Yenilik!
Artık ilanlarınızı Ücretsiz Uygulamamız Üzerinden Daha Hızlı ve Kolay Verebilirsiniz!

Uygulamayı İndirmek için TIKLAYIN

LIPANTHYL 160 MG 30 FILM TABLET

Konu Hakkında Uzmanlara Soru Sormak için TIKLAYIN

Etkin Madde:fenofibrat

ETKİN MADDE HAKKINDA KISA BİLGİ
fenofibrat Antihiperlipidemik.
Gebelik kategorisi C.
Yetişkinde günde 1 kere gıdalarla birlikte.
Kontrendikasyon; aşırı duyarlılık karaciğer böbrek safra kesesi hastalıkları.
Etkileşim; antikoagulanlar.
Yan etkiler; dispepsi baş ağrısı baş dönmesi vertigo allerjik reaksiyonlar cinsel güçsüzlük kas krampları…

Bu sitede ve verilen linklerdeki bilgilerin eksik veya hatalı olmasından ve
uygulanmasından oluşacak zararlardan site sahibi sorumlu tutulamaz. İlaç kutusunda bulunan prospektüsler daha geniş ve güncellenmiş bilgi içerirler.Lütfen doktorunuza danışmadan hiçbir ilaç kullanmayınız !

KISALTMALAR
SUT 4.2.28 – Lipid düşürücü ilaçların kullanım ilkeleri
4.2.28.A – Statinler (antihipertansiflerle kombinasyonları dahil)
(1) Statinler daha önce kullanmayan hastalarda uzman hekim raporuna dayanılarak kullanılmaya başlanır;
a) LDL düzeyinin 190 mg/dL’nin üstünde olduğu durumlarda
b) LDL düzeyinin 160 mg/dL’nin üstünde olduğu durumlarda; iki ek risk faktörü varsa
c) LDL düzeyinin 130 mg/dL’nin üstünde olduğu durumlarda; üç ek risk faktörü varsa
ç) LDL düzeyinin 70 mg/dL’nin üstünde olduğu durumlarda; diabetes mellitus akut koroner sendrom geçirilmiş Mİ geçirilmiş inme koroner arter hastalığı periferik arter hastalığı abdominal aort anevrizması veya karotid arter hastalığı olanlarda.
(2) Birinci fıkranın b ve c bentleri için ek risk faktörleri aşağıda belirtilmiştir:
a) Hipertansiyon
b) Ailede erken kardiyovasküler hastalık öyküsü
c) 65 yaş ve üstü hastalar.
(3) Tedaviye başlamaya esas olan ilk uzman hekim raporunda bu rapor öncesi son 6 ay içinde birinci fıkranın a b ve c bentleri için en az bir hafta ara ile iki defa olmak üzere yapılmış kan lipid düzeylerinin her ikisinde de yüksek olduğunu gösteren tetkik sonuçları belirtilir. Rapor süresi boyunca tetkik sonuçları değerlendirmeye alınmaz. Raporun yenilenmesinde lipid düzeyini gösteren yeni bir tetkik sonucu istenmez. Bu ilaçlar uzman hekim raporuna dayanılarak tüm hekimlerce reçete edilir.
(4) Rosuvastatinin 20 mg ve üzeri etken madde içeren dozları atorvastatin simvastatin ve pravastatinin 40 mg ve üzeri etken madde içeren dozları fluvastatinin 80mg ve üzeri etken madde içeren dozları (kombinasyonları dahil) kardiyoloji kalp ve damar cerrahisi endokrinoloji uzman hekimlerince düzenlenecek uzman hekim raporuna dayanılarak bu hekimlerce reçete edilir.
4.2.28.B – Statin dışındaki lipid düşürücü ilaçlar (fenofibrat gemfibrozil kolestiramin)
(1) Statin dışındaki lipid düşürücü ilaçlar;
a) Trigliserid düzeyinin 500 mg/dL’nin üstünde olduğu durumlarda veya
b) Trigliserid düzeyinin 200 mg/dL üstünde olan; diabetes mellitus akut koroner sendrom geçirilmiş MI geçirilmiş inme koroner arter hastalığı periferik arter hastalığı abdominal aort anevrizması veya karotid arter hastalığı olanlarda
kardiyoloji kalp ve damar cerrahisi endokrinoloji iç hastalıkları nöroloji uzman hekimlerince düzenlenecek uzman hekim raporuna dayanılarak tüm hekimlerce reçete edilir.
4.2.28.C – Ezetimib (statinlerle kombinasyonları dahil)
(1) En az 6 ay boyunca statinlerle tedavi edilmiş olmasına rağmen LDL düzeyi 100 mg/dL’nin üzerinde kalan hastalarda bu durumun belgelenmesi koşuluyla ve kardiyoloji iç hastalıkları nöroloji ya da kalp ve damar cerrahisi uzman hekimlerinden biri tarafından düzenlenen uzman hekim raporuna istinaden tüm hekimlerce reçete edilebilir.
(2) Karaciğer enzimlerinden en az birinin (AST/SGOT ya da ALT/SGPT) normal değer aralığının üst sınırının en az 3 kat üstüne çıkması ya da kreatin fosfokinaz düzeylerinin normal aralığının üst katının en az 2 kat üzerine çıkması durumlarında bu nedenlerden dolayı statin kullanılamadığının belgelenmesi koşuluyla; kardiyoloji iç hastalıkları nöroloji ya da kalp ve damar cerrahisi uzman hekimlerinden biri tarafından düzenlenen uzman hekim raporuna istinaden tüm hekimlerce reçete edilebilir.
4.2.28.Ç – Niasin
(1) Niasin;
a) En az 6 ay süreyle statin aldığı halde LDL düzeyinin 100 mg/dL’nin üstünde olduğu; diabetes mellitus akut koroner sendrom geçirilmiş MI geçirilmiş inme koroner arter hastalığı periferik arter hastalığı abdominal aort anevrizması veya karotid arter hastalığı olanlarda veya
b) Trigliserit düzeyinin 500 mg/dL’nin (diabetes mellitus hastalığında 200 mg/dL) üstünde olduğu durumlarda tek başına veya fibrik asit türevi ile kombine olarak
iç hastalıkları veya kardiyoloji uzman hekimleri tarafından düzenlenen uzman hekim raporuna dayanılarak tüm hekimlerce reçete edilebilir.
4.2.28.D – Raporun yenilenmesi
(1) Raporlu hastalarda raporun yenilenmesi durumunda yapılan tetkik sonucu dikkate alınmadan daha önce alınmış ilacın teminine esas olan bir önceki raporun düzenlenme tarihi veya tedaviye başlama tarihi ve başlama değerlerinin raporda belirtilmesi yeterlidir.
(2) Ancak yeni yapılan tetkikin sonucu başlama değerlerine uygunsa önceki rapora ait bilgilere gerek olmaksızın yeni rapor düzenlenir.

Bu etkin maddeyi içeren ilaçlar :
:
FENOGAL 200 MG 30 KAPSUL – GALEPHARMA
997 TL
LIPANTHYL 160 MG 30 FILM TABLET – ABBOTT
1502 TL
LIPANTHYL 267 MG 90 KAPSÜL – ABBOTT
5880 TL
LIPANTHYL 267 MG 30 KAPSÜL – ABBOTT
1747 TL
LIPOFEN SR 250 MG 30 KAPSÜL – NOBEL ILAC SANAYI
1244 TL
LIPOFEN SR 250 MG 90 MIKROPELLET KAPSUL – NOBEL ILAC SANAYI
3721 TL
SECALIP SR 250 MG 30 KAPSÜL – ABBOTT
1604 TL
SECALIP SR 250 MG 90 KAPSÜL – ABBOTT
4786 TL

Konu Hakkında Uzman Doktorlara Soru Sormak için TIKLAYIN

Soru / Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir