65 YAŞ ÜSTÜNE ÜCRETSİZ SEYAHAT NASIL YARARLANILIR

12 Şubat 2013 Salı, 13:43

65 YAŞ ÜSTÜNE ÜCRETSİZ SEYAHAT

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan bugünkü konuşmasında 65 yaş üstü, gazi ve engellilere ücretsiz seyahat hakkı verildiğini açıkladı. Açıklamasında “Devlet demiryollarında bu vatandaşlar ücret ödemeden seyahat edebilecek. Engelli kardeşlerimiz demiryollarının, deniz yollarının şehir içi ve dışı hatlarında ücretsiz seyahat edecek. Ağır engelli kardeşlerimizin yanında bir refakatçi de bu hizmetten yararlanacak. 65 yaş üstü vatandaşlarımız demiryolları, İETT ve deniz yollarında Türkiye genelinde ücretsiz seyahat edecek. Belediyeler arasındaki farkı kaldırıyoruz. Saat uygulaması yok. Dileyen dilediği saatte bu hizmetten yararlanacak. Dede ile torun, nine ile torun arasındaki ulaşım engelini kaldırıyor, sevenleri birbirine kavuşturuyoruz.


Kadir Topbaş ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığından 65 yaş üstü ücretsiz ulaşım ile ilgili son açıklama TIKLAYIN

KONU ile ilgili İETT Yetkililerine sorduk 65 yaş üstü bu uygulamadan nasıl yararlanacak diye,

İETT yetkililerinden gelen cevap;

“Bilindiği gibi Kurumumuz tarafından üretimi yapılan indirimli ve ücretsiz seyahat kartları 4736 sayılı kanun ve Bakanlar Kurulu Kararlarına göre düzenlenmektedir.
Seyahat kartları ile ilgili kanun veya bakanlar kurulu kararı çıkıp resmi gazetede yayınlanmadan uygulanması söz konusu olmayacağından konuyla ilgili süreç devam etmektedir. Göstermiş olduğunuz hassasiyete teşekkür eder, bilgilerinize rica ederiz. ”


Toplu taşıma araçlarından indirimli yararlanma noktasında belli kesimlere belli avantajlar sağlanıyordu. Gaziler ve şehit yakınları toplu taşıma hizmetlerinden ücretsiz yararlanıyordu. Vazife malullerinin çocukları yararlanırken anne ve babaları yararlanamıyordu. Dün Bakanlar Kurulu’muzda Bakan Fatma Şahin’in sunumunu değerlendirdik. Vazife malullüğü kapsamında şehit olanların çocukları, anne-babaları, gazi olanların harp malullerin, muharip gazilerin çocukları ve anne babaları da toplu taşımadan ücretsiz yararlanacak.” dedi.

Haberde Neyi Aradılar:

12 Şubat 2013 Salı, 13:43

6 Yorum

 1. Güner Güngör

  14 Şubat 2013 at 19:33

  65 yaş üstü İett ücretsiz seyahat uygulaması ne zaman başlayacak, bunun için ücretsiz seyahat kartı almak gerekli midir?

 2. Hayat 41

  25 Şubat 2013 at 01:27

  iyi hos guzel de özel Halk otobusu icin benim magduriyetimi kim karsilayacak Basbakan birde bunu aciklasan 65 yas ustu istiklal caddesindeki Belediyeden ruhsat almis olan restaurantlardada yemek yiyebilecekmi? Neden Ulasimda calisanlari devletin belediyelerin ulasim saglayan zarar eden kuruluslariyla ezmeye calisiyorsunuz. ulasimcilar emekci degilmidir gece gunduz calisan insanlar.

 3. necla

  19 Nisan 2013 at 16:04

  65 yaş üstü iett ücretsiz seyahatuygulaması, biran önce başlasın ölmeden yararlanalım.

 4. sadakat özenmiş

  28 Eylül 2013 at 11:25

  ağzımıza bir parmak bal sürdüler gerisi gelmedi ücretsiz seyahat kartlarını dağıtmak için neyi bekliyorlar. yoksa onu da seçim malzemesi yapaıp seçime yakınmı dağıtacaklar.

 5. 81düzce

  17 Ocak 2014 at 21:33

  insan bir işiyaparaken diğerini koruması lazım ben halkotobüs işletmeciliği yapıyorum ve bu uygulama düzcede başladı beher ay 3 bin tl takviye yapıyorum başbakın bizlehiç düşündünüzmü bu insanlar nerden geçimini sağlar diye?

 6. mahmut demirkollu

  20 Ocak 2014 at 19:54

  hükumete teşekkürler.BU yeni akıllı kart (gec kalınmış olsada)AKP ye de yakışmıştır.yaşlılar kalan ömründe gezmalara rahat gidecek.Eski paralı serbest kartlardaki saat sınırlaması zaten çok saçmaydı..RTE hzmeti sever.tşk

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

GÜNÜN MANŞETLERİ