Seboreik Dermatit

Konu Hakkında Uzmanlara Soru Sormak için TIKLAYIN

Seboreik Dermatit

 

Ciltte daha çok aşırı yağlanma olan bölgelerde görülen seboreik dermatit, kızarıklık, sarımtırak kepeklenme ve hafif kaşıntı gibi belirtiler gösterir. Bu soruna yönelik reçete edilen dermokozmetik ürünleri  ve kullanımını yazımızda bulabilirsiniz. Bu ürünler ilaç değildir fakat hekim yaz da eczacınıza danışarak almanız önerilir.

Seboreik dermatit tedavi edilebilir bir cilt hastalığıdır. Seboreik dermatit bulaşıcı değildir, kötü tabiatlı değildir ve diyetle ilgisi yoktur. Aşırı yağlanma ve yağ bezi sayısının en çok bulunduğu alanlardaki iltihaplanmaya seboreik dermatit denir. Genellikle cildin seboreik alanlarında yerleşen, fakat kesin sebebi belli olmayan hassasiyete ve tahrişe sebep olan ve kaşıntılı bir hastalıktır. Toplumdaki sıklığı %1-3 gibidir. Bu durum en çok baş cildinde, burun kenarlarında, kaşlarda, göz kapaklarında, kulak arkasında ve göğüs ortasında görülür.

Bu alanlara göbek (göbek deliği), koltuk altı, göğüsler ve kasık da eklenebilir. Bu durumdan etkilenen alanlarda kızarıklık ile sarımtırak bir kepeklenme ve yağlanma görülür. Genellikle hafif bir kaşınma yapar. Baş derisinde kızarıklık olmaksızın gelişen sert kepeklenme ile karakterize edilir. Ciltte iltihaplanma yoktur. Aşırı yağlanmada ise ciltte fazla yağlılık görülür. Özellikle baş cildi ve yüz kısmında olur. Kırmızılık ya da ciltte kepeklenme yoktur.

Aşırı yağlanmanın bir sonraki boyutu ise seboreik dermatittir. Seboreik dermatitte hem kızarıklık, hem yağlanma hem de kepeklenme görülebilir.. Yüz yerleşiminde kızarık tahriş olmuş zeminde, daha ince skuamlar vardır. Kaş içleri, burun, yanaklar en sık tutulan alanlardır. Sakal ve bıyık altında da sık olup, kıllar kesilince geriler. Blefarit sık görülür, göz kapak kenarları kırmızı kepeklidir. Kulak arkaları ve içlerinde kızarıklık ve tipik kepeklenmeler vardır, bazen sulkusta fissürler olabilir. Gövdede özellikle erkeklerde göğüs ortasında, daha az olarak da sırt ortasında net sınırlı eritemli, yağlı skuamlı net sınırlı plaklar halindedir. Seyrek olarak koltukaltı ve kasık yerleşimi olur, skuamsız oldukları için yanıltıcıdır. Çok ender durumlarda  tüm vücuda yaygın  formlar veya eritrodermi görünümü ortaya çıkabilir.

SEBOREİK DERMATİT  KİMLERDE OLUR?

Genellikle ergenlikten sonra ortaya çıkmakla beraber bu durum her yaşta görülebilir, uzun yıllar artma ve azalma dönemleriyle sürer. Özellikle üç farklı yaş grubunda; bebeklikte, orta yaşlarda ve yaşlılarda görülür. Bebeklerde, 8-12 ay arasındakilere herhangi bir tedavi yapılmadan iyileşir. Bunun sebebi doğumdan önce anneden çocuğa geçen hormonların yavaş yavaş kaybolması olabilir. Bazı bebeklerde seboreik dermatit sadece bez kullanılan yerlerde gelişir; fakat bu durum farklı bez kullanımlarıyla giderilebilir.  Diğer yaş gruplarında seboreik dermatit görüldüğünde, tedavi edilsin veya edilmesin tekrarlar ve kaybolur. Sonra yine tekrarlar.

Soğuk havalarda alevlenmeler olabilir. Saçlı cilt ve kıllı alanları çok seven hastalık, yüzde, göğüs ortası ve sırtta çok sık yerleşir. Görüntüsü bölgeye göre değişebilmekle birlikte tipik görüntü kırmızı turuncu kızarık zeminde yağlımsı, irice pullanmalar, kabuklanmalar  şeklindedir. Seboreik dermatit daha çok yağlı ciltli ve yağlı saçlı insanlarda görülür. Akne ve sedef hastalığı olan kişilerde de görülebilir. Hastalığın oluşumunda maya benzeri bir organizmanın varlığı düşünülmektedir.

BU DURUMUN BAŞKA     HASTALIKLARLA    İLGİSİ VAR MI ?

 

Hastalıkların başka hastalıklarla bağlantısı olması şaşırtıcı değildir. Seboreik dermatit; sinir sistemi rahatsızlıkları, parkinson hastalığı ya da stresli tıbbi sorunlar yaşayan (kalp krizi gibi) insanlarda artabilir. Bu hastalık hastanede hemşire gözetiminde, bakım evlerinde uzun süreli kalanlarda ve bağışıklık sistemi zayıflayan insanlarda da artar. Son yıllarda özellikle kronik seyir gösteren dermatolojik hastalıklarda yaşam kalite değerlendirme çalışmaları hız kazanmıştır. Bu amaçla genel sağlık ölçekleri, dermatolojiye özel ölçekler gibi birçok geçerli yaşam kalite ölçeği kullanılmaktadır. Seboreik dermatit gibi yaşamı tehdit edici olmadıkları için sıkça önem verilmeyen kronik cilt rahatsızlıkları, aslında çok önemli psikososyal rahatsızlıklara neden olabilirler. Seboreik dermatit yaşam kalitesinde belirgin bozulmaya yol açmakta ve seboreik dermatit sebebiyle yaşam kalitesindeki bozulma ne kadar fazlaysa anksiyete ve depresyon düzeyi de o kadar çok olmaktadır. Hastalığın kronik doğası, tedavi süresinin uzunluğu, etkili bir tedavi yönteminin henüz bulunamaması genellikle hastalar için moral bozucudur. Bu hastalığın psikolojik belirtilerini tanımak ve bununla mücadele etmek, gerek hastaların yaşam kalitesini artırmak ve gerekse daha iyi tedavi yanıtı almak açısından önemlidir.

 ÖNLENEBİLİR Mİ?

Bu hastalığı önleme ya da tamamen yok etmek mümkün olmayabilir. Zaman zaman nüksler ve alevlenmeler yineleyebilir. Ancak sürekli tedavi başarının öncelikli yoludur. Hastalığın etiyolojisinde predispoze zemin üzerinde en önemli etken Malassezia furfur’dur. Başlangıcı sebase bez aktivitesinin yoğun olduğu ergenliğe geçiş döneminde  olmakla birlikte seboreyle net ilişkisi bilinmemektedir. Alkol alımı, yoğun duygusal stres, atopi ve immün sistemin baskılandığı birçok durumda artar ve yayılır. Saçlı ciltte basit kepeklenme seboreik dermatitin en erken ve en basit belirtisidir. Bu durumun sonrasını perifoliküler eritem ve kızarıklık, kepeklenme artışı ve bu alanların birleşerek yayılması izler. Bazen üst üste kalın tabakalar yapabilir. Eskidikçe daha iri, yağlı kabuklanmalar  tüm saçlı cilde de yayılabilir. Kronik olgularda tahrişe  bağlı saç dökülmesi görülebilir, fakat bu durum geri dönüşlü kabul edilen bir olaydır. Erkek tipi saç dökülmesi  ne oranda etkilediği belli değildir. Ayırıcı tanıda psöriazis, egzama türleri, yüzeyel mantar hastalıkları, pitriyazis rozea gibi hastalıklarla karışması olasıdır. Çoğu hastalıklar için gerekli olan kan, idrar ve alerji testlerine gerek yoktur. Çok az rastlanan kronik seboreik dermatit hastalığı için bazı cilt biyopsi testleri yapılabilir.

Eğer doktorunuz tarafından size kesin olarak Seboreik dermatit teşhisi konuldu ise, tedavinize yardımcı olabilecek bazı dermokozmetik ürünler de kullanmanızda yarar vardır.

Bunlardan bazıları aşağıda sunulmuştur.

Saçlı Derisi için Şampuan : 

La Roche Posay Kerium DS şampuan

Ducray Kelual DS Şampuan

Yüz diğer cilt bölgeleri için :  

La Roche Posay Kerium Ds Cream

Ducray Kelual DS Krem

Yüz Temizleme köpüğü :

Ducray Kelual Ds Mousse Köpük temizleyici

 

 

Ne Aradılar:

  • seboreik dermatit
  • burun kenarında kızarıklık
  • burun kenarlarında kızarıklık
  • burun kenarında kızarıklık ve pullanma
  • saç derisinde kabuklanma
  • burun kenarında kaşıntı
  • yüzde pullanma ve kızarıklık
  • göbek deliğinde kabuklanma
  • yüzde kızarıklık ve pullanma
  • burun kenari kizarikligi

Konu Hakkında Uzman Doktorlara Soru Sormak için TIKLAYIN

Yorum/Soru Yok

Soru / Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir