Kortos Krem | Uzman Doktorlara Sorularınızı Sorun

Kortos Krem

Konu Hakkında Uzmanlara Soru Sormak için TIKLAYIN

İlaç Etken Maddesi:  Hidrokortizon asetat, Benzokain, Benzalkonyum klorür, Bizmut subgallat
İlaç Marka İsmi:  Kortos Krem
Bilgi:  Topikal; yüzeyden uygulanan, yüzeye sürülen anlamına gelmektedir. Genellikle krem, merhem, solüsyon, losyon, yakı, sprey ve jeller için kullanılır.

Hidrokortizon asetat / Benzokain / Benzalkonyum klorür / Bizmut subgallat topikal Nedir?

Hidrokortizon asetat iltihabı önleyici / iyileştirici, kaşıntı giderici ve damarları büzücü etki gösteren bir ilaçtır. Benzokain bir lokal anesteziktir (hissizleştiren bir ilaçtır). Benzalkonyum klorür ise mantar ve mayalara etkili bir antiseptiktir.

Hidrokortizon asetat / Benzokain / Benzalkonyum klorür / Bizmut subgallat topikal aşağıdaki durumlar ile ilgili bir ilaçtır:

 • akut (kısa süre içinde gelişen) hemoroid (basur);
 • anüs ile ilgili derin çatlaklar, yarıklar;
 • anüs bölgesinde kaşıntı.

Hidrokortizon asetat / Benzokain / Benzalkonyum klorür / Bizmut subgallat topikal burada yer almayan diğer tedavi edici amaçlar için de kullanılıyor olabilir.

Bu ilaç hakkında, Anal fissür, hemoroid ve Basur ile ilgili daha fazla bilgi edinmek ve uzman Doktorlara Soru Sormak için TIKLAYIN

Hidrokortizon asetat / Benzokain / Benzalkonyum klorür / Bizmut subgallat topikal Hakkında Bilmem Gereken En Önemli Bilgiler Nelerdir?

Doktorunuz tarafından aksi belirtilmedikçe Hidrokortizon asetat / Benzokain / Benzalkonyum klorür / Bizmut subgallat topikal’i 7 günden daha uzun süre kullanmayınız.

 

Hidrokortizon asetat / Benzokain / Benzalkonyum klorür / Bizmut subgallat topikal kullanımı; anüs bölgesinin temiz tutulması, yeterli egzersiz yapılması ve dışkının yumuşak kalmasını sağlayabilecek çeşitli önlemlerin alınmasını içeren komple bir tedavi programının sadece bir parçası olabilir. Doktorunuzun direktiflerine uyunuz.

 

Hidrokortizon asetat / Benzokain / Benzalkonyum klorür / Bizmut subgallat topikal çocuklarda kullanılmamalıdır.

 

Hidrokortizon asetat / Benzokain / Benzalkonyum klorür / Bizmut subgallat topikal Kullanmaya Başlamadan Önce Sağlık Uzmanıma Bildirmem Gerekenler Nelerdir?

İlacın bileşiminde bulunan maddelerden birine alerjiniz varsa bu ilacı kullanmayınız.

 

Rektum ve/veya anüs bölgesinde tüberküloz, mantar enfeksiyonu ya da başka bir enfeksiyon varlığında ya da canlı virüs aşılarının uygulanması sırasında bu ilacı kullanmayınız.

 

Eğer aşağıda yer alan durumlardan birine sahipseniz Hidrokortizon asetat / Benzokain / Benzalkonyum klorür / Bizmut subgallat topikal’i kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz:

 

 • mide – oniki parmak bağırsağı ülseri;
 • osteoporoz* ( *osteoporoz: Kemik miktarındaki azalma veya iskelet dokusunun küçülüp, işlevini kaybetmesi; menopoz sonrası dönemdeki kadınlarda ve yaşlı erkeklerde görülür. );
 • zihinsel bir hastalık;
 • diyabet (şeker hastalığı);
 • konjestif kalp yetersizliği;
 • kronik böbrek yetersizliği.

 

Eğer bu durumlardan birine sahipseniz Hidrokortizon asetat / Benzokain / Benzalkonyum klorür / Bizmut subgallat topikal kullanımı sizin için sakıncalı olabilir.

 

Eğer Hidrokortizon asetat / Benzokain / Benzalkonyum klorür / Bizmut subgallat topikal kullanımınız sırasında belirtilerinizde iyileşme görülmezse veya belirtileriniz kötüleşirse ya da beklenmeyen sıkıntılar oluşursa, doktorunuza başvurunuz.

 

Gebelik ya da Emzirme Döneminde Hidrokortizon asetat / Benzokain / Benzalkonyum klorür / Bizmut subgallat topikal’i Kullanabilir miyim?

Hidrokortizon asetat / Benzokain / Benzalkonyum klorür / Bizmut subgallat topikal’in anne karnındaki bebeğe zarar verip vermeyeceği bilinmemektedir. Hamileyseniz veya tedavi dönemindeki tarihlerde gebe kalmayı planlıyorsanız doktorunuza söyleyiniz. Hidrokortizon asetat / Benzokain / Benzalkonyum klorür / Bizmut subgallat topikal’in anne sütüne geçip geçmediği bilinmemektedir. Eğer bebek emziriyorsanız doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.

Araç ve Makine Kullanırken Hidrokortizon asetat / Benzokain / Benzalkonyum klorür / Bizmut subgallat topikal’i Kullanabilir Miyim?

İlacın araç ve makine kullanımı üzerine etkisi yoktur.

 

Hidrokortizon asetat / Benzokain / Benzalkonyum klorür / Bizmut subgallat topikal’i Nasıl Kullanmalıyım?

Bu ilacı tam olarak size belirtilen (reçete edilen) şekilde kullanınız. Bu ilacı doktorunuz tarafından size reçete edilenden daha fazla dozda veya daha uzun süre boyunca kullanmayınız. Reçetenizdeki talimatlara mutlaka uyunuz.

Krem formda hazırlanan Hidrokortizon asetat / Benzokain / Benzalkonyum klorür / Bizmut subgallat topikal’i parmak ucunuzla veya steril gazlı bezle anüs bölgenize uygulayınız.

Hidrokortizon asetat / Benzokain / Benzalkonyum klorür / Bizmut subgallat topikal’i kullanmadan önce ve kullandıktan sonra ellerinizi yıkayınız. İlacı uygulayacağınız bölgenin temiz olmasına dikkat ediniz.

Doktorunuz tarafından aksi belirtilmedikçe Hidrokortizon asetat / Benzokain / Benzalkonyum klorür / Bizmut subgallat topikal’i 7 günden daha uzun süre kullanmayınız.

Bu ilaç çocuklarda kullanılmamalıdır.

Bir Doz Almayı Unutursam Ne Olur?

 

Eğer bir doz uygulamayı unuttuysanız hatırladığınız an bu dozu uygulayınız. Eğer hatırladığınızda bir sonraki dozun vakti yaklaşmışsa uygulamadığınız dozu atlayınız ve ilacı planladığınız düzende uygulamaya devam ediniz. Unuttuğunuz doz için ekstra ilaç uygulamayınız.

Fazla Doz Alırsam Ne Olur?                                                                   

Eğer ilacınızdan uygulamanız gerekenden çok daha fazla dozda uyguladığınızı düşünüyorsanız hemen bir acil servisi arayarak yardım isteyiniz. İlacın yanlışlıkla yutulması halinde bulantı, kusma, mide ağrısı ve ishal görülebilir.

 

Hidrokortizon asetat / Benzokain / Benzalkonyum klorür / Bizmut subgallat topikal’i Kullanırken Nelerden Kaçınmalıyım?

İlacın gözlerinizle temasından kaçınınız. Eğer ilaç gözlerinize temas ederse bol su ile yıkayınız.

 

Hidrokortizon asetat / Benzokain / Benzalkonyum klorür / Bizmut subgallat topikal’in Yan Etkileri

Alerjik reaksiyon belirtileri olan şu sıkıntılardan herhangi bir ya da birkaçına sahipseniz acil sağlık yardımı isteyiniz: ürtiker (kurdeşen); nefes almada zorluk; yüzde, dudaklarda, dil ya da boğazda şişkinlik.

 

Eğer aşağıdaki ciddi yan etkileri kendinizde görürseniz doktorunuzu arayınız:

 

 • mide salgısında artış;
 • su ve tuz tutulumu (ödem);
 • potasyum kaybı;
 • uygulama bölgesinde ikinci bir enfeksiyon gelişimi;
 • osteoporoz* ( *osteoporoz: Kemik miktarındaki azalma veya iskelet dokusunun küçülüp, işlevini kaybetmesi; menopoz sonrası dönemdeki kadınlarda ve yaşlı erkeklerde görülür. ).

 

Daha hafif yan etkiler de görülebilir, bunlar:

 

 • uygulama bölgesinde yanma, kaşıntı;
 • uygulama bölgesinde tahriş, kuruluk.

 

Bu liste görülebilecek bütün yan etkilerin eksiksiz bir listesi değildir. Burada yer alanlar dışında başka yan etkiler de görülebilir. Alışılmadık ya da sıkıntı yaratan bir durumla karşılaştığınızda doktorunuza danışınız.

Hidrokortizon asetat / Benzokain / Benzalkonyum klorür / Bizmut subgallat topikal İle Etkileşen Diğer İlaçlar Hangileridir?

Hidrokortizon asetat / Benzokain / Benzalkonyum klorür / Bizmut subgallat topikal ile etkileşebilecek çeşitli ilaçlar olabilir. Doktorunuza kullanmakta olduğunuz bütün reçeteli, reçetesiz ilaçlar ve diğer alternatif tıp metotları hakkında bilgi veriniz. Bunlar vitaminler, mineraller, bitkisel ürünler ya da başka bir hekim tarafından size verilen ilaçlar hakkında olabilir. Hekiminize danışmadan başka bir ilaç kullanmaya başlamayınız.

Hidrokortizon asetat / Benzokain / Benzalkonyum klorür / Bizmut subgallat topikal’i Hangi Koşullarda Muhafaza Etmeliyim?

Hidrokortizon asetat / Benzokain / Benzalkonyum klorür / Bizmut subgallat topikal’i oda sıcaklığında, nemden ve sıcaktan uzak olacak şekilde muhafaza ediniz.

Daha Fazla Bilgiye Nereden Ulaşabilirim?

Bu ilaç hakkında, Anal fissür, hemoroid ve Basur ile ilgili daha fazla bilgi edinmek ve uzman Doktorlara Soru Sormak için TIKLAYIN

UNUTMAYIN! Kortos Krem ve diğer bütün ilaçları çocukların ulaşamayacakları yerlerde ve ambalajında saklayınız; Kortos Krem’i asla başkalarıyla paylaşmayınız ve Kortos Krem’i sadece size uygun görüldüğü şekilde kullanınız.

Ne Aradılar:

 • kortos
 • kortos krem hamilelikte kullanımı
 • kortos krem
 • kortos krem ne işe yarar
 • kortos krem kullananlar
 • kortos krem emzirirken kullanımı
 • benzokain
 • hidrokortizon krem
 • kortos krem gebelikte kullanımı
 • hamilelikte kortos kullanımı

Konu Hakkında Uzman Doktorlara Soru Sormak için TIKLAYIN

Soru / Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir