik testi yaptırmanız faydalı olur.

Ertesi gün hapı kullandıktan sonra kanama olmaması, hamilelik belirtisi midir?

Ertesi gün hapı kullanımı sonrası görülen kanama ilacın bir yan etkisidir. Her bayanda görülmemekle birlikte görülmesi de gerekli değildir. Ertesi gün hapı kullanımı sonrası kanama olmaması ilacın gebelik önleyici etkisini etkilemez. Kanama, ilacın etkinliğinden bağımsız bir yan etkisidir.

Ertesi gün hapı ayda kaç kere kullanılabilir?

Ertesi gün hapı korunmasız ilişki sonrası kullanılır.Böyle bir durumda her korunmasız ilişki sonrası ertesi gün hapı alabilirim diye düşünüyor olabilirsiniz ancak bu doğru bir düşünce değildir. Ertesi gün hapı ayda 1 defadan fazla kullanılmamalıdır. Aksi takdirde vücudunuza fazla miktarda hormon yüklenmesine sebep olursunuz. Bu durum ise adet düzeninizde ağır bozukluk meydana getirebilir.

Ertesi gün hapı istenmeyen gebelikleri önlemek için sadece acil durumlarda kullanılmalıdır. Eğer ayda birkaç kere ertesi gün hapı kullanımına ihtiyaç duyuyorsanız, ilişki öncesinde veya sırasında kullanılan doğum kontrol yöntemlerini [doğum kontrol hapları, prezervatif (kondom), spiral, vb.] öğrenmeniz sizin yararınıza olacaktır.

Cevaplar (13 Cevap)

 • ayşenaz :

  11 Mart 2012-00:02

  iyi çalışmalar. kocamla ilişkiye girdikten sonra ertesi gün hapı kullandım ve 1 hafta sonra az miktarda ve 2 gündür süren kahverengi ve kırmızı renkli kanamam var. regl günüme 1 hafta kala böyle bir kanama olması gebe olduğumu gösterir mi? ben tekrar regl günümü eski tarihten mi hesaplayayım yoksa ertesi gün hapını kullandıktan sonra gelen kanama zamanından mı hesaplayayım. ilginiz için teşekkürler

  • Op.Dr. Mehmet Caglan Eroglu :

   12 Mart 2012-13:09

   Ertesi gün Hapını kullandıktan sonra regl dönemi değişebilir. Uzayabilir ya da kısalabilir. Bir kaç regl düzensiz olabilir. Kanam renginde değişiklik olabilir.
   Bundan sonraki regl zamanını hapı kullandıktan sonraki gelen kanamadan itibaren hesaplayın

   • ayşenaz :

    12 Mart 2012-13:40

    bu kahverengi ve parça şeklindeki kanamalar benim hamile olduğumu gösterir mi peki yoksa regl kanaması olarak mı varsayıyoruz? eski hamilelik belirtileriyle aynı belirtiler mi ortaya çıkar bir dahaki gebelik döneminde? kan testi bana doğru sonuç verir mi? ilginiz için teşekkürler

    • Op.Dr. Mehmet Caglan Eroglu :

     12 Mart 2012-17:38

     Hayır bunlar hamile olduğunuzu göstermez…
     EN doğru sonucu herzaman ve en gerçekçi olarak kan sonucu verir.
     Bunun için herhangi bir hastaneye ya da acile gidip Beta-HCG testi gönderilmesini isteyebilirsiniz. En kesin sonucu bu verir…

 • halit :

  31 Mart 2012-20:07

  hocam merhaba arkadasım 3 hafta önce 38.saatte norgavela adlı ilacı kullandı ara kanama yan etkisi olmadı haftaya kanda gebelik testi yaptırıcaz fakat dün adet benzeri kanaması baslamıs kokulu parca akıntılı hafif ve siddetli karın ağrılı bu 3.haftada ara kanamamıdır yoksa adetine 5 veya 10 gün var sizce adet kanamasımıdır

  • Op.Dr. Mehmet Caglan Eroglu :

   01 Nisan 2012-15:05

   Genellikle Bu hapları kullandıktan sonra adet kanamalarında gecikme veya erken olabilir ve aynı bu şekilde kokulu parca akıntılı olabilir ancak bu bir enfeksiyon belitiside olabilir.
   En doğru sonucu herzaman ve en gerçekçi olarak kan sonucu verir.
   Bunun için herhangi bir hastaneye ya da acile gidip Beta-HCG testi gönderilmesini isteyebilirsiniz. En kesin sonucu bu verir…

 • sevim :

  01 Nisan 2012-16:10

  hocam merhabalar ben eşimle 3 martta birlikte oldum ve ertesi gün hapı kullandım. daha sonra ertesi gün hapına bağlı olarak kanama oldu ve geçtikten sonra kanda bhcg testi yaptırdım negatif çıktı (normal reglime 2 gün kala) ancak daha sonraki regl periyodum ertesi gün hapını kullandıktan sonra 28 günde 1 regl olurken bu sefer hapı aldıktan 24 gün oldum. ilk başlarda normal regl kanaması gibi geldi daha sonra tampon kullandım ve 1 hafta süren regl 4 gün sürdü. kanama normalken birden kesilmesi hamilelik belirtisi mi? yoksa tamponun böyle bir yan etkisi var mı bilemedim şimdiden teşekkürler.

  • admin :

   27 Mayıs 2012-19:55

   Tampondan değil. Bu haplar genellikle regl tarihlerinizi değiştirir. Kanamaların daha uzun ya da kısa sürmesine neden olabilir

 • burcu :

  06 Haziran 2012-09:11

  eşimle bir hafta önce korunmasız birlikte olduk 12 saat içerisinde ertesi gün hapı kullandım 1 hafta sonrasında kanamam oldu bunun sebebi nedir regl donemıme 15 gun var daha dogum kontrol hapına bu donemde mı baslamalıyım yardımcı olursanız sevınırım

  • admin :

   11 Haziran 2012-11:29

   Ertesi gün hapını kaç gün kullandınız, Kullanıp bittikten sonra mı kanamanız oldu?

 • emine :

  13 Haziran 2012-20:50

  Bu hapı kullandıktan kaç saat sonra yan etkileri görülüyor? yaklaşık 21 saat içerisinde kullandım

 • merve :

  03 Ocak 2013-21:04

  Ben sevgilimle ilişki yaşamadım belki menisi değmiştir diye kullandım bu ilacı, ikisini bir aldım ve aldıktan 10 saat sonra falan kahverengi renkde az az kan gibi akıntı oldu adetime daha 6-7 gün var bu akıntı ne zaman biter acaba ortalama bi tahmin ile ?

 • btl :

  30 Haziran 2013-13:30

  meraba,bn bu ilacı kullandıktan bir hafta sonra kanama görmeye başladım ve bir haftadır da bu kanama devam ediyo .daha ne kdr sürecek ve adet dönemimi değiştirir mi bu ilaç

Soruya Cevap Vermek ister misiniz?

Cevap verebilmek için giriş yapmalısınız.

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Cevaplar: Facebook ile verilen Cevaplar

Son Haberler | Son Dakika