İbufen Pediatrik Şurup

Konu Hakkında Uzmanlara Soru Sormak için TIKLAYIN

İlaç Etken Maddesi: İbuprofen ibuprofen…………..20 mg/ml (5 ml)
İlaç Marka İsmi: İbufen Pediatrik Şurup

İbuprofen Nedir?

İbuprofen non-steroidal antienflamatuar (NSAII) grubu bir ilaçtır. İbuprofen vücutta iltahap ve ağrıya neden olan hormonları azaltmak suretiyle etki gösterir.

İbuprofen aşağıdaki durumlar ile ilgili bir ilaçtır:

 • baş ağrısı;
 • diş ağrısı;
 • sırt ağrısı;
 • eklem iltihaplanmaları;
 • adet sancıları veya hafif yaralanmaların yol açtığı ağrı ya da iltihabi durumlar;
 • ateş.

İbuprofen burada yer almayan diğer tedavi amaçlar için de kullanılıyor olabilir.

Bu ilaç ile ilgili daha fazla bilgi edinmek ve uzman doktorlara soru sormak için tıklayınız.

İbuprofen Hakkında Bilmem Gereken En Önemli Bilgiler Nelerdir?

İbuprofen, yaşamı tehdit eden kalp problemleri ve dolaşım problemleri riskini arttırabilir. Kalp krizi ve felç de bu risklere dahildir. İbuprofen’in kullanım süresi arttıkça bu riskler de artacaktır. Kalp bypass ameliyatından hemen önce veya sonra bu ilacı kullanmayınız.

Göğüs ağrısı, halsizlik, nefes kesilmesi, konuşmada bozukluk, görme veya denge problemleri gibi kalp veya dolaşım problemlerinin belirtilerini fark ettiğinizde en yakın sağlık kuruluşundan acil tedavi yardımı isteyiniz.

Bu ilaç mide ve bağırsak üzerinde kanama veya delinme gibi ciddi etkilerin oluşma riskini arttırabilir. Bu tip durumlar ölümcül olabilir ve gastrointestinal (mide ve bağırsakla ilgili) etkiler İbuprofen’i herhangi bir kullanışınızda uyarı veya belirti göstermeden meydana gelebilir. Yaşlıların mide ve bağırsaktaktaki ciddi yan etkilere maruz kalma riski daha fazla olabilir.

Mide veya bağırsağınızda kanama belirtileri varsa hemen doktorunuzu arayınız. Siyah, kanlı ya da katranımsı dışkı veya kan öksürme ya da kahve telvesi şeklinde kusma bu belirtiler arasında sayılabilir. Böyle bir durumda hemen doktorunuzu arayınız.

Bu ilacı size tavsiye edilenden daha fazla miktarda kullanmayınız. Aşırı dozda İbuprofen alımı mide ve/veya bağırsaklarda hasara yol açabilir. Yetişkinler için İbuprofen’in maksimum kullanım miktarı her doz için 800 miligram; günlük 3200 miligramdır. Ağrı, ateş, ödem gibi durumların tedavisi için İbuprofen’i mümkün olan en düşük dozda kullanınız.

Eğer kalp krizi ve/veya felç gibi durumlardan korunmak için Aspirin (ya da Ecopirin, Babyprin, Asinpirine, Coraspin, vb.) kullanıyorsanız İbuprofen kullanmaktan kaçınınız. İbuprofen, Aspirin ve türevlerinin kalp ve kan damarlarınız üzerindeki koruyucu etkisini azaltabilir. Eğer hem Aspirin hem İbuprofen’in ikisini birden kullanmanız gerekiyorsa; İbuprofen’i, Aspirin’i (enterik kaplı olmayan Aspirin türevleri için bu durum geçerli) aldıktan 30 dakika sonra veya almadan en az 8 saat önce alınız.

İbuprofen alırken alkol kullanmayınız. Alkol İbuprofen’in yol açabileceği mide kanaması riskini arttırabilir.

İbuprofen’i, hekim tavsiyesi olmadan çocuklara vermeyiniz.

İbuprofen Kullanmadan Önce Sağlık Uzmanıma Bildirmem Gerekenler Nelerdir?

Nonsteroidal antiinflamatuar (NSAII) ilaç grubundan bir ilaç almak ölümcül olabilecek kalp ve dolaşım problemleri riskini artırabilir. Kalp krizi veya felç de bu risklere dahildir. İbuprofen’in kullanım süresi arttıkça bu riskler de artacaktır. Kalp bypass ameliyatından hemen önce veya sonra bu ilacı kullanmayınız.

Nonsteroidal antiinflamatuar (NSAII) grubu ilaçlar mide ve bağırsak üzerinde kanama veya delinme gibi ciddi etkilerin oluşma riskini de artırabilir. Bu tip durumlar ölümcül olabilir ve gastrointestinal (mide ve bağırsakla ilgili) etkiler bu gruba dahil ilaçları herhangi bir kullanışınızda uyarı veya belirti göstermeden meydana gelebilir. Yaşlıların mide ve bağırsaktaktaki ciddi yan etkilere maruz kalma riski daha fazla olabilir.

Eğer aşağıdaki durumlardan bir ya da birkaçına sahipseniz İbuprofen’i kullanmayınız:

 • İbuprofen’e alerji;
 • Asetilsalisilik asit’e (Aspirin, Ecopirin, Coraspin, Asinpirine, vb. ) alerji;
 • Diğer non-steroidal antiinflamatuar grubu ilaçlara [diklofenak (Cataflam, Diclomec,Dicloflam, Dolorex, Voltaren); etodolak (Etol, Edolar);ibuprofen (Brufen, Ibufen,Suprafen, Nurofen); indometasin (Endol, Endomet); ketoprofen (Profenid); meloksikam (Melox, Exen, Zeloxim); naproksen (Aleve, Apranax, Aprol,Naprosyn, Synax); piroksikam (Felden, Oksikam); vb] ; alerji.

Eğer herhangi bir ilaca alerjiniz varsa ya da aşağıdaki durumlardan bir ya da birkaçına sahipseniz İbuprofen kullanmaya başlamadan önce hekiminize bildiriniz:

 • geçirmiş olduğunuz bir kalp krizi, felç veya kan pıhtılaşması;
 • kalp hastalığı, konjestif kalp yetmezliği, hipertansiyon (yüksek kan basıncı);
 • geçirmiş olduğunuz mide ülseri veya mide kanaması;
 • astım;
 • burunda polip varlığı;
 • karaciğer ve/veya böbrek rahatsızlığı;
 • kanama veya kan pıhtılaşma bozukluğu;
 • yaygın lupus eritematöz (sistemik lupus eritematosus);
 • sigara kullanımı.

Eğer bu durumlardan herhangi birine sahipseniz İbuprofen’i kullanamayabilirsiniz ya da ilacınızı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için tedavi sırasında doz ayarlamaları ya da spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.

Gebelik ya da Emzirme Döneminde İbuprofen’i Kullanabilir miyim?

FDA gebelik kategorisi B.Bu ilacın gebeliğin erken dönemlerinde, doğmamış bebek için zararlı olması beklenmez. Gebeyseniz veya tedavi sırasında gebe kalmayı planlıyorsanız mutlaka hekiminize bildiriniz. İbuprofen’i gebeliğin son 3 ayında kullanmak doğumsal kusurlara yol açabilir. Gebeliğiniz süresince hekiminiz tarafından söylenmedikçe İbuprofen’i kullanmayınız. İbuprofen’in anne sütüne geçip geçmediği ya da emzirilen bebeğe zarar verip vermeyaceği bilinmemektedir. Eğer bebek emziriyorsanız hekiminize danışmadan bu ilacı kullanmayınız.

İbuprofen’i Nasıl Kullanmalıyım?

Bu ilacı tam olarak size belirtilen şekilde kullanınız. İlacı size verilen dozlardan daha fazla miktarda veya doktorunuz tarafından tavsiye edilenden daha uzun süre kullanmayınız. Reçetenizdeki kullanım talimatlarına uyunuz.

Bu ilacı size tavsiye edilenden daha fazla miktarda kullanmayınız. Aşırı dozda İbuprofen alımı mide ve/veya bağırsaklarda hasara yol açabilir. Yetişkinler için İbuprofen’in maksimum kullanım miktarı her doz için 800 miligram; günlük 3200 miligramdır. Ağrı, ateş, ödem gibi durumların tedavisi için İbuprofen’i mümkün olan en düşük dozda kullanınız.

İbuprofen’in midede yol açabileceği tahrişi azaltmak amacıyla İbuprofen’i yemekle veya sütle birlikte alınız.

Bir dozu ölçmeden önce süspansiyon formdaki İbuprofen’i iyice çalkalayınız. Doğru miktarda dozu aldığınıza emin olmak için, sıvıyı işaretli bir ölçüm kaşığı veya ilaç kabı ile ölçünüz, normal bir yemek kaşığı kullanmayınız. Eğer herhangi bir doz ölçüm aletiniz yoksa eczacınızdan isteyebilirsiniz.

Çiğnenebilir formda hazırlanan İbuprofen tableti yutmadan önce çiğnemelisiniz.

Eğer İbuprofen’i uzun süredir kullanıyorsanız; hekiminiz ilacın üzerinizde zararlı etkilere yol açmadığından emin olmak için düzenli aralıklarla sizi kontrol etmek isteyebilir. Bu nedenle doktor kontrollerinizi ihmal etmeyiniz.

İbuprofen’i, hekim tavsiyesi olmadan çocuklara vermeyiniz.

Fazla Doz alısam Ne Olur?

Eğer bu ilaçtan çok fazla kullandığınızı düşünüyorsanız bir acil tedavi merkezini arayınız ve belirtileri eksiksiz şekilde anlatınız.

Mide bulantısı, kusma, mide ağrısı, uyuşukluk, uykulu hal, siyah yada kanlı dışkı, kanlı öksürük, nefes düzensizlikleri, bayılma ve koma doz aşımı belirtileri arasında sayılabilir.

İbuprofen’i Alırken Nelerden Kaçınmalıyım?

Eğer kalp krizi ve/veya felç gibi durumlardan korunmak için Aspirin (ya da Ecopirin, Babyprin, Asinpirine, Coraspin,vb.) kullanıyorsanız İbuprofen kullanmaktan kaçınınız. İbuprofen, Aspirin ve türevlerinin kalp ve kan damarlarınız üzerindeki koruyucu etkisini azaltabilir. Eğer hem Aspirin hem İbuprofen’in ikisini birden kullanmanız gerekiyorsa; İbuprofen’i, Aspirin’i (enterik kaplı olmayan Aspirin türevleri için bu durum geçerli) aldıktan 30 dakika sonra veya almadan en az 8 saat önce alınız.

Hekim veya eczacınıza danışmadan soğuk algınlığı, alerji veya ağrıya karşı olan başka bir ilaç kullanmayınız. Aspirin (asetil salisilik asit) veya İbuprofen’e benzer veya aynı ilaçları içeren birçok reçetesiz ilaç mevcuttur. Eğer bu tip ilaçları birlikte alırsanız, aynı tür ilaçlardan kazara çok fazla kullanmış olabilirsiniz. Kullanmakta olduğunuz diğer ilaçların etiket veya prospektüsünü okuyarak asetilsalisilik asit, ibuprofen, ketoprofen veya naproksen içerip içermediğini öğreniniz.

İbuprofen alırken alkol kullanmayınız. Alkol İbuprofen’in yol açabileceği mide kanaması riskini arttırabilir.

Güneş ışınlarına veya yapay UV ışınlarına (solaryum, ultraviyole lamba) maruz kalmaktan kaçınınız. İbuprofen cildinizi güneş ışınlarına daha duyarlı hale getirebilir ve güneş yanıklarına sebep olabilir. Eğer güneş ışınlarına maruz kalacaksanız bir güneş kremi kullanınız ve koruyucu giysiler giyiniz.

İbuprofen’in Yan Etkileri

Kurdeşen; solunum zorluğu; yüzde, dudaklarda, dilde, boğazda şişme veya kabarma alerjik reaksiyonun işaretleri olabilir. Böyle bir durumda acil sağlık yardımı alınız.

Eğer aşağıdaki ciddi yan etkilerden herhangi birini kendinizde görürseniz, İbuprofen kullanımını derhal kesiniz ve bir sağlık kurumuna başvurunuz ya da bir an önce doktorunuzu arayınız:

 • göğüs ağrısı, halsizlik, solunum yetersizliği, konuşmada bozulma, görme veya denge problemleri;
 • siyah, kanlı, katranımsı dışkı;
 • kanlı öksürük veya kahve telvesi şeklinde kusma;
 • normalden çok az idrar yapma veya hiç idrar yapamama;
 • şişme, ani kilo alma;
 • mide bulantısı, mide ağrısı, düşük ateş, iştah kaybı, koyu  idrar, kil renkli dışkı,sarılık (ciltte veya gözlerde sararma);
 • ateş, boğaz ağrısı, şiddetli baş ağrısı, soyulma, kırmızı deri döküntüsü;
 • ciltte çürük,  yanma, şiddetli sızlama, hissizlik, ağrı; kas zayıflığı;
 • ateş, baş ağrısı, boyun tutulması, titreme-üşüme, ışığa aşırı duyarlılık, ciltte mor lekeler veya istemdışı kasılmalar ve krizler.

Daha hafif yan etkiler de görülebilir:

 • mide bulantısı, hafif mide ekşimesi veya mide ağrısı, ishal, kabızlık,gaz;
 • baş dönmesi, baş ağrısı, sinirlilik;
 • cilt kaşıntısı veya döküntü;
 • görmede bulanıklık;
 • kulaklarda çınlama.

Bu liste görülebilecek bütün yan etkilerin eksiksiz bir listesi değildir burada yer alanlar dışında başka yan etkiler de görülebilir. Alışılmadık ya da sıkıntı yaratan bir durumla karşılaştığınızda doktorunuza danışınız.

İbuprofen ile Etkileşen Diğer İlaçlar Hangileridir?

Eğer [ sitalopram (Cipram, Eslopram);  esitalopram (Cipralex, Eslorex); fluoksetin (Depreks, Depset, Fulsac, Prozac); fluvoksamin (Faverin); paroksetin (Paxil, Seroxat); sertralin (Lustral, Seralin); venlafaksin (Efexor);vb. ] gibi antidepresanlardan kullanıyorsanız İbuprofen kullanmaya başlamadan önce mutlaka hekiminize söyleyiniz. İbuprofen ve bu tip ilaçları birlikte kullanmak kanama ve çürük oluşumununun daha kolay gerçekleşmesine yol açabilir.

Eğer aşağıda sıralanan:

 • pıhtılaşmayı önleyen ilaçlar [varfarin sodyum (Coumadin, Orfarin)];
 • idrar söktürücüler [klortalidon (Hygroton, Regroton); indapamid (Fludin, Flupamid,İndamid); furosemid (Lasix, Furomid, Desal);
 • steroidler [prednizolon (Deltacortil, Neocorten, Prednisolon)];
 • metotreksat (Emthexate, Methotrexat, Trexan, Zexat);
 • ACE inhibitörleri [benazepril (Cibacen); kaptopril (Kapril, Kaptoril); fosinopril (Monopril); enalapril (Enapril, Vasolapril, Konveril); lisinopril (Zestril, Sinopryl); moeksipril hidroklorür (Univasc); perindopril (Coversyl); ramipril (Delix, Blokace); trandolapril (Gopten), vb. ];
 • asetilsalisilik asit (Aspirin, Asinpirine, Babyprin, Coraspin, Dispril, Ecopirin, vb. );
 • non-steroidal antiinflamatuar grubu ilaçlar [diklofenak (Cataflam, Diclomec,Dicloflam, Dolorex, Voltaren); etodolak (Etol, Edolar);ibuprofen (Brufen, Ibufen,Suprafen, Nurofen); indometasin (Endol, Endomet); ketoprofen (Profenid); meloksikam (Melox, Exen, Zeloxim); naproksen (Aleve, Apranax, Aprol,Naprosyn, Synax); piroksikam (Felden, Oksikam); vb] ;

bu ilaçlardan herhangi birini kullanıyorsanız İbuprofen’i kullanmaya başlamadan önce hekiminize mutlaka bildiriniz.

Bu liste tam bir liste değildir ve İbuprofen ile etkileşen daha farklı ilaçlar da olabilir. Hekiminize reçeteli veya reçetesiz satılan, kullandığınız tüm ilaçları söyleyiniz. Bunlar;  vitaminler, mineraller, bitkisel ürünler ya da başka bir hekim tarafından size reçete edilen ilaçlar hakkında olabilir.Hekiminize danışmadan yeni bir ilaç kullanmaya başlamayınız.

İbuprofen’i Hangi Koşullarda Muhafaza Etmeliyim?

İbuprofen’i oda sıcaklığında, nem ve sıcaktan uzak bir yerde saklayınız. Sıvı formdaki İbuprofen’in donmasına izin vermeyiniz.

Daha Fazla Bilgiye Nasıl Ulaşabilirim?

İbufen Pediatrik Şurup ile ilgili soru sormak ve daha fazla bilgi için TIKLAYIN

UNUTMAYIN! İbufen Pediatrik Şurup ve diğer bütün ilaçları çocukların ulaşamayacakları yerlerde ve ambalajında saklayınız; İbufen Pediatrik Şurup’u asla başkalarıyla paylaşmayınız ve İbufen Pediatrik Şurup’u sadece size uygun görüldüğü şekilde kullanınız.

Ne Aradılar:

 • ibufen şurup ne işe yarar
 • ibufen nedir
 • ibufen şurup
 • ibuprofen
 • profenid şurup ne işe yarar
 • ibufen şurup nedir
 • ibufen
 • ibufen urup ne ie yarar
 • non steroidal antienflamatuar ilaç isimleri

Konu Hakkında Uzman Doktorlara Soru Sormak için TIKLAYIN

Soru / Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir