Uzmana Sor Son Haberler
Uzmana Sor Son Haberler

65 yaş üstü vatandaşlara Marmaray ve Banliyö Trenleri ücretsiz

Marmaray ve şehir içi banliyö trenlerinden, yeni düzenleme doğrultusunda, yüzde 40 ve üzerinde engelli olanlar ile 65 yaş üstü vatandaşlar ücretsiz yararlanmaya başladı. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, 65 yaş üzeri vatandaşların nüfus cüzdanlarını göstererek tüm toplu taşıma araçlarından ücretsiz istifade edebileceklerini söyledi. Başkan Topbaş, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nca hazırlanan “Ücretsiz veya İndirimli […]

05 Mart 2014 - 16:32 'de eklendi ve 181 kez görüntülendi. A+A-

65 yaş üstü vatandaşlara Marmaray ve Banliyö Trenleri ücretsiz

marmaray
Marmaray ve şehir içi banliyö trenlerinden, yeni düzenleme doğrultusunda, yüzde 40 ve üzerinde engelli olanlar ile 65 yaş üstü vatandaşlar ücretsiz yararlanmaya başladı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, 65 yaş üzeri vatandaşların nüfus cüzdanlarını göstererek tüm toplu taşıma araçlarından ücretsiz istifade edebileceklerini söyledi.

Başkan Topbaş, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nca hazırlanan “Ücretsiz veya İndirimli Seyahat Kartları Yönetmeliği”nin İstanbul’da uygulanmasının startını Esenyurt’da verdi.

65 yaş ve üzeri vatandaşlar, İstanbul’da toplu ulaşım hizmeti veren İETT otobüsleri, TCDD Hatları, İstanbul Metro, Tramvay ve Füniküler Hatları, İstanbul Otobüs A.Ş. hatları, Özel Halk Otobüsleri Hatları, İstanbul Şehir Hatları, Dentur ve Turyol Hatları ile Mavi Tur Hatlarında çalışan tüm toplu ulaşım araçlarında ücretsiz olarak seyahat edebilecek.

İstanbul’da yaklaşık olarak 700 bin civarında 65 yaş ve üzerindeki vatandaş bu uygulamadan yararlanacak. Vatandaşlar ücretsiz seyahat kartlarını alıncaya kadar nüfus cüzdanlarını göstererek ücretsiz seyahat edecek.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının dün yürürlüğe giren “Ücretsiz veya İndirimli Seyahat Kartları Yönetmeliği” doğrultusunda TCDD Genel Müdürlüğü, 65 yaş üstü vatandaşları şehir içi trenler olan Marmaray ve banliyö trenlerinde ücretsiz taşımaya başladı. Aynı düzenlemeye göre, bu yaş grubundakiler şehirler arasındaki Yüksek Hızlı Trenler (YHT), anahat ve bölgesel trenlerden yüzde 50 indirimli yararlanıyor.

Düzenleme kapsamında, yüzde 40 ve üzeri engelli olan, yüzde 50 ve üzeri engelli olup “ağır engelli” raporu bulunanların kendisi ve beraberindeki bir refakatçisi, kanunlarla ücretsiz seyahatlerden yararlanan yolcuların yanı sıra, vazife malullerinin anne, baba ve 25 yaşını aşmamış çocukları da şehir içi ve şehirlerarası trenleri (yataklı, kuşetli ve business vagonlar hariç) ücretsiz kullanabiliyor.

Bu indirim ve ücretsiz seyahatlerden yararlanabilmek için 65 yaş üstü yolcuların nüfus cüzdanı, engelli yolcuların ise Başbakanlık Özürlüler İdaresi Başkanlığından veya Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığından alınmış engelli kimliği, engel oranı işlenmiş ise nüfus cüzdanı, hiçbirinin bulunmaması halinde ise sağlık raporunu göstermeleri gerekiyor.
Vazife malullerinin yakınlarının ise Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığından alınan kartları ibraz etmeleri yeterli oluyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Dünya Kadınlar Günü Nedir Dünya Kadınlar Günü Nedir

Marmaray ve şehir içi banliyö trenlerinden, yeni düzenleme doğrultusunda, yüzde 40 ve üzerinde engelli olanlar ile 65 yaş üstü vatandaş...

Son Dakika Haber Ankara patlaması ölenlerin isimleri belli oluyor – Milliyet Son Dakika Haber Ankara patlaması ölenle...

Marmaray ve şehir içi banliyö trenlerinden, yeni düzenleme doğrultusunda, yüzde 40 ve üzerinde engelli olanlar ile 65 yaş üstü vatandaş...

Fenerbahçe Bugünkü Hazırlık Maçında Vitoria Guimaraes’i 3-1 Yendi Fenerbahçe Bugünkü Hazırlık Maçında Vito...

Marmaray ve şehir içi banliyö trenlerinden, yeni düzenleme doğrultusunda, yüzde 40 ve üzerinde engelli olanlar ile 65 yaş üstü vatandaş...

Fenerbahçe, hazırlık maçında İran takımı Zob Ahan’ı 7 – 0 yendi Fenerbahçe, hazırlık maçında İran takımı...

Marmaray ve şehir içi banliyö trenlerinden, yeni düzenleme doğrultusunda, yüzde 40 ve üzerinde engelli olanlar ile 65 yaş üstü vatandaş...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Şok:  Kubat baba oldu Şok: Kubat baba oldu

Şok: Kubat baba oldu son dakika haberleri yazımızın devamınd...

Son Dakika Haber Hande Yener ile sevgilisi Ozan Öğüt evlenecekler mi? Son Dakika Haber Hande Ye...

Son Dakika Haber Hande Yener ile sevgilisi Ozan Öğüt evlenec...

Son Dakika Gelişmesi Tarkan’ın muhafazakar aileden kız alması Son Dakika Gelişmesi Tark...

Son Dakika Gelişmesi Tarkan’ın muhafazakar aileden kız...

Flaş Haber Diriliş Ertuğrul 58. bölüm fragmanı izleyiciyle buluştu Flaş Haber Diriliş Ertuğr...

Flaş Haber Diriliş Ertuğrul 58. bölüm fragmanı izleyiciyle b...

Son Dakika Gelişmesi Güven ile Yılmaz’ın çapkınlık gecesi Son Dakika Gelişmesi Güve...

Son Dakika Gelişmesi Güven ile Yılmaz’ın çapkınlık gec...

Periscope canlı yayın tekrarları için süre kısıtlaması kalkıyor Periscope canlı yayın tek...

Periscope canlı yayın tekrarları için süre kısıtlaması kalkı...

Yeni Haber Şafak Sezer kalp krizinden sonra ilk kez… Yeni Haber Şafak Sezer ka...

Yeni Haber Şafak Sezer kalp krizinden sonra ilk kez… h...

Şok:  Palmira’da savaşın ardından konser Şok: Palmira’da sa...

Şok: Palmira’da savaşın ardından konser son dakika hab...

Son Durum Ünlüler Beşiktaş İçin Çiçek Açtı Son Durum Ünlüler Beşikta...

Son Durum Ünlüler Beşiktaş İçin Çiçek Açtı Beşiktaş Belediye...

Yeni Gelişme Nejat İşler sağlığını hiçe sayıyor Yeni Gelişme Nejat İşler ...

Yeni Gelişme Nejat İşler sağlığını hiçe sayıyor son dakika h...

Magazin HABERLERİ