ARVELES Çentikli Film Tablet

Konu Hakkında Uzmanlara Soru Sormak için TIKLAYIN

İlaç Etken Maddesi: Deksketoprofen trometamol
Deksketoprofen trometamol……………….25mg
İlaç Marka İsmi: ARVELES Çentikli Film Tablet

Deksketoprofen trometamol Nedir?

Deksketoprofen trometamol ateş düşürücü, ağrı kesici, iltihap giderici bir ilaçtır.

Deksketoprofen trometamol aşağıdaki durumlar ile ilgili bir ilaçtır:

 • Diş ağrısı;
 • Adet sancısı;
 • Cerrahi operasyon sonrası oluşan ağrılar,;
 • Kas-iskelet sistemi ağrıları;
 • Hafif ve orta şiddetteki ağrılar.

Deksketoprofen trometamol burada yer almayan diğer tedavi edici amaçlar için de kullanılıyor olabilir.

Bu ilaç hakkında ve Ameliyat Sonrası Ağrı Kesiciler ile ilgili daha fazla bilgi edinmek ve uzman Doktorlara Soru Sormak için TIKLAYIN

Deksketoprofen trometamol Hakkında Bilmem Gereken En Önemli Bilgiler Nelerdir?

Eğer allerjik durumunuz varsa Deksketoprofen trometamol’u kullanırken dikkatli olunuz.

Eğer aşağıda belirtilen durumlardan bir ya da birkaçına sahipseniz Deksketoprofen trometamol’u kullanırken dikkatli olunuz:

 • Kan hücrelerinin oluşmasıyla ilgili bozukluklar;
 • Yaygın lupus eritematöz (sistemik lupus eritematosus);
 • Karışık bağ dokusu hastalığı;
 • İdrar söktürücü ilaç [klortalidon (Hygroton, Regroton); indapamid (Fludin, Flupamid,İndamid); furosemid (Lasix, Furomid, Desal); spironolakton (Aldacton); kombinasyon haldeki idrar söktürücüler (Moduretic, Triamteril, Aldactazide); mannitol (%20 Mannitol, %20 Mannitol-Biosel Solüsyonu), vb. ] kullanımı.

Eğer karaciğer, böbrek veya kalp fonksiyon bozukluğu ya da sıvı tutulumuna yol açan diğer hastalıkları olan bir hastaysanız Deksketoprofen trometamol’u kullanırken dikkatli olunuz. Böyle bir durumda Deksketoprofen trometamol kullanımı böbrek fonksiyonlarının kötüleşmesi ve sıvı tutulumu ile sonuçlanabilir.

Eğer yemek borusu iltihaplanması (özofajit), gastrit ve/veya mide ülseri geçmişi olan bir hastaysanız; Deksketoprofen trometamol’u kullanmaya başlamadan önce tümüyle tedavi olduğunuzdan emin olunuz.

Eğer mide/barsak rahatsızlığına dair belirtiler gösteriyorsanız ya da geçirmiş olduğunuz bir mide/barsak rahatsızlığınız varsa; ilacı kullanımınız süresince kendinizi sindirim bozuklukları, özellikle mide ve/veya barsaklarda kanama meydana gelme olasılığı açısından takip ediniz. Çok nadir görülmekle birlikte eğer kanama meydana gelirse, tedaviye hemen son veriniz.

Uzun süreli Deksketoprofen trometamol kullanımı enfeksiyon yoluyla bulaşabilen hastalıkların belirtilerini gizleyebilir, bu konuda dikkatli olunuz.

Deksketoprofen trometamol, plazma üre azotunu ve kreatinini arttırabilir; böbreklerle ilgili sistem üzerinde istenmeyen etkilerle ilişkili olabilir.

Deksketoprofen trometamol karaciğer fonksiyon testlerinizdeki SGOT ve SGPT seviyelerinde anlamlı artışlara yol açabilir. Böyle bir durumda tedaviye son veriniz.

İstenmeyen etkilere daha fazla duyarlı olan yaşlı hastalarda Deksketoprofen trometamol’u kullanırken dikkatli olunuz. Doza bağımlı olarak mide/barsaklarda kanama ve/veya delinme uyarıcı belirtiler veya daha önceden geçmişi olmadan, tedavinin herhangi bir döneminde oluşabilir ve sıklıkla daha ciddidir. Yaşlı hastalar böbrek, kalp-damar veya karaciğer fonksiyon bozukluklarından daha fazla şikayetçi olurlar.

Deksketoprofen trometamol’un çocuklardaki güvenilirliği ve etkinliği belirlenmemiştir; bu nedenle bu ilacı çocuklarda kullanmayınız.

Deksketoprofen trometamol Kullanmaya Başlamadan Önce Sağlık Uzmanıma Bildirmem Gerekenler Nelerdir?

Eğer aşağıdaki durumlardan bir ya da birkaçına sahipseniz Deksketoprofen trometamol’u kullanmayınız:

 • Deksketoprofen trometamol’e alerji;
 • İlacın bileşiminde bulunan diğer maddelere alerji;
 • Non-steroidal antienflamatuar grubu ilaçlara [diklofenak (Cataflam, Diclomec,Dicloflam, Dolorex, Voltaren); etodolak (Etol, Edolar);ibuprofen (Brufen, Ibufen,Suprafen, Nurofen); indometasin (Endol, Endomet); ketoprofen (Profenid); meloksikam (Melox, Exen, Zeloxim); naproksen (Aleve, Apranax, Aprol,Naprosyn, Synax); piroksikam (Felden, Oksikam); vb] alerji;
 • Benzer etkili bileşiklerin [asetilsalisilik asit (Aspirin, Asinpirine, Babyprin, Dispril); diklofenak (Cataflam, Diclomec, Dicloflam, Dolorex, Voltaren); etodolak (Etol,Edolar); ibuprofen (Brufen, Ibufen, Suprafen, Nurofen); indometasin (Endol,Endomet); ketoprofen (Profenid); meloksikam (Melox, Exen, Zeloxim);naproksen (Aleve, Apranax, Aprol, Naprosyn, Synax); piroksikam (Felden, Oksikam); vb. ]bünyenizde astım, bronşlarda spazm oluşumu, kısa süre içinde gelişen allerjik nezle krizleri, burunda polip veya kurdeşene yol açması;
 • Mide ve/veya barsakta aktif ya da şüpheli ülser varlığı;
 • Mide ve/veya barsakta ülser veya kronik hazımsızlık geçmişi;
 • Şiddetli kalp yetmezliği;
 • Crohn hastalığı veya ülserleşmeyle karakterize kalın barsak iltihaplanması (ülseratif kolit) varlığı;
 • Sindirim sisteminde veya vücudun diğer bölgelerinde kanama varlığı;
 • Kanama bozukluğu;
 • Orta seviyede veya şiddetli böbrek fonksiyon bozukluğu;
 • Şiddetli karaciğer fonksiyon bozukluğu;
 • Pıhtılaşma bozukluğu;
 • Pıhtılaşmayı önleyen ilaç (antikoagülan) tedavisi görüyor olmak;
 • Gebelik veya emzirme döneminde olmak.

Deksketoprofen trometamol’u kullanmaya başlamadan önce alerjik reaksiyon gösterdiğiniz ilaçlar var ise bunları hekiminize eksiksiz olarak bildiriniz.

Eğer aşağıdaki durumlardan bir ya da birkaçına sahipseniz Deksketoprofen trometamol’u kullanmaya başlamadan önce hekiminize bildiriniz:

 • Hafif veya orta derecede karaciğer fonksiyon bozukluğu;
 • Hafif derecede böbrek fonksiyon bozukluğu.

Eğer bu rahatsızlıklardan herhangi birine sahipseniz Deksketoprofen trometamol’ukullanamayabilirsiniz ya da ilacınızı güvenle kullanabilmeniz için doz ayarlaması ya da spesifik bir test yapılmasına gereksinim duyabilirsiniz.

Gebelik ya da Emzirme Döneminde Deksketoprofen trometamol’u Kullanabilir Miyim?

Gebelik kategorisi C. Deksketoprofen trometamol’u gebelik ve emzirme döneminizde kullanmayınız. Deksketoprofen trometamol’un gebelikteki kullanımının güvenliliğini değerlendirmek için elde yeterli bilgi yoktur ve insan sütü ile atılıp atılmadığı bilinmemektedir.

Deksketoprofen trometamol’un da içinde bulunduğu non-steroidal antienflamatuar grubu ilaçlar rahmin kasılmalarını önleyebilir ve doğumu geciktirebilir. Rahim içi sıkışma oluşturabilir veya ductus arteriosus’un kapanmasına neden olarak yeni doğanda akciğerlerle ilişkili yüksek tansiyon ve solunum yetmezliğine yol açabilir. Deksketoprofen trometamol’un da içinde bulunduğu non-steroidal antienflamatuar grubu ilaçlar anne rahmindeki yavruda trombosit fonksiyonunu baskılayabilir veya anne rahmindeki yavruda böbrek fonksiyonunu önleyerek yeni doğanda idrar yokluğuna yol açabilir.

Araç ve Makine Kullanırken Deksketoprofen trometamol’u Kullanabilir Miyim?

Deksketoprofen trometamol baş dönmesi ya da uyuklamaya yol açabilir. İlacın kendi üzerinizde nasıl bir etki oluşturacağını görmeden araç ve makine kullanmaktan kaçınınız.

Deksketoprofen trometamol’u Nasıl Almalıyım?

İlacınızı tam manasıyla hekiminiz tarafından size öngörüldüğü şekilde alınız. Hekiminiz tarafından size uygun görülenden daha yüksek dozda ya da daha uzun süre ilacınızı kullanmayınız. Reçetenizde size tarif edilen yönergelere uyunuz.

Deksketoprofen trometamol uzun süreli kullanım için uygun değildir, ilacınızı sadece hastalığın belirtilerinin gözlendiği dönem süresince kullanınız.

Deksketoprofen trometamol’u yemeklerle birlikte almak ilacın barsaklardan emilim hızını geciktirir, dolayısıyla birden gelişen ağrı olgularında ilacınızı yemeklerden en az 30 dakika önce alınız.

Deksketoprofen trometamol’un çocuklardaki güvenilirliği ve etkinliği belirlenmemiştir; bu nedenle bu ilacı çocuklarda kullanmayınız.

Bir Doz Almayı Unutursam Ne Olur?

Deksketoprofen trometamol bazen ihtiyaç duyulduğunda kullanıldığından ilacı kullanırken herhangi bir zaman planlaması yapmamış olabilirsiniz. Ancak ilacı düzenli olarak kullanıyorsanız ve eğer bir doz almayı unuttuysanız hatırladığınız an bu dozu alınız. Eğer hatırladığınızda bir sonraki dozun vakti gelmişse almadığınız dozu atlayınız ve ilacı planladığınız düzende almaya devam ediniz. Unuttuğunuz doz için ekstra ilaç almayınız.

Fazla Doz Alırsam Ne Olur?

Eğer ilacınızdan almanız gerekenden çok daha fazla dozda aldığınızı düşünüyorsanız bir acil servisi arayarak destek alınız. Mide bulantısı, kusma, karın ağrısı, hazımsızlık, baş dönmesi, kabızlık, ishal, solunum zorluğu doz aşımı belirtilerindendir.

Deksketoprofen trometamol’u Alırken Nelerden Kaçınmalıyım?

Deksketoprofen trometamol’u uzun süre kullanmaktan kaçınınız. Deksketoprofen trometamol uzun süreli kullanım için uygun değildir, ilacınızı sadece hastalığın belirtilerinin gözlendiği dönem süresince kullanınız.

Deksketoprofen trometamol’un Yan Etkileri

Allerjik reaksiyon belirtileri olan bu sıkıntılardan herhangi bir ya da birkaçına sahipseniz acil yardım desteği alınız: ürtiker(kurdeşen) nefes almada zorluk, yüzde, dudaklarda, dil ya da boğazda şişkinlik.

Aşağıdaki ciddi yan etkilerden bir ya da birkaçını gördüğünüzde Deksketoprofen trometamolkullanımını derhal kesiniz ve bir sağlık kurumuna başvurunuz ya da hemen doktorunuzu arayınız;

 • Solunum yetersizliği, görme problemleri;
 • Çarpıntı;
 • İshal ya da kabızlık;
 • Normalden çok idrar yapma;
 • Kanama.
 • Daha hafif yan etkiler de görülebilir ancak bunların varlığında hekiminizle konuşup ilacınızı kullanmaya devam edebilirsiniz:
 • Mide bulantısı, kusma, karın ağrısı, gaz, hazımsızlık;
 • Uyku bozuklukları, huzursuzluk;
 • Baş dönmesi, baş ağrısı;
 • Cilt kaşıntısı veya döküntü.

Bu liste görülebilecek bütün yan etkilerin eksiksiz bir listesi değildir burada yer alanlar dışında başka yan etkiler de görülebilir. Alışılmadık ya da sıkıntı yaratan bir durumla karşılaştığınızda doktorunuza danışınız.

Deksketoprofen trometamol ile Etkileşen Diğer İlaçlar Nelerdir?

Aşağıda sıralanan ilaçlarla Deksketoprofen trometamol’un bir arada kullanılması olası ilaç etkileşimleri açısından sakıncalı olabilir ya da yeterli etkinlik sağlanamayabilir. Bu nedenle Deksketoprofen trometamol’u hekiminize danışmadan bu ilaçlarla birlikte almaktan kaçınınız. Eğer aşağıdaki ilaçların bir ya da birkaçını kullanıyorsanız Deksketoprofen trometamol’u kullanmaya başlamadan önce hekiminize söyleyiniz:

 • Pıhtılaşmayı önleyen ilaçlar [varfarin sodyum (Coumadin, Orfarin)];
 • Heparin (Calciparine, Heparine Sodium Panpharma, Liquemine, Nevparin);
 • Lityum karbonat (Kilonum Retard, Lithuril);
 • Tiklopidin hidroklorür (Agretik, Ticlid, Ticlocard);
 • Siklosporin (Gengraf, Sandimmun, Sandimmun Neoral);
 • İdrar söktürücüler [klortalidon (Hygroton, Regroton); indapamid (Fludin, Flupamid,İndamid); furosemid (Lasix, Furomid, Desal); spironolakton (Aldacton); kombinasyon haldeki idrar söktürücüler (Moduretic, Triamteril, Aldactazide); mannitol (%20 Mannitol, %20 Mannitol-Biosel Solüsyonu), vb. ] Metotreksat(Emthexate,Methotrexat,Trexan,Zexat);
 • Zidovudin içeren ilaçlar (Apo-Zidovudin, Retrovir); 
 • Asetilsalisilik asit (Aspirin, Asinpirine, Ecopirin, Babyprin, Coraspin, vb. );
 • Non-steroidal antienflamatuar grubu ilaçlar [diklofenak (Cataflam, Diclomec,Dicloflam, Dolorex, Voltaren); etodolak (Etol, Edolar);ibuprofen (Brufen, Ibufen,Suprafen, Nurofen); indometasin (Endol, Endomet); ketoprofen (Profenid); meloksikam (Melox, Exen, Zeloxim); naproksen (Aleve, Apranax, Aprol,Naprosyn, Synax); piroksikam (Felden, Oksikam); vb] ;
 • ACE inhibitörleri [benazepril (Cibacen); kaptopril (Kapril, Kaptoril); fosinopril (Monopril); enalapril (Enapril, Vasolapril, Konveril); lisinopril (Zestril, Sinopryl); moeksipril hidroklorür (Univasc); perindopril (Coversyl);ramipril (Delix,Blokace);trandolapril (Gopten)];
 • Beta blokör grubu ilaçlar [atenolol (Tensinor, Atexal, Nortan);karvedilol (Carvexal,Dilatrend); metoprolol tartrat (Beloc, Lopresor); propranolol hidroklorür (Dideral); sotalol hidroklorür (Darob, Talozin);vb.];
 • Sülfonilüre grubu diyabet ilaçları [glibenklamid (Dianorm, Diyaben, Gliben); glibornurid (Glutril); gliklazid (Betanorm, Diamicron, Glumikron, Oramikron); glikidon (Glurenorm); glimepirid (Amaryl, Diameprid, Glimax); glipizid (Glucotrol XL,Minidiab);vb.];
 • Pentoksifilin içeren ilaçlar (Pentox, Trental, Trentilin, Vasoplan);
 • Trombolitikler [alteplaz (Actilyse); ürokinaz (Urokinase-KGCC)];
 • Sülfonamid içeren ilaçlar (Bactrim, Metoprim, Septrim gibi);
 • Düşük molekül ağırlıklı heparin [dalteparin sodyum (Fragmin); enoksaparin (Clexane); nadroparin (Fraxiparine, Fraxodi); parnaparin sodyum (Fluxum); tinzaparin (İnnohep)];
 • Takrolimus (Prograf).

Deksketoprofen trometamol ile etkileşen diğer başka ilaçlar da mevcut olabilir. Doktorunuza kullanmakta olduğunuz bütün ilaçlar ve diğer alternatif tıp methodları hakkında bilgi veriniz; bunlar vitaminler, mineraller, bitkisel ürünler ya da başka bir hekim tarafından size verilen ilaçlar hakkında olabilir. Hekiminize danışmadan başka bir ilaç kullanmaya başlamayınız.

Deksketoprofen trometamol’u Hangi Koşullarda Muhafaza Etmeliyim?

Deksketoprofen trometamol’u 30 derecenin altındaki oda sıcaklığında nem ve ışıktan uzak bir yerde saklayınız.

Daha Fazla Bilgiye Nereden Ulaşabilirim?

Bu ilaç hakkında ve Ameliyat Sonrası Ağrı Kesici Kullanımı ile ilgili daha fazla bilgi edinmek ve uzman Doktorlara Soru Sormak için TIKLAYIN

UNUTMAYIN! ARVELES Çentikli Film Tablet ve diğer bütün ilaçları çocukların ulaşamayacakları yerlerde ve ambalajında saklayınız; ARVELES Çentikli Film Tablet’i asla başkalarıyla paylaşmayınız ve ARVELES Çentikli Film Tablet’i sadece size uygun görüldüğü şekilde kullanınız.

Ne Aradılar:

 • ameliyat sonrası ağrı kesici
 • ARVELES
 • ameliyat sonrası ağrı kesiciler
 • arveles adeti kesermi
 • arveles adet kanamasini keser mi
 • arveles adeti keser mi
 • ameliyat sonrası ağrı kesici ilaçlar
 • arveles adet geciktirirmi
 • arveles adeti geciktirirmi
 • ameliyat sonrası verilen ağrı kesiciler

Konu Hakkında Uzman Doktorlara Soru Sormak için TIKLAYIN

Soru / Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir