Zayıflamak İsteyenlerin Düştükleri Hatalar ve Diyet Ekmekleri

Konu Hakkında Uzmanlara Soru Sormak için TIKLAYIN

Sağlıklı bir şekilde kilo vermek ve fazlalıklardan kurtulmanın en sağlıklı ve kalıcı yöntemi hiç kuşku yok ki doğru bir şekilde yapılan diyetlerdir. Ancak uzmanların tüm uyarılarına rağmen birçok kişi arkadaşlarından aldıkları diyet listeleri veya kulaktan dolma bilgilerle zayıflamaya çalışıyor.

İşte Zayıflamak isteyenlerin sık düştükleri hatalar

Fazla kafein tüketimi

Kafeinin iştah baskılayıcı, metabolizma uyarıcı, antioksidan ve diüretik etkileri vardır ancak mide asit salgısını da arttırdığı bir gerçektir. Fazla tüketildiğinde ödem tutucu etkisi baş gösterir. İDEAL kafein alımı günde 100 mg’ dır. Yani 1 fincan filtre kahve tabi bunu 3 fincana kadarda çıkarabilirsiniz çünkü kafein her bireyde aynı etkiyi göstermiyor. Bu arada kalsiyum tüketiminizin de artması lazım.

Protein diyeti ile hızlı ve sağlıklı zayıflayabilirim.

Protein alımının vücut mekanizmasını hızlandırdığı doğru. Ancak sürekli protein ağırlıklı beslenmek kas dokusu ve su kaybına neden oluyor. 1 gram kas dokusu ile beraber yaklaşık 2,7 gr su kaybı gerçekleşiyor. Yağsız doku kütlesi kaybı da metabolik hızı düşürüyor. Tartıya çıktığımız zaman kilo verdiğimizi düşünürüz, ancak kaybettiğimiz kilonun çoğunluğu su ve kastan oluyor. Metabolizma yavaşladığı için de diyeti bozma ya da bırakma sonrasında hızlı bir şekilde kilo alımı gözleniyor.

Laksatif kullanımı

Kabızlık tedavisinde uzun süreli olmadan kullanılan bu tedavi zayıflama aracı değildir. Sonuçta bağırsağınızın daha da pasifleşmesine, fazla miktarda sıvı kaybetmenize bunun sonucu olarak da yoğun mineral kaybedip tansiyon düşüklüğü ve bayılmaya kadar giden tablolara sebebiyet verebilirsiniz.

Aç karna sirke tüketmek

Mide yüzeyine asidik etkisi yüzünden fazlasıyla zarar verirsiniz ve mide problemleri yaşamaya başlamanıza sebep olabilir.

Likit lif takviyeleri

Çözünür ve çözünmeyen lif alımının sağlığınıza bir sürü olumlu yansıması vardır. Bağırsak sağlığınızı geliştirip immun sisteminizin kuvvetlenmesini sağlar, diyetle aldığınız fazla yağı bağlayıp dışkıyla atılmasını sağlar, besinlerin glisemik indeksini düşürür ve hormonal dengenizin sizin için çalışmasını sağlar, bir sürü kanser türünden en baştada kolon kanserinden korur gibi gibi..ANCAK bu etkileri diyetle alınınca olumludur. Zaten beslenmenizde günlük almanız gereken lif miktarını alıyorsanız sağlıklı besleniyorsunuz demektir ve takviye almak aklınızın ucundan bile geçmez.

Öğün atlamak

Özellikle kahvaltı öğünü buna maruz kalır ancak çoğu çalışmada kahvaltı etmeyenlerin daha kilolu olduğu gösterilmiştir. Öğün atlamanız size bir sonraki öğünde istediğinizi yiyebileceğiniz fikrini verebilir ama aslında uzun süre açlığa kendini ayarlayan metabolizma kendini yavaşlatır. Vücut daha çok aldığı enerjiyi depolamaya kitlenir ve buda yağlanmanızı arttırır. Sindirim sisteminin çalışması enerji harcaması demektir. Bunun için öğün yapmaktan korkmayın sadece yakabildiğiniz kadar yemeye kendinizi ayarlayın.

Yağı tamamen kesmeliyim.

Diyet sırasında yağı, karbonhidratı ya da proteini tamamen kesmek doğru olmaz. Yağı tamamen kesmek, vücudun onu depolamaya başlamasına neden oluyor. Beslenmemizden yağı çıkarırsak, vücudumuz yağ stoklarını kullanmak yerine onları korumaya alıyor. Tabii ki bu durum bizim, çok yağlı, kızartma ya da fast food türü besinleri tüketmemiz anlamına gelmez. Fakat yağın bizim için gerekli olduğunu da unutmamak gerekiyor. Yemekleri, miktarına dikkat ederek zeytinyağı ile pişirmek; ara öğünlerde fındık, badem ve ceviz gibi kuruyemişleri tüketmek faydalı yağ almamızı sağlayarak diyetimizin örüntüsünü tamamlıyor.

Sıcak su yağ yakar

İçine limonda sıksanız işe yaramayacaktır. Burda asıl anlatılması gereken belki de su içerken hangi noktalara dikkat etmenizin daha iyi olacağıdır.

* Suyu genelde yemeklerle birlikte tüketmeyin çünkü midenin asiditesini bozacağı için sindiriminizi zorlaştırıp, hazımsızlık sıkıntısı yaşatabilir.

* Aralarda tüketiyor olmanız açlık hissi ile karışan susuzluk hissinizi tatmin edecek ve sizi birşeyler tüketmekten alıkoyacaktır.

* Yemeklerle birlikte alınan su aynı zamanda midenin boşalmasınıda hızlandıracağı için daha çabuk acıkmanıza neden olur

* İçeceğiniz soğuk suda midenizi çabuk terkeder bu nedenle zayıflama programlarında sıcak içeceklere önemli yer verilir.

* Su içmek metabolizmanızı hızlandırır ve yağ yakımı için hücrenin içine su alması gereklidir.

* Günde en az 2 lt su tüketin ve bunu gün içine paylaştırın. Sıcak günlerde yada aktivitenizin arttığı zamanlarda bu miktar yükselecektir.

* Ancak su içmekte problemi olanlara suya aroma katan sevdiği bir meyveyi kesip şeffaf bir sürahiye koyup uyaran faktörleri arttırmasını önerebilirim. Özellikle portakal, limon, salatalık çok yakışıyor.

//

//

Diyet ürünler kullanmak

Daha az kalori alacağınız doğru. Diyet ürünlerin en iyi yanı tam tahıllı, kepekli, yulaflı yada çavdarlı unlardan üretiliyor olması. Böylece glisemik indeksi yüksek, yağ içeriği fazla olan şeçenekler yerine daha uygun olan alternatifini tüketiyorsunuz. Ancak ben diyet ürün taraftarı değilimdir. Porsiyonların ufaltılıp ya da değişimin gücünün kullanılıp kişiyi bir soyutlanma psikolojisinden kurtarma taraftarıyım. Sonuçta günlük toplam enerjinizin % 10 ‘nun basit şekerli yiyeceklerden gelmesinin geri dönüşümsüz zararları yoktur ve beslenme kılavuzlarında da böyle bir imtiyaza yer verilmiştir. Ayrıca hem psikolojik hem de fizyolojik tokluğu daha az süreceği için arkasından gelen öğünün kalori değerinin yüksek olması yada light üründen fazla miktarda tüketilip aradaki farkın kapatılması hatta aşılması söz konusudur. Sonuçta yapılabilen maksimum enerji kısıtlaması yağ ve karbonhidrat içeriğinin azaltılarak % 30 ila 50 arasındadır. Birde kullanılan tatlandırıcılar söz konusudur şekerden gelen enerjileri azaltılsın diye sıklıkla ucuz tatlandırıcılar kullanılır ve buda şekerlisini tüketseniz daha iyi olacaktı dedirtebilir. Şeker yerine Maltoz içerenler daha uygun seçeneklerdir. Etiket bilgisi okumayı alışkanlık haline getirin.

Zayıflattığı iddia edilen haplar yada besin destek takviyeleri

Bir çoğunu destekleyen sağlam çalışmalar yoktur. Birçoğu iddia ettiklerini gerçekleştiremezler yada zayıflamanızı sağlasa bile sizi sağlığınızdan edebilir. Daha ayrıntılı bilgi için http://uzmanasor.org/soru/433/zay%C4%B1flama-hangisini-kullanmaliyim-etkilimi-kullanabilirim linkindeki yazımı okuyabilirsiniz.

Diyet Ekmekler

Diyet ekmekleri kilo kontrolü programında daha fazla ekmek tüketmek isteyenler için uygun bir seçenektir. Diyet ekmeklerin bir dilimi 38 kkal civarındadır. Bunun yanı sıra yüksek oranda diyet lifi, tiamin, riboflavin, niasin ve folat gibi birçok B grubu vitamin, demir, magnezyum ve selenyum kaynağıdır.

Tam tahıllardan veya diğer gıdalardan alınan diyet lifi kalp hastalığı görülme riskini, kan kolesterol seviyelerini düşürür.

Obezite ve tip 2 diyabet riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

Diyet lifi düzgün bağırsak fonksiyonu için önemlidir. Bu özelliği sayesinde kabızlık ve divertikülozisi azaltmaya yardımcı olur.

Tam tahıllı gıdalar gibi lif içeren gıdalar düşük kalorileriyle tokluk hissi sağlamaya yardımcı olur.

B vitaminlerinden tiamin, riboflavin ve niasin metabolizmada önemli bir rol oynamaktadır. Vücudun karbonhidrat, protein ve yağlardan enerji elde etmesi için gereklidir. Ayrıca sağlıklı sinir sistemi için elzemdir.

Başka bir B vitamini olan folat kırmızı kan hücreleri oluşumuna katkısı vardır.

Demirde enerji metabolizması için oldukça elzemdir. Kanda oksijeni taşır. Birçok genç kız ve doğurgan çağdaki kadınların demir eksikliği anemisi var.

Magnezyum kemik yapımı ve kasların enerji üretebilmesi için kullanılan bir mineraldir.

Selenyum, hücreleri oksidasyona karşı korur. Sağlıklı bir bağışıklık sistemi için de önemlidir.

Tüm tükettiğiniz tahılların en az yarısı tam tahıllı olmalıdır. Ekmek seçeneği olarak hepsinin farklı faydaları olduğu için değiştirerek tüketmeniz daha iyi olmakla birlikte karabuğday, çavdar, tam buğday, ruşeym, yulaf, kepek ekmeği tüketmeniz en doğru olanıdır.

DYT. AYŞE GÜL GÜVEN

DYT. AYŞE GÜL GÜVEN’e Beslenme, zayıflama, diyet önerileri hakkında Soru Sorun

Ne Aradılar:

  • karabuğday diyeti yapanlar
  • kara bugdayin faydalari
  • karabugdayin zararlari
  • kara bugdayin zararlari
  • karabuğday nasıl tüketilir
  • karabugday diyeti
  • karabuğday zararları
  • karabuğday diyetinin zararları
  • karabuğday diyeti nasıl yapılır

Konu Hakkında Uzman Doktorlara Soru Sormak için TIKLAYIN

Soru / Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir