Erkekler Göbeklerini en kolay nasıl eritebilir

Konu Hakkında Uzmanlara Soru Sormak için TIKLAYIN

Erkekler Göbeklerini en kolay nasıl eritebilirler?

 

Erkekler fizyolojik avantajlarından ötürü kilo vermede daha başarılı çünkü Bayanlara kıyasla daha yüksek oranda kas kitlesine sahipler

Hormonal dengeleri yağlanmaya engel.

Mutfakta daha az vakit geçiriyorlar

Genelde daha aktif yaşantıları var.

Tabi ki olumsuz yönleri de var.

Alkole daha çok maruz kalabiliyorlar.

Beslenmelerine dikkat ettiklerini bayanlar kadar rahat ifade edemiyorlar.

Stres yaşamaları daha muhtemel olabiliyor.

Tabi bunlar genellemeler; konumuza gözden kaçan noktalardan bakacak olursak :

 

Vücudunuzun ritmini yöneten 4 ana faktör vardır.

Ancak bu 4 faktörün seyrini belirleyen bizim yaşam tarzımızdır. Bu 4 hormon; Uyku, açlık ve enerji metabolizmanızın düzeninden etkilenir.

İç dengemizin senkronizasyonu bozulduğunda yağlı yiyeceklere duyduğumuz istek ve yağ depolama için çalışan hormonların salınımı artar.

Uyku düzenimizin bozulması, gelişi güzel veya geç saatlerde yemek yemek ya da vardiyalı çalışma programları bu senkronizasyonu sarsar.

Bu dengeyi geri kazanmanız için egzersize hayatınızda yer verin, yemeklerinizi belirli zamanlarda tüketin ve uyku düzeninize önem verin.

Daha anlaşılır olması için devam edelim ;

 

İlgili hormonlar

 

Kortizol

 

Salgılanmasıyla gün içinde protein, karbonhidrat ve yağların doğru kombinasyonunu seçmenize yardımcı olur. Vücudun normal işleyiş düzeni içinde sabah kalktığınızda ilk olarak salgılanır ve günün devamındaki besin seçimlerinizi etkiler. Salgılanma dengesi bozulduğunda yağlanmanın hızını arttırarak kilo almanıza neden olur.

 

Ghrelin

 

Açlık hissetmemize neden olan hormondur. Mideden salgılanır. Aynı zamanda ne kadar yediğimizde doyduğumuzun da sinyallerini verir. Uykumuzu yetersiz aldığımızda başka bir deyişle az uyuduğumuzda ghrelin hormonu tüm gün boyunca salgılanır. Yeterli kadar yesek bile aç olduğumuzu hissetmemize neden olur.

 

Leptin

 

Açlık hormonudur. Vücudun alıştığı düzenin bozulduğu kalori kısıtlı diyetler sırasında salınımı yükselir. Ayrıca yetersiz uykudan da etkilenir.

 

Melatonin

 

Uyku hormonu. Karanlıkta salgılanır. Bu nedenle uyuduğunuz ortamın karanlık olması önem taşır. Sabaha doğru düzeyi azalır ve uyanmanıza yol açar. Yapay ışık bu hormonun çalışmasında karışıklığa yol açabilir gece geç saatlerde bilgisayar ekranına bağlı çalışıyor olmak gibi.

Yukarda gördüğünüz gibi bu hormonların düzeni sizin ne kadar dinleniyor olduğunuz ile yakından ilgilidir.

Önerilen en azından gece deliksiz 7-9 saat uyumanızdır. Bu sizin göbek çevresi yağlarınızın azalması için çok çok önemli bir faktördür. Kendinize iyi davranın.

 

 

3 gün kalorisi düşük 1200 civarı bir diyet uygulayıp vücudunuza reset atmanız.

5 hafta vücudun yeniden şekillenmesine fırsat tanıyıp bir tık daha 1500 kkal civarı bir beslenme programı oluşturmanız. Zayıflama taktiklerimizden biridir. Ancak unutmayın beslenme programı kişiye özeldir yani her diyet listesi sizin için uygun değildir.

 

Ve tabi ki kaçınılmaz son KURALLAR

 

Bazı değişiklikleri hissetmek istiyorsanız çok sevdiğiniz alışkanlıklarınızı bir kenara bırakıp size istediğiniz kişi olma yolunda yardım edecek yenilerine yer açmalısınız.

//

//

Farklı bir bakış açısı

 

Kalkınca 20 dakikalık bir egzersiz yapın açık havada bir yürüyüş yada kahvaltı öncesi bir duş olabilir.

 

Yemeklerden önce 1- 2 bardak su için. Artıları ve eksileri olan bir konu ama açlığınızı frenleyeceği bir gerçek.

 

Gün içinde 6 kez beslenin.

 

İlk 3 ‘ü kompleks karbonhidrat ve proteinden oluşmalı.

 

Dördüncüsü kafeinli bir içecek örneğin bir fincan filtre kahve.

 

Beşincisi sağlıklı yağ asitlerini içeren bir öğün örneğin bir avuç tuzsuz taze karışık kuruyemiş.

 

Altıncısı da karbonhidrat içeren bir öğün.

 

Öğleden sonraki zamanın ortasında şekerleme ya da meditasyonu deneyin. Vücudun bu arada kendini şarj etmesinin inanılmaz bir etkisi olacak. Çok değil 15-20 dakika yeterli.

 

Saat 16.00 ‘dan sonra kafein alımını durdurun.

 

Akşam yemeği öncesi ağırlık antrenmanı yapın.

 

22.30 ‘dan sonra teknolojiden uzaklaşın.

 

Her gün aynı saatlerde yürümek, kaliteli bir gece uykusu almanızı kolaylaştırır.

 

Klasik bir diyet gününde

Sabah kalktığınızda (08:00) 20 dk ‘lık yürüyüşlere çıkmanız hem güne daha enerjik başlamanıza hem de serbest yağ asitlerinizi yakmanıza yardımcı olur.

08:30 1-2 bardak su için. Her yemek öncesi içeceğiniz su 1 yılda en az 2 kilo kaybetmenizi sağlar.

09:00 Yemek vakti! Ghrelin hormonunuz salınmaya başladı ve durdurulması gerekli. Kompleks karbonhidrat ve protein içeren bir öğün tüketmelisiniz.

Örneğin : omlet ve tam buğdaylı tost

Kalktıktan sonra 1 saat içinde kahvaltı etmeniz metabolizmanızın hızlanmasını sağlar.

11:00 ‘de ghrelin hormonunuz tekrar yükselmeye başlayacak ve sizi öğle yemeğine hazırlayacak. Acıkıyorum diye gerilmeyin acıkıyorsanız metabolizmanız çalışıyor demektir. Tek ihtiyacınız doğru seçimler. Yeniden kompleks karbonhidrat ve protein vakti.

200 ml doğal yoğurt ve yabanmersini iyi bir ikili.

Saat 13:00 öğle yemeği vakti. Başka bir hormon daha devrede ve yağ tüketmenizi istiyor. Tekrardan kompleks karbonhidrat ve protein olması sizi yanıltmasın çok sayıda kombinasyonumuz var. Bu seferki arpa ya da mercimekli ve de etli yoğun bir çorba güzel gibi yada kırmızı biber ve fasulyeden yapılmış bir tavuk yemeği (tavuk fajita) .

15:00 siesta için uygun vakit. Vücudunuzun dinlenmesi olumlu etki yapacak ve metabolizma güne yeni başlamış gibi kurulacak. Eğer mümkünse 15–20 dakikalık şekerleme veya gözler kapalı meditasyon. Dalmamanız adına alarmınızı ayarlayabilirsiniz.

15.30 1 kupa çay ya da kahve. Sizi uyandırması için son şans. 16:00 ‘ dan sonra alınan kafein uyku kalitenizi etkileyebilir.

16:00 – 18:00 kas yapma zamanı !! Vücut sıcaklığının en yükseğe ulaştığı bu aralık ağırlık çalışması için uygun olacaktır. Vücut ağırlığınızı kullanarak yaptığımız mekik, şınav, barfiks form tutmanın ulaşılabilir ve isteğinizden başka bir şeye ihtiyaç duymayan yolu. Ağırlık kaldırarak yapacaklarınız ise kas kitlenizin artmasında %22 daha etkili.

18.00 akşam yemeği zamanı. Her akşam benzer saatlerde yemeye çalışın. Öğle yemeğine kıyasla biraz daha hafif olması yararınıza olur. Zeytinyağlı sebze yemekleri, 1-2 dilim esmer ekmek (çavdar,tam buğday, yulaf, ruşeym gibi), mevsim yeşillik, yoğurt veya ayranla öğününüzü tamamlayabilirsiniz.

21.30 gece ara öğünü. Genellikle birçok diyette atlanabilir. Yoğurt özelliklede sevdiğiniz meyve ile dondurulmuş olanı iyi bir seçenek. Melatonin salgılanmasına yardımcı olarak iyi bir uyku almanızı sağlar.

22.30 enerjiniz bitti gibi. Teknolojiden uzaklaşma vakti. Bilgisayar gibi cihazlardan maruz kalacağınız ışık uyku düzeninizi bozabilir. Yatağınızda kitap okuyabilir ya da bir duş alabilirsiniz. Bunlar sizi uykuya hazırlayacaktır.

23.00 yatma zamanı. Hafta boyunca benzer yatış kalkış zamanlarını korumaya çalışın.

DYT. AYŞE GÜL GÜVEN

DYT. AYŞE GÜL GÜVEN’e Beslenme, zayıflama, diyet önerileri hakkında Soru Sorun

Konu Hakkında Uzman Doktorlara Soru Sormak için TIKLAYIN

1 Yorum/Soru
  1. 18 Mayıs 2013

Soru / Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir