Atarax Şurup | Uzman Doktorlara Sorularınızı Sorun

Atarax Şurup

Konu Hakkında Uzmanlara Soru Sormak için TIKLAYIN

İlaç Etken Maddesi:  Hidroksizin hidroklorür
İlaç Marka İsmi:  Atarax Şurup

Hidroksizin Nedir?

Atarax Şurup ‘un etken maddesi hidroksizindir.

Hidroksizin bir antihistaminiktir. Vücuttaki bir doğal kimyasal olan histaminin yol açtığı kızarıklık, kaşıntı gibi etkilerin oluşumunu engeller. Ayrıca Hidroksizin anksiyeteyi (endişe, kaygı) azaltmak için beyni etkileyerek çalışır.

Hidroksizin aşağıdaki durumlar ile ilgili bir ilaçtır:

 • anksiyete ve gerginlik varlığında sakinleştirici olarak;
 • anestezi için verilen diğer ilaçlarla birlikte;
 • kurdeşen (ürtiker) veya kontaktdermatit* (temas dermatiti) gibi alerjik cilt reaksiyonları.( *dermatit: Cilt iltihabı)

Alerji testleriyle neye alerji olduğunuzu öğrenmek mümkün

Hidroksizin burada yer almayan diğer tedavi edici amaçlar için de kullanılıyor olabilir.


Hidroksizin Hakkında Bilmem Gereken En Önemli Bilgiler Nelerdir?

Eğer Hidroksizin’e alerjiniz varsa bu ilacı kullanmayınız.

Herhangi bir nöbet rahatsızlığı, karaciğer hastalığı veya böbrek hastalığınız varsa Hidroksizin’i kullanmadan önce doktorunuza söyleyiniz.

Hidroksizin düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sebep olabilir. Eğer araç veya makina kullanacaksanız ya da dinç ve uyanık olmayı gerektiren bir iş yapacaksanız; ilacı kullanmanız sakıncalıdır.

Alkol kullanmaktan kaçınınız. Alkol Hidroksizin’in bazı yan etkilerini arttırabilir.

Hidroksizin Kullanmaya Başlamadan Önce Sağlık Uzmanıma Bildirmem Gerekenler Nelerdir?

Eğer Hidroksizin’e alerjiniz varsa bu ilacı kullanmayınız.

Eğer belirli bazı rahatsızlıklarınız varsa bu ilacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamaları veya spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz. Aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz Hidroksizin kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz:

 • epilepsi veya diğer nöbet hastalıkları;
 • dar açılı glokom (dar açılı göz tansiyonu);
 • paralitik ileus;
 • prostat büyümesi veya idrar yapma problemleri;
 • karaciğer hastalığı; veya
 • böbrek hastalığı.

Gebelik ya da Emzirme Döneminde Hidroksizin’i Kullanabilir miyim?

FDA gebelik kategorisi D. Hamileyseniz doktorunuza danışmadan Hidroksizin’i kullanmayınız. İlacın hamilelik esnasında kullanımı doğmamış bebeğe zarar verebilir. Etkili bir doğum kontrol yöntemi kullanınız ve eğer tedavi sırasında hamile kalırsanız doktorunuza bildiriniz. Hidroksizin’in anne sütüne geçip geçmediği veya emzirilen bebeğe zarar verip vermeyeceği bilinmemektedir. Eğer bebek emziriyorsanız doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.

Araç ve Makine Kullanırken Hidroksizin’i Kullanabilir miyim?

Hidroksizin düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sebep olabilir. Eğer araç veya makina kullanacaksanız ya da dinç ve uyanık olmayı gerektiren bir iş yapacaksanız; ilacı kullanmanız sakıncalıdır.


Hidroksizin’i Nasıl Kullanmalıyım?

Atarax Şurup adlı ilacı tam olarak size belirtilen (reçete edilen) şekilde kullanınız. Bu ilacı doktorunuz tarafından size reçete edilenden daha fazla dozda veya daha uzun süre boyunca kullanmayınız. Reçetenizdeki talimatlara mutlaka uyunuz.

Tablet formdaki ilacınızı bir bardak dolusu su ile birlikte alınız.

Şurup olarak hazırlanan Hidroksizin’i ise doğru dozda aldığınızdan emin olmak için, ilacınızı alırken özel bir doz ölçüm kaşığı ya da ölçüm kabı kullanınız. Yemek kaşığı ya da diğer başka bir araç – gereç kullanmayınız. Eğer herhangi bir doz ölçüm aletiniz yoksa eczacınızdan isteyebilirsiniz.

Ağız yoluyla alınan damla olarak hazırlanan Hidroksizin’i ise ilaçla beraber bulunan damlalık yardımıyla kullanınız.

Bir Doz Almayı Unutursam Ne Olur?

Eğer bir doz almayı unuttuysanız hatırladığınız an bu dozu alınız. Eğer hatırladığınızda bir sonraki dozun vakti yaklaşmışsa almadığınız dozu atlayınız ve ilacı planladığınız düzende almaya devam ediniz. Unuttuğunuz doz için ekstra ilaç almayınız.

Fazla Doz Alırsam Ne Olur?

Eğer ilacınızdan almanız gerekenden çok daha fazla dozda aldığınızı düşünüyorsanız hemen bir acil servisi arayarak yardım isteyiniz.

Hidroksizin’in doz aşımı belirtileri arasında şu gibi durumlar gözlenebilir: aşırı uykulu olma, mide bulantısı, kusma, bayılacakmış gibi hissetme.

Hidroksizin’i Kullanırken Nelerden Kaçınmalıyım?

Alkol kullanmaktan kaçınınız. Alkol Hidroksizin’in bazı yan etkilerini arttırabilir.

Hidroksizin’in Yan Etkileri

Alerjik reaksiyon belirtileri olan şu sıkıntılardan herhangi bir ya da birkaçına sahipseniz acil sağlık yardımı isteyiniz: ürtiker (kurdeşen); nefes almada zorluk; yüzde, dudaklarda, dil ya da boğazda şişkinlik.

Daha hafif yan etkiler de görülebilir, bunlar:

 • sersemlik, uyuşukluk;
 • bulanık görme, ağız kuruluğu; veya
 • baş ağrısı.

Bu liste görülebilecek bütün yan etkilerin eksiksiz bir listesi değildir, burada yer alanlar dışında başka yan etkiler de görülebilir. Alışılmadık ya da sıkıntı yaratan bir durumla karşılaştığınızda doktorunuza danışınız.

Hidroksizin ile Etkileşen Diğer İlaçlar Hangileridir?

Düzenli olarak diğer uyku verebilme ihtimali olan ilaçlardan kullanıyorsanız (sakinleştiriciler,narkotik ağrı kesiciler*, uyku hapları, depresyon veya anksiyete ilaçları** gibi) Hidroksizin kullanmadan önce doktorunuza bildiriniz.

*narkotik ağrı kesiciler [morfin tuzları (M-Eslon, Morphine HCl); fentanil (Durogesic); petidin hidroklorür (Aldolan); tramadol hidroklorür (Tramadolor, Ultrameks); vb. ] )

**anksiyolitikler [diazepam (Diapam, Diazem, Nervium); alprazolam (Apo-Alpraz,Xanax); klorazepat dipotasyum (Anksen, Tranxilene); klordiazepoksit (Klipaks, Librax); lorazepam (Ativan Expidet); medazepam (Tranko-Buskas); buspiron hidroklorür (Buspon,Nopiron) ] )

Bu liste Hidroksizin ile etkileşebilecek tüm ilaçların listesi değildir ve Hidroksizin ile etkileşebilecek daha farklı ilaçlar da olabilir. Hekiminize kullanmakta olduğunuz bütün reçeteli veya reçetesiz ilaçlar ve diğer alternatif tıp metotları hakkında bilgi veriniz. Bunlar vitaminler, mineraller, bitkisel ürünler ya da başka bir hekim tarafından size verilen ilaçlar hakkında olabilir. Hekiminize danışmadan başka bir ilaç kullanmaya başlamayınız.

Hidroksizin’i Hangi Koşullarda Muhafaza Etmeliyim?

Atarax Şurup ‘u oda sıcaklığında, nemden ve sıcaktan uzak olacak şekilde muhafaza ediniz.

Daha Fazla Bilgiye Nereden Ulaşabilirim?

Atarax Şurup ile ilgili daha fazla bilgi ve sorularınızı Uzman Doktorlara Sorabilirsiniz. Soru Sormak İçin Tıklayın.

UNUTMAYIN! Atarax Şurup ve diğer bütün ilaçları çocukların ulaşamayacakları yerlerde ve ambalajında saklayınız; Atarax Şurup ‘u asla başkalarıyla paylaşmayınız ve Atarax Şurup ‘u sadece size uygun görüldüğü şekilde kullanınız.

Ne Aradılar:

 • atarax şurup bebeklere verilirmi
 • atarax bebeklere verilirmi
 • bebeklere atarax verilirmi
 • atarax şurup
 • atarax şurup bebeklerde kullanımı
 • bebeklere atarax şurup verilir mi
 • atarax şurup iştah açarmı
 • atarax 2 mg şurup bebelere verilir mi
 • atarax surup alti aylik bebeklere verilirmi
 • bebeklere kaşıntıda atarax verilirmi

Konu Hakkında Uzman Doktorlara Soru Sormak için TIKLAYIN

Soru / Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir