DYT AYŞE GÜL GÜVEN’den Beslenme Önerileri

Konu Hakkında Uzmanlara Soru Sormak için TIKLAYIN

DENGELİ VE TADINDA BESLENME = ZİNDE YAŞAM
Tüm dünyada ve ülkemizde şişmanlık, artık önemli bir sağlık sorunu haline gelmiştir ve tedavi edilmesi gereken bir hastalık olarak görülmektedir. Türkiye’de her dört kadından biri obezdir toplamda ise %40 ‘dan fazlası fazla kilolu ve obezdir. Saymakla bitiremeyeceğim Şişmanlığın Nedenleri; gerek teknolojinin getirdiği hareket azlığı (araba-asansör) gerek hayat tarzımızın getirdiği bol kalorili, yüksek yağlı, yüksek sodyumlu ve az lifli kolay hazırlanabilen yiyeceklerin tüketimi vs… Bunları defalarca duydunuz peki ne değişti; kendimize gereken önemi niye göstermiyoruz, sihirli bir değnek mi bekliyoruz. Kilo verme süreci uzman bir ekibin eşliğinde eziyet çekmeden kolaylıkla hayatınıza yerleştirebileceğiniz ve asla yaşamdan soyutlandığınızı hissetmeyeceğiniz bir olgudur. Tabi bu gerçekten istemekle olabilir.
Kilo verme sürecinde sağlıklı kabul edilen haftada 0.5-1.5 kilo kaybetmektir, ideali göz önüne alırsak bu süre zarfında 1 kilo için 7000 kaloriden vaz geçmek zorundasınız yani günde yaklaşık 1000kalori. Bunun fazlası yaşam kalitenizi düşürmenin yanı sıra, kas kaybınıza da beraberinde getirerek bazal metabolizma hızınızın düşmesine ve bu süreci daha da zor hale getirmenize neden olacaktır. Herkesin vücut kompozisyonu farklıdır ve buda diyeti bireysel kılar ancak sağlıklı beslenme kuralları evrenseldir. Bu nedenle yemek yeme ile ilgili olumlu davranışlar oluşturmak adına bu önerileri 3 ana grupta toplayalım;
1)Yemek yeme alışkanlıkları ile ilgili davranış değişiklikleri
2) Aktivite ile ilgili davranış değişiklikleri
3)Yemek pişirme ile ilgili davranış değişiklikleri

YEMEK YEME ALIŞKANLIKLARINIZI GÖZDEN GEÇİRİN :
Yüksek kalori içeren hazır besinlerden sakının.
Aynı gruptaki (ekmek ve ekmek yerine geçen-süt ve ürünleri-et-meyve gibi)besinlerin düşük kalorili olanlarını tercih edin.
Az ve sık yemek yiyin, öğün atlamayın. Bu husus diyetisyeniniz tarafından sizin için belirlenmiş günlük kalorinin, gün içine dağıtılmış olarak alınmasını ve vücutta depo edilmeden harcanmasını sağlayan kilo vermenin altın anahtarıdır.
Mutlaka kahvaltı yapın, akşamları aşırı yemek yememeye özen gösterin ve kendinize alternatifler yaratın.
Acıkma duygunuzu bastırabilmek adına salatalık-elma-havuç-şeftali gibi düşük kalorili yiyecekleri tercih edin.
Bireye göre değişmekle birlikte her gün 2 porsiyon meyve ve 3 porsiyon sebze tüketmeyi unutmayın böylece vücudunuzun ihtiyaç duyduğu mineral-vitamin ve posa’yı karşılamış olursunuz.
Beta karoten, C ve E vitamini gibi antioksidanları içeren yiyeceklerden tüketmeye özen gösterin.(kivi –badem-havuç-portakal-domates..)
Yemekleriniz için küçük tabak, salatalarınız için büyük tabak kullanınız.
Acele yemek yemeyip yiyeceklerinizi küçük lokmalar halinde ve çok çiğneyerek tüketmeye özen gösterin böylece tokluk sinyallerinizin beyne ulaşması için gerekli süreyi doldurursunuz. Yada bütün ailenin birlikte olduğu o anları sohbetle daha keyifli bir hale getirip hızlı yemek yemenin önüne geçin.
Televizyon karşısında yemek yemeyin. Ne kadar yediğinize ve doyup doymadığınızı anlamanızı zorlaştırır.
Bol sıvı alarak metabolizmanızı hızlandırın. Günde en az 8 su bardağı su içmeye özen gösterin. Öğünlerle aldığınız su sindiriminizi zorlaştırıp mide boşalmasını hızlandırabilir. Tercihen gün içinde ara öğünlerinize paylaştırıp tüketin.
Yemek sonrası dişlerinizi fırçalayın.
Yalnızlık duygusu içindeyseniz bunu yiyeceklerle baskılamayın hoşlanabileceğiniz bir uğraşı bulun.

AKTİVİTE İLE İLGİLİ DAVRANIŞ DEĞİŞİKLİKLERİ:
Metabolizmanızı uyandırmak ve hayata yetişmek adına erken kalkın günde 7-8 saatten fazla uyumayın.
Uyanır uyanmaz mutfağa sadece su içmek için gidin ister iş için hazırlık yapın ister duş alın ya da fırsatınız varsa kısa bir yürüyüş imkanı yaratın çünkü bu süre kandaki yükselmiş olan serbest yağ asitlerinizi yakmak adına iyi bir fırsattır.
Kısa mesafeler için taşıt kullanmayın yürümeye çalışın asansör yerine merdiven kullanın.
Kalp – damar sistemini ya da kas kitlenizi korumak adına haftanın en az 5 günü 45 dk–1 saat olacak şekilde tempolu yürüyüşler yapın. Böylece mutluluk hormonu senteziniz artacak ve insulin direnciniz kırılacaktır.
YEMEK PİŞİRME İLE İLGİLİ DAVRANIŞ DEĞİŞİKLİKLERİ:
Etli sebze yemeklerinde yağ kullanmayın.
Yağı dengeli tüketmek adına beslenmenizde doymuş yağ ve kolesterol miktarını azaltın. Kolesterol probleminiz olsa dahi anne sütünden sonraki en kaliteli protein olan yumurtayı gün aşırı haşlanmış veya sebzeli omlet olarak tüketebilirsiniz.
Zeytinyağlı sebze yemeklerinde 1 kilograma 2–3 yemek kaşığı zeytinyağı kullanın ve yemeğin suyuna ekmek banmayın.
Özellikle besinleri kızartma sonucu oluşan trans yağ asitlerinden kaçının.
Evinizde tatlı yapmayın çok arzu ediyorsanız ısıya dayanıklı aspartamsız tatlandırıcı ile sütlü ya da meyveli tatlıları tercih edin.
Böreklerin fırında pişmiş ve fazla yağlı olmayanını tercih edin.
Haftanın bir gününü istediğiniz bir şeyi tüketin ancak takip eden öğünlerde kendinizi cezalandırmak adına bir şey tüketmemek yerine salata –meyve-yoğurt gibi besinleri tercih edin.

Ve unutmayın aç kalarak zayıflamak kilo kaybetmenin en ilkel yöntemidir önemli olan bunu salıklığınızı yitirmeden başarabilmek.

cropped-aysegul.png

DYT. AYŞE GÜL GÜVEN

DYT. AYŞE GÜL GÜVEN’e Beslenme, zayıflama, diyet önerileri hakkında Soru Sorun

 Twitter/ @ysegulguven

Konu Hakkında Uzman Doktorlara Soru Sormak için TIKLAYIN

Soru / Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir