Uzmana Sor Son Haberler
Uzmana Sor Son Haberler

Doğalgaz Zehirlenmeleri Neden Oluyor Ne yapmalı

Doğalgaz ortamda yeterli hava olmaması nedeniyle tam yanmıyor ve karbonmonoksit gazına dönüşüyor. Baca sistemi yeterince iyi çalışmıyorsa bu karbonmonoksit yaşam […]

20 Ocak 2013 - 0:57 'de eklendi ve 21 kez görüntülendi. A+A-Doğalgaz ortamda yeterli hava olmaması nedeniyle tam yanmıyor ve karbonmonoksit gazına dönüşüyor. Baca sistemi yeterince iyi çalışmıyorsa bu karbonmonoksit yaşam alanına dolarak insanların hayatını tehdit ediyor. Renksiz ve kokusuz olan karbonmonoksit gazının ortamdaki varlığının hissedilmesi çok zor. Uyku halinde fark edilmesi ise imkânsız. Uyku sırasında meydana gelen zehirlenmeler ölüme yol açabiliyor. Bu nedenle özellikle bacalı cihazların bulunduğu mekânlar gaz açıldıktan sonra kullanım amacı değiştirilip yatılan ve uyunulan mekânlara dönüştürülmemeli. Menfezler her ne sebepten dolayı olursa olsun iptal edilmemeli veya işlevsiz hale getirilmemelidir.

Tatsız, renksiz, kokusuz olması nedeniyle “sessiz katil” olarak tanımlanan karbonmonoksit zehirlenmesi yapısında karbon bulunan tüm fosil yakıtlarda tam yanmama nedeniyle oluşuyor. Ortamda yeter miktarda hava olmaması durumunda kullanılan fosil yakıt tam yanmıyor ve baca gazı içinde zehirleyici etkiye sahip karbonmonoksit gazı oluşuyor. Baca sistemi yeterince iyi çalışmıyorsa bu karbonmonoksit yaşam alanına dolarak insanların hayatını tehdit ediyor.

Tüm fosil yakıtların kullanımında aynı hassasiyetin gösterilmesi gerektiğini vurgulayan İGDAŞ, baca temizliği ve güvenlik kontrollerinin düzenli olarak bu konuda yetkili kişilere yaptırılmasını öneriyor. Bunun yanı sıra doğalgaz kullanıcılarını “tesisatlarına kesinlikle müdahale etmemeleri ve yetkisiz kişilere müdahale ettirmemeleri” konusunda uyaran İGDAŞ, güvenli doğalgaz kullanımı için yapılması gerekenleri “Güvenliğiniz için sadece 1 dakika” sloganıyla hazırladığı 10 maddelik bir broşürle duyuruyor.


İGDAŞ’TAN ONAYSIZ YAPILAN TESİSAT DEĞİŞİKLİKLERİ TEHLİKEYİ BERABERİNDE GETİRİYOR

Kurallara uyulduğunda doğalgazın en güvenli yakıt olduğunun altını çizen İGDAŞ, özellikle tesisatta, yakıcı cihazlarda (kombi, şofben, soba v.b.) ya da bacada onaylı proje dışına çıkılarak yapılan değişikliklerin tehlikeleri de beraberinde getirdiğini hatırlattı. İGDAŞ’ın uyguladığı güvenlik standartlarının çok yüksek olduğunu belirten yetkililer iç tesisatında bu standartları karşılamayan abonelere kesinlikle gaz verilmediğini söyledi. Evlerinde ya da işyerlerinde, doğalgaz tesisatında değişiklik yapmak isteyen herkesin mutlaka İGDAŞ’a başvuruda bulunmaları gerekiyor. Zira bugüne kadar yaşanan olumsuz tüm olayların arkasında onaysız tesisat değişiklikleri ve bunlara bağlı güvenlik ihlalleri yer alıyor.

MENFEZLERİ ASLA KAPATMAYIN

Genel olarak tüm fosil yakıt türlerinde ölümle sonuçlanabilecek karbonmonoksit zehirlenmelerinde ortam havasının yeter miktarda olmaması; yani ortamda yanma için gerekli oksijeninin yeterli miktarda olmaması birinci neden olarak öne çıkıyor. Ortam havasını tamamlayan havalandırma menfezlerinin kapatılmış olması, bacalarda ve duman kanalında oluşan deformasyonların tespit edilip sorunların yetkili kişilerce giderilmemesi en sık yapılan hataların başında geliyor. Bunu, bacaların temizliğinin yılda bir kez yetkili baca temizleme firmalarına yaptırılmamış olması, yakıcı cihazların baca sensörlerinin iptal edilmiş olması veya çalışmıyor olması, yakıcı cihazların yılda bir kez bakımının yapılmamış olması gibi nedenler takip ediyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Nilüfer Belediyespor yeni sezon hazırlıklarına tesislerinde hazırlanıyor Nilüfer Belediyespor yeni...

BURSA,(DHA)- TÜRKİYE Kadınlar Voleybol 1’inci Ligi eki...

Köln’de Esnaf Şahin Köseoğlu’nu öldüren zanlı yakalandı Köln’de Esnaf Şahin...

Hakan AYTAŞ/KÖLN (DHA) – Köln’de Esnaf Şahin Kös...

Başbakan Davutoğlu, Halife El-Gavi ile görüştü Başbakan Davutoğlu, Halif...

ANKARA, (DHA) – BAŞBAKAN Ahmet Davutoğlu, Başbakanlık ...

Tunceli’de PKK polis merkezine saldırdı (3) – yeniden Tunceli’de PKK poli...

Sayın Yazıişleri müdürlerine Tunceli’de PKK polis merk...

PKK’lıların polise saldırıda kullandığı araç terk edilmiş olarak bulundu PKK’lıların polise ...

Şahismail GEZİCİ / ELAZIĞ, (DHA) – ELAZIĞ’ın Kov...

Talas’ta camilere engelli ve yaşlılar için asansör Talas’ta camilere engelli...

KAYSERİ, (DHA) – KAYSERİ’nin Talas ilçesinde, en...

Hırsızlık zanlısını köpeği yakalattı Hırsızlık zanlısını köpeğ...

Cem ULUCAN/AYDIN, (DHA)- AYDIN’da bir otomobile zorla ...

Ege Denizi’nde üç günde 1188 kaçak yakalandı Ege Denizi’nde üç g...

İZMİR (DHA)- SAHİL Güvenlik Komutanlığı’nın Ege Denizi...

500 madencinin grevde olduğu şirket, sendikayı suçladı (2) 500 madencinin grevde old...

SENDİKA AÇIKLAMA YAPTI GMİS, Hattat Enerji ve Maden Tic...

Magazin HABERLERİ