Sigara Bıraktıktan Sonra Kilo Alma Nasıl Engellenir

Konu Hakkında Uzmanlara Soru Sormak için TIKLAYIN

Amerika’ da her yıl yaklaşık 443.000 ölümün yada her 5 ölümden birinin nedeni olan sigara nikotinin güçlü bağımlılık yapan etkisi nedeniyle zor bırakılıyor. Birde bu zor olayı başaranların kilo alma korkusu var. British Medical Journal’da yayınlanan bir meta-analiz raporuna göre sigarayı bıraktıktan sonra kilo alma oranı eskiye oranla daha yüksektir. Ortalama olarak 1 yılda 6.5 kg. Ancak %16 ‘sının bıraktıktan sonra kilo kaybettiği görülmüştür. Derlemede kilo alımının önüne geçen bir ilaç desteği olmadığı ifade ediliyor. Bupropion, nikotin yerine koyma ve vareniklinin tedavilerini uygulayanlarında hiçbirşey kullanmayanlarla aynı oranda kilo aldığı yansıtılmış. Ancak bireysel kilo yönetim programlarının sigaranın bırakılmasına engel olmadan kilo kaybını sağlayabileceği ifade edilmiştir.

Sigara beyinde açlık merkezini baskıladığı için kişinin birşeyler yeme isteğini baskılıyor. Ancak çoğunun 20 yıldan fazla süredir sigara içtiği 40.000 kişinin katıldığı çalışmada fazla kilolu veya obez olanların sayısı 24.500 kişiyle daha yüksektir. Daha da önemlisi sigara tüketmenin gençler üzerinde onları fazla kilolu olmaktan koruduğu fikrini destekleyen bir çalışma yoktur. Sigaranın bırakılması ardından yapılacak en iyi işlerden biri toksinlerden biraz daha uzaklaşmak ve meşguliyet yaratma adına yapmaktan zevk aldığınız bir spora başlamak olabilir. Ya da kendinize bir hobi edinip boşluk duygusunun sizde oluşturabileceği açlık duygusunu baskılayabilirsiniz. Tabi en başında hayatınızda yaptığınız bu büyük değişikliği dengeli ve yeterli beslenmeye önem vermekle taçlandırın.

Birkaç atıştırma önerisi

* C vitamini içeriği zengin olan çilek, böğürtlen, yaban mersini, ananas, mango gibi sevebileceğiniz meyveleri küçük küçük keserek prebiyotik ve probiyotik içeriği zengin olan yoğurdunuzun içine atıp tüketin.

* Hazırlaması zor geldiyse 110 -125 ml arasındaki sütlü tatlınızı yada hazır meyveli yoğurdunuzu tüketebilirsiniz.

* 1 çay bardağı tuzsuz sevdiğiniz bir kuruyemiş de iyi bir seçenek yanına 3-4 adet yulaflı krakerde ekleyebilirsiniz.

* İsterseniz yulaf unundan kuru meyvelerle tatlandırdığınız 1 dilim kekin yanına 1 fincan sütlü filtre kahvenizi ekleyin.

Bu seçenekler sayamayacağım kombinasyon da çeşitlenebilir. Önemlisi sizin önünüze koyacağınız hedef ve o amaca sımsıkı bağlanmanız.

DYT. AYŞE GÜL GÜVEN

DYT. AYŞE GÜL GÜVEN’e Beslenme, zayıflama, diyet önerileri hakkında Soru Sorun

Konu Hakkında Uzman Doktorlara Soru Sormak için TIKLAYIN

Soru / Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir