BACAKLARINIZI İNCELTEBİLMENİZ İÇİN YAPMANIZ GEREKENLER

Konu Hakkında Uzmanlara Soru Sormak için TIKLAYIN

BACAKLARINIZI İNCELTEBİLMENİZ İÇİN YAPMANIZ GEREKENLER

Aslında bu iddialı bir kavram oldu çünkü özellikle butlarınızdaki yağları kıracak bir beslenme tarzı yoktur. Ancak İyi haber şu ki başarılı bir kilo kaybı ile vücut genelinde görülen kilo kaybı genel siluetinizde daha ince görünmenizi sağlayacaktır buna bacaklarınızda dâhil.

Peki, kilo kaybederken en temel kilo kaybetme kurallarından hangisi sizin için en uygunu?

KALORİ KESİMİ

Günlük yaktığınızdan daha az kalori almak tabiî ki geçerli olanlarından ancak önemli olan gereksizleri çıkarmanızdır. Yani şekerli içecekler ve tatlılar, işlenmiş veya beyaz unlu gıdalar, yüksek kalorili fazla yağlı yiyecekler kulağa çok yabancı gelmeyecektir.

Bu daha seyrek pizza, hamburger, patates kızartması, mantı demek olacak.

Başka bir seçenekte porsiyonun küçültülmesidir. Siparişlerinizde çocuk menüsü tercih etmeniz, aldığınız menüyü arkadaşınızla paylaşmanız yada pizzanızı ince hamurlu ve daha vejetaryen istemeniz buna örnek verilebilir.

DİYET ÖNCESİ

Kilo kaybetme çabalarınıza normalde yediklerinizi kaydederek başlayabilir. Sonra yediklerinizin her gün için kalori değerlerini hesaplayabilirsiniz. Daha sonra bacaklarınızdan ya da vücudunuzun genelindeki kilo kaybını görebilmek için bu çıkan kalori değerlerinin azaltılması gerekecektir. Biraz iş yükü var öyle değil mi?

Boya göre kilonuz 25 ‘in üzerindeyse bir beslenme uzmanından danışmanlık alma vaktiniz geldi demektir.

DİYET ZAMANI

Kilo kaybetmek için beslenmenizi düzenlemeye karar verdiğinizde haftalık 0,5 ile 1kg arası kilo kaybını hedefleyin. 1 hafta boyunca yarım kilo kaybetmek için vücudunuzun yaktığı kaloriden hafta boyunca her gün 500 kkal eksiltmelisiniz. Ancak bu eksiltmeyi yaparken vücudu günlük gereksinimlerinden yoksun bırakmamanız gerekli aksi takdirde vereceğiniz kilonun yağdan olan kaybının düşük olacağı gibi sizin kendinizi halsiz hissetmenize ve potansiyel sağlık risklerinizin artmasına neden olur.

incebacak

Peki dikkat etmeniz gereken noktalar nelerdir :

 • Vücudunuzun belli noktalarından kilo kaybetmek istiyorsanız dengeli bir beslenme programı eşliğinde uygun kaslarınızı çalıştıran bir program uygulamalısınız.
 • İnsulin direnciniz var ise kilo kaybetmeniz daha da zor bir hal aldığı için gerekli biyokimyasal testlerinizi yaptırdıktan sonra bir dahiliye uzmanının yönlendirmesiyle vücutta insulinin kullanımını arttıran ilacınızı alabilirsiniz ancak unutulmaması gereken nokta bunun bir zayıflama hapı olmadığı ve sadece insulin direnci olan bireylere yanıt verdiğidir ve yine dengeli ve uygulanabilir beslenme programı vazgeçilmezi olacaktır.
 • Vücuttaki yağ yakımını tetikleyen elma, armut, fasulye, avokado, esmer pirinç, badem, greyfurt, kinoa, yulaf, enginar, bezelye, brokoli, ahududu, çilek, böğürtlen gibi besinleri diyetinizde mutlaka yer vermelisiniz.

 

 • Yine yağ yakımınıza büyük desteği olan az yağlı veya mayaladığınız doğal bir yoğurda günde 2 kâse olarak yer vermeniz oldukça önemli.

 

 • Doygunluğunuzun kalıcı bir hal alması ve günlük vitamin mineral ihtiyacınızı karşılamak için öğünlerinizin yanına zeytinyağlı bir mevsim salata ekleyin.
 • Sebze ve meyveleri mevsiminde tüketin.
 • Sebze ile aranız iyi değilse yoğurdunuzu zeytinyağlı sebzenizin yanında DEĞİLDE sebzenizi beşamel soslu olarak tüketmeyi deneyin.
 • Ara öğünlerde paketli diyet bisküvi kullanmak yerine taze kabuklu yemişler tüketin fındığı, cevizi oksitlenmesine fırsat vermeden kırdığınız anda tüketmeniz besin biyoyararlığını arttıracaktır.
 • Öğünlerden doyup kalkmanız çok önemli ancak tıka basa değil. Böylece hem sindirim sistemi sorunları yaşamasınız hem de fazla kalori alımının önüne geçmiş olursunuz. %80 kuralını aklınızdan çıkarmayın.
 • Kafeinle aranız iyi ise tercihinizi hafif içimli demleme tohum yeşil çay yada yeşil kahveden yana kullanabilirsiniz karaciğer yağlanmanıza da iyi gelecektir. Ya da kahve seviyorsanız tercihiniz sütlü filtre kahve olabilir. Kahve tüketirken beyazlatıcı kremalardan kaçınmanız iyi olur.
 • Basit şeker alımınızı sınırlayın. Sağlıklı alternatifler aklınızın bir köşesinde yer alsın. Örneğin çay-kahveyi şekersiz içemiyorsanız yanında kuru kayısı, hurma, kuru erik vb seçenekleri tüketin.
 • Diyet lifi alımınız sağlığınızın geliştirilmesi ve korunması için çok önemlidir. Bu sayede ikinci beynimiz olan bağırsak sağlığı ve immun sistemimizi desteklerken fazla yağın emilimini azaltabilir kabızlık sorununuzun önüne geçersiniz.
 • Vücudumuzun dışını düzenli olarak temizliyoruz içi içinde günde en az 2lt su içmeyi ihmal etmeyin. Metabolizmanızda hızlanacaktır.
 • Fruktoz içeren meşrubatlar yerine taze sıkılmış meyve sularını tercih edin unutmayın sağlıklı besinler daha pahalı olabilir ancak sağlığınız bozulduktan sonra harcadığınız para ile kıyaslanamaz yaşattığı iş gücü kaybı ve üzüntülerde cabasıdır.
 • Kendinize ve bedeninize iyi davranmanız dileğiyle..

 

Ne Aradılar:

 • ince bacaklı nasıl olunur

Konu Hakkında Uzman Doktorlara Soru Sormak için TIKLAYIN

Soru / Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir