Dermokozmetik ürünler

Konu Hakkında Uzmanlara Soru Sormak için TIKLAYIN

Dermokozmetik Nedir?

Dermokozmetik ürünler denildiğinde ne anlaşılmalıdır?  Dermokozmetik terimi dermatoloji alanında son 20 yıldır kullanılmaya başlanan yeni bir terimdir.  Çeşitli cilt problemlerinin çözümünde kullanılan ilaçlar yeterli gelmeyince, ilaçlara ilave ya da kendi başlarına kullanmak üzere, gerek kozmetik gerekse medikal cilt sorunlarının çözümünde kullanılmak üzere formüle edilen, formülasyonları, üretimleri, kalite kontrolleri ve klinik deneyleri ilaçlar kadar hassas şekilde ve bilimsel kurallara dayalı olarak üretilen cilt, saç ve vücut bakım ürünlerine yani “dermokozmetik ürünler” olarak adlandırılan ürünlere ihtiyaç duyulmuştur. 

Dermokozmetik ürünler ilaç değildirler. İlaç yerine geçmezler. Fakat bir çok kozmetik cilt probleminde, kendi başlarına çözüm olabildikleri gibi, ilaçlarla yapılan tedavilerin istenmeyen etkilerini azaltmak, ilaç tedavisine destek olmak, ya da tedaviyi bütünlemek amacı ile kullanılabilirler. Bazı estetik cilt problemlerinde kendi başlarına da yeterli olabilirler.

Bir çok ülkede sigorta sistemi bazı dermokozmetik ürünleri geri ödeme kapsamına almıştır. Örneğin sedef, seboreik dermatit, akne, atopik cilt problemleri gibi rahatsızlıklar ile, bazı önemli güneş koruyucu ürünler çeşitli ülkelerde sigorta sistemi tarafından ödenmektedir.

Dermokozmetik ürünler çeşitli etken maddeler içerirler. Bu nedenle etken maddelerin olumlu etkileri kadar ya etkilerinin de olma ihtimali mevcuttur.  Dolayısı ile bu ürünlerin dermatoloji uzmanları, dermokozmetik eğitimi almış eczacı ya da estetisyen cilt bakım uzmanlarınca önerilmesi gerekir.  Rastgele satın alınan bir dermokozmetik ürün cildinizde istenmeyen etkilere yol açabilir.

Örneğin yağlanmaya ve akneye eğilimli bir cildiniz varsa ve yoğun nemlendirici içeren , yağlı bir forüle sahip dermokozmetik bir ürün kullanırsanız, daha fazla yağlanma ve akne sorunu ile karşılaşmanız muhtemeldir. Bu yüzden ilk önce cilt tipinizi iyi tanımaya yönelik analizler yaptırmanız ve cilt tipinize – ihtiyacınıza uygun dermokozmetik ürünleri kullanmanız en doğrusu olacaktır.

Dermalogica

Dermalogica Dermokozmetik ürünleri

Dünya genelinde ün yapmış bir çok dermokozmetik ürün firması mevcuttur. Ülkemizde de bu firmaların büyük bir kısmı faaliyet göstermektedir.  Bu firmaların ürünleri değişik fiyat ve etkinlik kategorilerine ayrılabilir. Çok spesifik ve pahalı ürünlerin yanında fiyatı oldukça makul ve etkin markalara da rastlamak mümkündür. Genelde etki alanına ve içeriklere göre göre farklı fiyatlarla karşılaşmak mümkün.

Örneğin Avene ve Babe  firması orta düzeyde ve makul fiyatlara sahipken bu markaların özellikle medikal gruptaki dermokozmetik ürünleri oldukça uygun fiyatlıdır.  Anti-age yani yaşlanma etkilerine karşı kullanılan ürünlere göz atıldığında Pericon Md , Dermalogica gibi markalar nispeten daha yüksek fiyatlıdır. Yine üst segment markalar arasında DDF markası da sayılabilir.  Anne bebek ürünlerinde en yaygın kullanılan marka Mustela Markasıdır.

Ülkemizde dermokozmetik ürünler  eczanelerde ve eczanelere ait online eczane sitelerinde satılmaktadır.

Sonyıllarda cilt bakımı kadar makyaj ürünleri de sağlık açısından önemli görülmeye başlanmıştır. Kalitesiz ve hijyenik olmayan makyaj ürünleri cilt ve genel sağlık açısından oldukça ciddi sorunlara sebebiyet verebilmektedir. Bu nedenle dermokozmetik-makyaj olarak sınıflandırılan, yeni nesil makyaj ürünleri de üretilmektedir. Bu ürünlere örnek olarak jane İredale ürünlerini verebiliriz.

Cilt sağlığı ve genel sağlığımız açısından mümkün olduğunca kozmetik ürünlerden kaçınmak, klinik olarak gerekli testerlerden geçirilmiş, modern üretim teknikleri hazırlanıp ambalajlanmış ürünleri kullanmak en akılcı yoldur.

Ne Aradılar:

  • dermokozmetik nedir
  • en iyi dermokozmetik markası
  • dermokozmetik markalar
  • dermokozmetik
  • en iyi dermokozmetik ürünler

Konu Hakkında Uzman Doktorlara Soru Sormak için TIKLAYIN

Soru / Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir