FLAŞ HABER:
Ana Sayfa İlaç Bilgisi 5 Haziran 2015 55 Görüntüleme

Cal-d-vita 10 Efervesan Tablet

Cal-d-vita 10 Efervesan Tablet

Endikasyonları:
Menapoz sonrası (tip I) osteoporoz, senil (tip II) osteoporoz ve osteomalazinin önlenmesi ve tedavisinde, kalsiyum ve D vitamini eksikliğinin takviyesinde endikedir.

Kontrendikasyonları:

Bileşenlerinden herhangi birine alerjisi olanlarda, hiperparatiroidizm (primer ve sekonder), D vitamini hipervitaminozu, hiperkalsemisi olanlarda, böbrek fonksiyon bozukluğu ve/veya böbrek taşı ile birlikte veya tek başına ciddi hiperkalsiüresi olanlarda, fenilketonüride, hiperkalsemi ve hiperkalsiürinin eşlik ettiği uzun süreli immobilizasyon durumlarında kontrendikedir.
Uyarılar:

Arteriyoskleroz ve kalp hastalığı, hafif ve orta derecede böbrek yetmezliği, hafif hiperkalsiürisi veya böbrek taşı hikayesi olan hastalarda dikkatli kullanılması, idrar ve plazma kalsiyum düzeylerinin düzenli olarak izlenmesi önemli olabilir. Hamilelik esnasında ve emziren annelerde kullanılabilir. Ancak günlük doz uygulamasında, kalsiyum için 1500 mg, D vitamini için 600 IU düzeyi geçilmemeli, hamilelik esnasında kolekalsiferol dozunun aşılmasından kaçınılmalıdır. Çok yüksek D vitamini dozlarında bebeklerde gelişme geriliği ve bazı anomaliler görülebilir, bu nedenle tavsiye edilen dozdan yüksek dozlarda kullanılmamalıdır.
Yan Etkileri:

Kalsiyum destek tedavisi uygulandığında nadir olgularda hafif gastrointestinal rahatsızlık görülmüştür.
İlaç Etkileşimleri:

Aşırı miktarlarda alkol, kafein ve tütün yanında kepekli ve tohumlu ekmekler ile tahılla hazırlanan kahvaltılıklarda bol miktarda bulunan lif ve fitatlar kalsiyum emilimini azaltır. Bazı antikonvülzanlar (ör. fenitoin) ile etkileşebilir. Bu nedenle her iki doz arasında 1-2 saatlik bir ara verilmelidir. Aynı durum sodyum florür veya oral tetrasiklin için de geçerlidir. Özellikle kronik böbrek yetmezliği olan hastalarda alüminyum veya magnezyum içeren antasitlerin birlikte kullanılması alüminyum veya magnezyumun kan düzeylerini artırabilir. Diüretikler (özellikle tiyazid grubu diüretiklerle) birlikte uygulanması hiperkalsemiye sebep olabilir. Bu nedenle uzun süreli tedavide serum kalsiyum konsantrasyonlarının dikkatle izlenmesi gereklidir. Estrojen, kalsiyum emilimini artırabilir. Kardiyak glikozit kullanan hastalarda, hiperkalsemi oluşturarak kardiyak aritmilere neden olabilir.

Formülü:
Bir efervesan tablet 1500 mg kalsiyum karbonat (600 mg elementer kalsiyuma eşdeğer) ve 400 I.U. D3 vitaminin içerir.
Farmakolojik özellikleri:
Endikasyonları:
Menapoz sonrası (tip I) osteoporoz, senil (tip II) osteoporoz ve osteomalazinin önlenmesi ve tedavisinde, kalsiyum ve D vitamini eksikliğinin takviyesinde endikedir.
Kontrendikasyonları:
Bileşenlere alerjisi olanlarda, hiperparatiroidizm (primer ve sekonder), D vitamini hipervitaminozu, hiperkalsemisi olanlarda, böbrek fonksiyon bozukluğu ve/veya böbrek taşı ile birlikte veya tek başına ciddi hiperkalsiüresi olanlarda, fenilketonüride, hiperkalsemi ve hiperkalsiürinin eşlik ettiği uzun süreli immobilizasyon durumlarında.
Uyarılar/Önlemler:
Arterioskleroz ve kalp hastalığı, hafif ve orta derecede böbrek yetmezliği, hafif hiperkalsiürisi veya böbrek taşı hikayesi olan hastalarda dikkatli kullanılmalıdır. Diyabetiklere uygundur.

Gebelik ve Emzirme Döneminde Kullanımı:

Bu ürün hamilelik esnasında ve emziren annelerde kullanılabilir.
Yan etkiler/Advers etkiler:
Nadiren hafif gastrointestinal rahatsızlık görülmüştür.
İlaç etkileşimleri:
Aşırı miktarlarda alkol, kafein, tütün, bol miktarda bulunan lif ve fitatlar kalsiyum emilimini azaltır. Bazı antikonvülsanlar (ör. fenitoin), sodyum florür veya oral tetrasiklin Cal-D-Vita ile etkileşebilir. Bu nedenle her iki doz arasında 1-2 saatlik bir ara verilmelidir. Diüretikler ve tiazidin birlikte uygulanması hiperkalsemiye sebep olabilir. Östrojen içeren ilaçlar kalsiyum emilimini artırabilir. Kardiyak glikozit kullanan hastalarda, hiperkalsemi kardiyak aritmilere neden olabilir.5
Kullanım şekli ve dozu:
Günde 1-2 efervesan tablet: Kalsiyum ve D vitamini yetersizliğinde, osteomalazi ve osteoporozun önlenmesi ve tedavisinde. Efervesan tabletler bir bardak su içinde eritilerek yemeklerden yarım saat önce veya sonra alınır.

Doz Aşımı:

Akut ve kronik aşırı doz hiperkalsemi ile birlikte D hipervitaminozu ile sonuçlanabilir. Bulantı, kusma, polidipsi, poliüri ve konstipasyon gibi belirtiler görülür. Bu durumda tüm kalsiyum ve D vitamini içeren maddelerin alımı durdurulmalı ve rehidratasyon uygulanmalıdır.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com