Hamilelik 16. Haftadaki Değişiklikler Gebeliğin 16. Hafta Sorunları | Uzman Doktorlara Sorularınızı Sorun

Hamilelik 16. Haftadaki Değişiklikler Gebeliğin 16. Hafta Sorunları

Konu Hakkında Uzmanlara Soru Sormak için TIKLAYIN

16. gebelik haftasında bebeğin boyu yaklaşık 11 cm, ağırlığı 100 gram kadardır. 16. haftada anne, bebek hareketlerini hissetmeye başlayabilir ancak özellikle ilk gebeliklerde bu daha geç görülebilir ve 20. haftayı bulabilir. O yüzden henüz hareketleri hissetmiyorsanız telaş etmemelisiniz. Bebeğin bacakları artık kollarından daha uzundur ve sık sık hareket eder ,artık hareketleri daha koordine ve güçlüdür. Bebeğin hareket edebileceği rahim içerisindeki alan artık daha geniştir. Bebeğin tırnakları iyice gelişmiştir. Bebek kafasını artık dik tutabilir. Bebeğin kız veya erkek cinsiyeti bu haftalarda genellikle ultrason ile tespit edilebilir.

16. ve 20. haftalarda Down Sendromu açısından önemli olan üçlü tarama testi yapılmalıdır. Üçlü tarama testi için anneden alınan kan testi sonuçları ve bebeğin baş çevresi ultrasonografide ölçülerek karşılaştırılır ve bebeğin Down Sendromu olma riski belirlenir.

Bu dönemlerde burun kanamaları sıklaşabilir. Nedeni ise C vitamini eksikliğinden olabilir. C vitamini içeren besinlerin bol tüketilmesi önerilmektedir. Mide yanma şikayetleriniz devam edebilir. Çok ender de olsa bazı anne adayları bu dönemde bebeğin hareketlerini hissedebilir. Bazen de barsakta gaz veya karında kas seğirmesi gibi hareketleri bebek hareketi gibi algılayabilirsiniz.


Konu Hakkında Uzman Doktorlara Soru Sormak için TIKLAYIN

Soru / Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir