Pankreoflat Draje | Uzman Doktorlara Sorularınızı Sorun

Pankreoflat Draje

Konu Hakkında Uzmanlara Soru Sormak için TIKLAYIN

İlaç Etken Maddesi:  Pankreatin, Dimetilpolisiloksan (Metil polisiloksan)
İlaç Marka İsmi:  Pankreoflat Draje

Pankreatin / Dimetilpolisiloksan Nedir?

Pankreatin sindirim enzimlerinin bir kombinasyonudur. Bu enzimler normal olarak pankreas tarafından üretilirler ve yağların, proteinlerin ve şekerlerin sindiriminde önemlidirler. Pankreatin ekstra sindirim enzimi temin etmek suretiyle çalışır ki bu da sindirimi geliştirir. Dimetilpolisiloksan ise mide ve bağırsaklarda köpük halinde bulunan gazların giderilmesinde etkilidir.

Bu ilaç hakkında ve Pankreas Hastalıkları ile ilgili daha fazla bilgi edinmek ve uzman Doktorlara Soru Sormak için TIKLAYIN

Pankreatin pankreas kendi başına yeterli üretim yapmadığı zaman sindirim enzimlerinin yerine konması için kullanılır. Kistik fibröz, kronik pankreas iltihaplanması, pankreas kanseri veya pankreas ameliyatı gibi belirli tıbbi durumlar bu enzimlerin yokluğuna yol açabilirler.

Pankreatin / Dimetilpolisiloksan aşağıdaki durumlarla ilgili bir ilaçtır:

 • sindirim bozukluklarına bağlı gaz şikayetleri;
 • hava yutma;
 • pankreas yetmezliği;
 • yağ – protein – karbonhidrat hazmının bozuklukları;
 • ameliyat öncesi ve sonrası gaz şikayetleri;
 • fazla zamansız yemeğe bağlı olan hazımsızlıklar;
 • karın içi organların radyolojik tetkiklerinden önce gaz giderici olarak.

Pankreatin / Dimetilpolisiloksan burada yer almayan diğer tedavi edici amaçlar için de kullanılıyor olabilir.


Pankreatin / Dimetilpolisiloksan Hakkında Bilmem Gereken En Önemli Bilgiler Nelerdir?

Draje formdaki Pankreatin / Dimetilpolisiloksan’ı ağzınızın içinde tutmayınız. İlaç ağzınızın içini tahriş edebilir.

Pankreatin / Dimetilpolisiloksan aynı zamanda özel bir diyeti de içeren bütün bir tedavi programının sadece bir parçası olabilir. Doktorunuz ya da beslenme danışmanınız tarafından sizin için oluşturulan diyet programınıza uymanız çok önemlidir. Durumunuzu kontrol etmenize yardımcı olması için yemeniz ya da sakınmanız gereken yiyecekler listesine sadık kalınız.

Pankreatin / Dimetilpolisiloksan’ı doktorunuzun size reçete etmediği (söylemediği) diğer sindirim enzimleriyle birlikte almayınız.

 

Eğer bir doz almayı  unuttuysanız, unuttuğunuz dozu atlayınız ve ilacınızı almak için bir sonraki dozun vaktinin gelmesini bekleyiniz. Unuttuğunuz doz için ekstra ilaç almayınız.

Pankreatin / Dimetilpolisiloksan Kullanmaya Başlamadan Önce Sağlık Uzmanıma Bildirmem Gerekenler Nelerdir?

Eğer Pankreatin’e, Dimetilpolisiloksan’a veya ilacın bileşimindeki maddelerden herhangi birine, özellikle de proteinlere alerjiniz varsa; bu ilacı kullanmayınız.

Eğer belirli bir durumunuz varsa, bu ilacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına veya spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz. Eğer aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz Pankreatin / Dimetilpolisiloksan’ı kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz:

 • ani başlayan pankreas iltihabı;
 • kronik pankreas iltihabının kötüleşmesi;
 • amilaz içeren ilaç (Ananas Complex) kullanımı.

Gebelik ya da Emzirme Döneminde Pankreatin / Dimetilpolisiloksan’ı Kullanabilir miyim?

Pankreatin / Dimetilpolisiloksan doğmamış bebeğe zararlı olabilir. Eğer hamileyseniz veya tedavi sırasında hamile kalmayı planlıyorsanız doktorunuza bildiriniz. Pankreatin / Dimetilpolisiloksan’ın anne sütüne geçip geçmediği veya emzirilen bebeğe zarar verip vermeyeceği bilinmemektedir. Eğer bebek emziriyorsanız doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.

Araç ve Makine Kullanırken Pankreatin / Dimetilpolisiloksan’ı Kullanabilir miyim?

İlacın araç ve makine kullanımı üzerine bilinen bir etkisi yoktur.

Pankreatin / Dimetilpolisiloksan’ı Nasıl Kullanmalıyım?

Bu ilacı tam olarak size belirtilen (reçete edilen) şekilde kullanınız. Bu ilacı doktorunuz tarafından size reçete edilenden daha fazla dozda veya daha uzun süre boyunca kullanmayınız. Reçetenizdeki talimatlara mutlaka uyunuz.

Pankreatin / Dimetilpolisiloksan genellikle yemeklerle birlikte alınır.

Draje olarak hazırlanan ilacınızı bir bardak dolusu su ile birlikte, çiğnemeden yutunuz.

Draje formdaki Pankreatin / Dimetilpolisiloksan’ı ağzınızın içinde tutmayınız. İlaç ağzınızın içini tahriş edebilir.

Granül olarak hazırlanan ilacınızı ise suya karıştırarak alınız. Eğer ilacı bir çocuğa veriyorsanız, içilmeyi kolaylaştırmak için ilacı meyve suyuna karıştırarak veriniz.

En fazla faydayı elde etmek için Pankreatin / Dimetilpolisiloksan’ı düzenli olarak kullanmak önemlidir. İlacınız tamamen bitmeden yeni reçetenizi yazdırınız.

Pankreatin / Dimetilpolisiloksan aynı zamanda özel bir diyeti de içeren bütün bir tedavi programının sadece bir parçası olabilir. Doktorunuz ya da beslenme danışmanınız tarafından sizin için oluşturulan diyet programınıza uymanız önemlidir. Durumunuzu kontrol etmenize yardımcı olması için yemeniz ya da sakınmanız gereken yiyecekler listesine sadık kalınız.

Eğer Pankreatin / Dimetilpolisiloksan alırken durumunuz iyileşmezse ya da kötüye giderse, doktorunuzu arayınız.

Bir Doz Almayı Unutursam Ne Olur?

Eğer bir doz almayı unuttuysanız, unuttuğunuz dozu atlayınız ve ilacınızı almak için bir sonraki dozun vaktinin gelmesini bekleyiniz. Unuttuğunuz doz için ekstra ilaç almayınız.

Fazla Doz Alırsam Ne Olur?

Eğer ilacınızdan almanız gerekenden çok daha fazla dozda aldığınızı düşünüyorsanız hemen bir acil servisi arayarak yardım isteyiniz.

 

Pankreatin / Dimetilpolisiloksan’ın doz aşımı belirtileri arasında şu gibi durumlar gözlenebilir: ishal, mide ağrısı, hiperürikozüri¹hiperürisemi².

 

¹hiperürikozüri: Böbreklerden atılan ürik asit miktarının artışı.)

²hiperürisemi: Kan dolaşımında ürik asit miktarının artışı ve sonucunda meydana gelen olaylar. )

 

Pankreatin / Dimetilpolisiloksan Kullanırken Nelerden Kaçınmalıyım?

Pankreatin / Dimetilpolisiloksan kullanımınız süresince içecek, yiyecek ya da aktivitelerle ilgili bir kısıtlama konusunda doktorunuzun direktiflerine uyunuz.

Pankreatin / Dimetilpolisiloksan’ın Yan Etkileri

Alerjik reaksiyon belirtileri olan şu sıkıntılardan herhangi bir ya da birkaçına sahipseniz acil sağlık yardımı isteyiniz: ürtiker (kurdeşen); nefes almada zorluk; yüzde, dudaklarda, dil ya da boğazda şişkinlik.

 

Daha hafif yan etkiler de görülebilir, bunlar:

 • mide bulantısı, kusma;
 • ishal;
 • ağız yüzeyinde tahriş.

Bu liste görülebilecek bütün yan etkilerin eksiksiz  bir listesi değildir, burada yer alanlar dışında başka yan etkiler de görülebilir. Alışılmadık ya da sıkıntı yaratan bir durumla karşılaştığınızda doktorunuza danışınız.

Pankreatin / Dimetilpolisiloksan ile Etkileşen Diğer İlaçlar Hangileridir?

Pankreatin / Dimetilpolisiloksan’ı doktorunuzun size reçete etmediği (söylemediği) diğer sindirim enzimleriyle birlikte almayınız.

Pankreatin / Dimetilpolisiloksan ile etkileşebilecek çeşitli ilaçlar olabilir. Doktorunuza kullanmakta olduğunuz bütün reçeteli, reçetesiz satılan ilaçlar ve diğer alternatif tıp metotları hakkında bilgi veriniz. Bunlar vitaminler, mineraller, bitkisel ürünler ya da başka bir hekim tarafından size verilen ilaçlar hakkında olabilir. Hekiminize danışmadan başka bir ilaç kullanmaya başlamayınız.

Pankreatin / Dimetilpolisiloksan’ı Hangi Koşullarda Muhafaza Etmeliyim?

Pankreatin / Dimetilpolisiloksan’ı oda sıcaklığında; nemden, sıcaktan ve ışıktan uzak olacak şekilde muhafaza ediniz.

 

Daha Fazla Bilgiye Nereden Ulaşabilirim?

 

Bu ilaç hakkında ve Pankreas Hastalıkları ile ilgili daha fazla bilgi edinmek ve uzman Doktorlara Soru Sormak için TIKLAYIN

UNUTMAYIN! Pankreoflat Draje ve diğer bütün ilaçları çocukların ulaşamayacakları yerlerde ve ambalajında saklayınız; Pankreoflat Draje’yi asla başkalarıyla paylaşmayınız ve Pankreoflat Draje’yisadece size uygun görüldüğü şekilde kullanınız.

Ne Aradılar:

 • meteorizm ilaç
 • pankreoflat kilo yaparmı
 • pankreatin enzimi
 • pankreoflat kilo verdirirmi
 • meteorizm
 • pankreoflat faydalari
 • pankreoflat kilo verdirir mi

Konu Hakkında Uzman Doktorlara Soru Sormak için TIKLAYIN

Soru / Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir