Ağız Diş Bakımı ürünleri

Konu Hakkında Uzmanlara Soru Sormak için TIKLAYIN

Ağız – diş sağlığı ile ilgili doğru zannedilen 10 yanlış bilgi

Diş Sağlığı önemlidir.

Diş Sağlığı önemlidir.

Ağız ve diş hastalıklarının vücudumuzda bir çok rahatsızlığın belirtisi olduğunu unutmayalım. Aynı zamanda sağlıksız dişler ve ağız bakımının ihmal edilmedi başka hastalıklara da sebep olabilir. Bu nedenle mutlak suretle  ağız diş bakımına özen gösterelim.

 Ağız ve diş sağlığı ile ilgili 10 yanlış bilgi

Birçok hastalığın ağız ve diş sağlığına gereken özenin gösterilmemesinden kaynaklandığına ve halk arasında diş sağlığı ile ilgili pek çok yanlış uygulama ve tedbirin doğru sanıldığına şahit oluyoruz. Bazen diş ağrısının bile başka rahatsızlıkların ya da psikolojik problemlerin göstergesi olabildiği uzmanlarca söylenmekte.

Ülkemizde ağız ve diş sağlığı konusunda yeterince bilinç oluşmadığına dikkat çekmek gerekiyor. Uzmanlara göre : “Ağız ve diş hastalıklarında meydana gelen bozukluklar; beslenme, çiğneme problemleri, tat alma, gülme, kahkaha atma, uyku ve konuşma gibi fonksiyonel işlevleri negatif yönde etkileyebilmekte. Bunlara bağlı olarak da sosyal ilişkilerde zayıflama, utangaçlık, özgüven kaybı, anksiyete ve depresyon gibi psikososyal sonuçlar ortaya çıkabilmekte”

Öte yandan  Ağız ve diş sağlığı ile ilgili doğru sanılan 10 yanlış şöyle sıralanabilir :

1-Sert diş fırçası kullanmak dişleri bembeyaz yapar

Yanlış! Çünkü önemli olan fırçanın sertliği değil, fırçalama tekniğidir. Diş fırçası, sentetik kıldan yapılma olmalıdır. Kullandığınız diş macununun özellikleri de dişleri beyazlatmak için büyük önem taşır.  Ağız suları ve gargaralar da oldukça önemlidir.

2-Hamilikte diş kaybı olması çok normaldir, anne adayları diş kaybı yaşayabilir

Yanlış! Ağız bakımlarını doğru ve düzenli yapan bir anne adayı için böyle bir durum söz konusu değildir. Hamilelik döneminde ağız diş bakımı çok daha büyük önem taşır. Hamilelerin için ağız bakım ürünleri seçilirken daha da dikkatli davranılmalıdır.  Özellikle alkol, paraben ve antiseptik içerikli ürünlerde dikkatli olmak gerekir.

3-Hamilelikte diş tedavisi yaptırmak bebek için sakıncalıdır

Yanlış! Hamileliğin her döneminde aciliyet gerektiren diş tedavileri yapılabilir. Hekim kontrolünde  bir çok diş tedavisi hamilelik döneminde de yapılabilir.

 

4-Çoçuk dişleri iğne ile çekilirse bir daha çıkmaz

Yanlış! Burada önemli olan hangi dişin çekildiğidir, dişin iğne ya da başka bir şey ile çekilmesinin önemi yoktur.  Önemli olan süt dişinin altındaki dişe ve diş köküne zarar verilmemesidir.

5-Süt dişlerinin yerine daha sonra kalıcı dişler geleceğinden süt dişlerinin önemi yoktur

Yanlış! Süt dişleri kapladıkları alanla kendilerinin yerine gelecek olan kalıcı dişler için yer tutmaktadır. Bu nedenlerle süt dişleri çok önemlidir. Ağız sağlığı doğumdan itibaren önem kazanır. Hatta anne karnındaki bebek için dahi hamilelik döneminde annenin yeterli kalsiyum ve flor  almasının önemi vardır.

6-Bir kez diş taşı temizliği yaptırdıktan sonra her zaman yaptırmak gerekir

Yanlış! Diş taşı temizliğinde diş yüzeyine ait olmayan maddeler (plak, diş taşı) temizlenir. Yani diş taşı temizliği yapılmış ya da yapılmamış olsun ağız ve diş bakımı yapılmadığı sürece diş taşlarının oluşumu kaçınılmaz. Düzenli ağız bakımı yapıldığında diş taşı oluşumu önlenebilir.  Yine de düzenli olarak diş taşına karşı kontrol yaptırmakta fayda görülmektedir.

7-Çarpık dişler ancak küçük yaşlarda düzelebilir

Yanlış! Çapraşık dişler her yaşta düzgün hale getirilebilir. Tel tedavisi her yaştan kişiye uygulanır.  Uzman kişiler tarafından yapılan bu tedavi ile diş dizilimindeki bozukluklar  tedavi takvimine uygun olarak düzeltilebilmekte.

8-Dişleri fırçalarken diş etlerinin kanaması normaldir

Yanlış! Diş eti iltihabının en önemli belirtisidir. Vakit kaybetmeden diş hekimine başvurulması gerekmektedir. Diş hekimi kontrolünde tedavi ile diş etik namaları ve diş eti çekilmeleri önlenebilir problemlerdir.

9-Ağrıyan dişe aspirin koymak gerekir

Yanlış! Dişin üzerine konulan aspirin ağrınızı dindirmediği gibi, ıstırabınızı da arttırır. Çünkü diş etinizde yara açar. Tahriş edici etki nedeni ile çok büyük olumsuzluklara sebep olabilir.

 10-Ağız kokusu herkeste olur

Yanlış! Diş çürükleri, diş eti hastalıkları, sindirim sistemi ile ilgili rahatsızlıklar, bademcik iltihaplanmaları sonucu meydana gelebilir. Reflü de bir ağız kokusu sebebi olabilir. Ağız kokusunun kaynağı mutlaka bulunmalı ve uygun şekilde tedavi edilmelidir. Ağız kokusu sadece diş ve diş eti kaynaklı olmayabilir.

Ağız diş bakımı için mutlaka kaliteli ve bilimsel yöntemler ile geliştirilmiş ağız diş bakımı ürünleri kullanmayı tercih etmeliyiz. Bu amaçla önerebileceğimiz markalardan birisi de Sunstar gum diş bakım ürünleri .

Sunstar Gum ağız diş bakımı ürünlerini indirimli olarak alabileceğiniz güvenilir bir online eczane sitesi  dermoeczanem’i ziyaret ediniz.

Konu Hakkında Uzman Doktorlara Soru Sormak için TIKLAYIN

Soru / Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir